statystyki

Reforma urzędów pracy: łączenie stanowisk nieuniknione

autor: Katarzyna Dąbrowska10.05.2014, 07:00
Urzędnicy

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawo do nagród ustalane będzie corocznie, w zależności od tego, czy dany urząd pracy osiągnie w danym roku określony poziom efektywności, uprawniający do otrzymania środków na nagrody z FP.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy PUP wręczą pracownikom wypowiedzenia zmieniające, ale nie ma pewności, czy stworzą regulaminy nagród. Choć z przepisów taki obowiązek nie wynika, to powinni to rozważyć.

Zmieniona ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (wejdzie w życie w maju) wprowadza nową funkcję doradcy klienta, który za efekty pracy ma dostawać nagrody. O ile ustawa reguluje, jakie warunki ma spełnić urząd pracy, aby otrzymać środki na ten cel, to nie daje wskazówek, jak je dzielić na poszczególnych pracowników. Czy to oznacza, że urzędy pracy będą musiały tworzyć regulaminy nagród i zmieniać umowy o pracę swoim pracownikom? To ostatnie nie dotyczy tylko zmiany zasad wynagradzania, ale też tego, że funkcję doradcy klienta będzie można powierzyć osobie, która pracuje w urzędzie na innym stanowisku.

– Doradcą klienta może być nawet księgowa, bo naszym założeniem było to, aby taką funkcję pełniły osoby już pracujące w urzędzie, oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu. Nie wyklucza to możliwości pełnienia tej funkcji na całym etacie – mówi wiceminister pracy Jacek Męcina.

Rozwiązanie wydaje się dosyć ciekawe i niektóre urzędy potwierdzają, że będą je stosować. Pytanie tylko, czy jeden etat może obejmować dwa stanowiska. Kodeks pracy tego nie zabrania. Zatem wydaje się, że można poszerzyć zakres obowiązków, jednak będzie się to wiązało z wręczeniem wypowiedzeń zmieniających.

Warto przy tym zadbać o kilka szczegółów, np. odrębne dla każdego stanowiska pracy zakresy obowiązków, szczególnie że za wykonywanie pracy jako doradca klienta osoba taka może otrzymać dodatkową gratyfikację z FP za efektywność. Trzeba też pamiętać o prawidłowym wskazaniu wynagrodzenia za pracę. Jego rozgraniczenie jest uzasadnione, chociażby z tego względu, że z FP zostaną sfinansowane koszty składek ZUS pracowników pełniących funkcje doradców klienta.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane