Płace w administracji zamrożone, bo są wysokie

autor: Artur Radwan09.05.2014, 06:59; Aktualizacja: 09.05.2014, 07:52
Urzędnik

Według ekspertów zamrożenie płac w kolejnych latach łatwiej zniosą te urzędy, w których średnie wynagrodzenie wynosi około 8 tys. zł.źródło: ShutterStock

Rada Ministrów nie chce podwyższać wynagrodzenia urzędników rządowych przez kolejne dwa lata. Specjaliści już rezygnują z etatów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

  • takijeden(2014-05-09 07:36) Zgłoś naruszenie 00

    Już wkrótce średnie płace znów wzrosną ku egzaltacji kilku komentujących i red. Radwana. Mianowicie Minister Szczurek powołał nowego wicemministra od czegoś wraz ze świtą: jest wiceminister to i dyrektorzy departamentów są potrzebni

    Odpowiedz
  • kaka(2014-05-09 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    większość urzędników i pracowników administracji pracuje dla naszej ojczyzny za głodową pensję. Jak ktoś ma 1500 na rękę to dużo. Nie mówię o stanowiskach kierowniczych z nadania partyjnego - ci się cenią

    Odpowiedz
  • Ewa(2014-05-09 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    Podziękować emerytom w urzędach, nie przyjmować na ich miejsce i dać podwyżki innym. W każdym urzędzie siedzą emeryci niewydolni z racji wieku i postępu techniki, których dochody ( emerytura i pobory ) łącznie są na poziomie dyrektorskim, a obok siedzi osoba z lepszym wykształceniem, polotem za najniższą krajowa. Czy tak powinno być?

    Odpowiedz
  • skarbona(2014-05-09 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Średnia jest wysoka, bo do jednego worka wrzuca się i szefa i wyrobnika.
    Poza tym o czym nikt nie chce pamiętać to pensja urzędnika jest w całości oZUSowana, a w przedsiębiorstwa (i prywatnych firmach) różnie z tym bywa. Jest tajemnicą poliszynela, ze część wypłaty idzie pod stołem. I potem wychodzi ile to urzędasy zarabiają! Nic nie produkują, a zarabiają więcej niż np. budowlaniec.
    Uprzejmie przypominam i panu redaktorowi (celowo z małej litery) i Państwu, że i policjanci i lekarze, i służba więzienna, i nauczyciele, i strażacy NICZEGO też nie produkują.

    Odpowiedz
  • negro(2014-05-09 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    niedługo eurowybory, a potem wybory parlamentarne w 2015 r.
    mam nadzieję, że pracownicy administracji i ich rodziny, a więc co najmniej kilkaset tysięcy wyborców odwdzięczą się podczas tych wyborów rządzącym za wieloletnie zamrożenie płac, np. w moim Urzędzie (obowiązkowe wyższe wykszt.) zarobki niemal zrównały się z tymi w Lidlu

    Odpowiedz
  • stin(2014-05-09 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    A ja sie pytam dlaczego w sprawie administracji wypowiada się prywatny przedsiębiorca - Mordasewicz?

    Odpowiedz
  • Michał(2014-05-09 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Administracja rządowa i ogólnie sfera budżetowa to dwie różne bajki. Nie ma co porównywać.
    Tak samo nie ma sensu wyskakiwać ze średnią pensją. Pewnie, że jest wysoka, bo dyrektor zarabia 7000 a szeregowy 1680. Średnio zarabiają bardzo dobrze.

    Odpowiedz
  • znerok(2014-05-09 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    kompletna bzdura jeśli chodzi o zatrudnianie emerytów. Nie dawno w Portalu kadrowym ukazał się artykuł, w którym podkreśla sie dużą wydajność, zaangażowanie w pracę , merytoryczność i wiedzę fachową emerytów, a nadto nie korzystanie ze zwolnień lekarskich. Wręcz zachęca się do zatrudniania emerytów, którzy w dzisiejszych czasach sa bardzo sprawni fizycznie i umysłowo.

    Odpowiedz
  • poli(2014-05-09 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    "Jest to jedyna grupa pracowników sektora publicznego, która od 2009 r. nie otrzymała podwyżek nawet o wskaźnik inflacji"

    NIeprawda a pracownicy sądownictwa??? 2009 miałam na rękę 1878 zł. 2014 mam 1946 zł (stażowe wzrosło) dziękuje dowidzenia dobranoc

    Odpowiedz
  • krol(2014-05-09 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Polska to chory kraj. Chory i nienormalny. Czy jest lekarstwo dla Polski? Kiedy w Polsce bedzie lepiej? Czy sposobem na poprawe sytuacji w Polsce jest zmiana rzadu? Rzad jest sciana o ktora rozbijaja sie rozterki Polakow. Kolejny rzad bedzie tylko kolejna sciana, niczym wiecej. Powszechna biurokaracja nie zniknie wraz z kolejnymi wyborami a galopujace absurdy urzednikow nie wyhamuja i nie rozplyna sie w powietrzu. Przyszloscia narodu jest mlodziez, ale... Problemem Polski jest coraz bardziej widoczna produkcja bezuzytecznych magistrow. Panuje powszechne przyzwolenie na sciaganie na egzaminach, przedmioty na studiach sa czesto idiotyczne a nowe kierunki sa "kreatywne inaczej". Chodzi tylko o przyciagniecie studenta i statystyki na tle innych uczelni. Dotacje o ktore walcza uczelnie miedzy soba rodza niesamowite patologie. W efekcie absolwenci mnoza sie w statystykach urzedow pracy. Bedzie tylko gorzej, bo w obliczu nadchodzacego wyludniania sie Polski uczelnie beda bic sie o kazdego kandydata idac mu na reke w kazdej kwestii. Bezrobotny absolwent ma szanse na emigracje, gorzej jest gdy prace traca osoby utrzymujace rodzine, majace comiesieczne zobowiazania finansowe. Jakie szanse na zatrudnienie maja osoby w wieku 50 ? Niestety znikome, bo panstwo nie ma dla tej grupy osob zadnej oferty i skazalo ich na spoleczna izolacje. W ten sposob Polska chce gonic Europe i Swiat? Marzenia o tym, ze dogonimy za 20 lat Niemcy mozna wlozyc miedzy bajki. Polska nie dogonila nawet Irlandii i Hiszpanii a przeciez tak sie starala. Na domiar zlego co roku Polak obciazany jest nowymi oplatami, podatkami i haraczami na rzecz panstwa przy stale rosnacych cenach i zarobkach stojacych od lat na niezmiennym poziomie. Policja poluje na kierowcow, fotoradarow przy drodze bedzie wkrotce wiecej niz drzew. Media pod dyktando rzadu pieja jednak regularnie z zachwytu nad sukcesami i rozwojem naszego kraju. Wiekszej obludy, falszu, demagogii, manipulacji i zaklamania nie mozna sobie wyobrazic! Wszystko to dla dobra obywateli i szczesliwego spoleczenstwa. Zaden ekonomista jeszcze publicznie nie przyznal, ze Polska nie ma szans na wyjscie ze spirali zadluzenia chociaz jest to faktem. Oglupianie spoleczenstwa i narzucanie kolejnych danin dla panstwa to taktyka polskiego rzadu na ratowanie budzetu? To tylko nieudolna reanimacja gospodarczego trupa. Polska podzieli los Grecji. Jest to pewne i nieodwracalne, bo nie ma fizycznej mozliwosci ani dzis ani w przyszlosci aby polska wladza dokonala cudu i splacila dlug publiczny. Przed ekonomiczna katastrofa nie uratuje Polski juz zaden kolejny rzad a tym bardziej kosciol. Dlaczego wiec w takiej sytuacji do rzadzenia pchaja sie kolejne partie? Przeciez przejecie po poprzednikach gospodarki w takim stanie to polityczne samobojstwo! Czy chodzi tylko do dorwanie sie do koryta w imie zasady: "a po nas chocby i potop?". Chyba tak. Oburzone spoleczenstwo nie moze juz dac sie dluzej ponizac! Wstancie z kolan i pokazcie politykom co o nich myslicie!

    Odpowiedz
  • Vesemir(2014-05-09 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Idą wybory, ludzie, trzeba przypodobać się elektoratowi. Elektorat nienawidzi "urzędasów" to im trzeba dowalić, elektorat popiera górników, to im przywilejów nie można tknąć mimo, że co roku budżet dokłada do górnictwa astronomiczne sumy. Tylko strajk generalny w administracji, ale taki np. tygodniowy, gdzie stanęłaby zarówno administracja ogólna (nadzór budowlany, ewidencje ludności, geodezja, architektura itp.) jak i skarbowa otworzyłby oczy naszym czcigodnym rządzącym, że nie można skutecznie zarządzać państwem przy pomocy rzeszy żebraków, wymagając zarazem od nich jak najwyższych standardów wykształcenia i zaangażowania w pracę.

    Odpowiedz
  • 1!(2014-05-09 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy urzędnicy powinni zarabiać najniższą krajową! To byłoby najbardziej sprawiedliwe posunięcie. Wtedy na pewno znajdzie się kasa na załatanie dziury budżetowej, którą przez 6 lat wypracowywał Jan Vincent Rostowski ps. Gargamel.

    Odpowiedz
  • quano(2014-05-09 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ręce opadają jak się te pierdoły czyta. Informacje o uśrednionym wynagrodzeniu robią wrażenie tylko na idiotach. Przykład: dyrektor zarabia 100.000 tyś miesięcznie urzędnik niskiej rangi 1400 zł średnia pensja 50.700tyś. Tylko jeden z przepychu wariuje a drugi też wariuje po zapłaceniu rachunków. Ludziska pensje na poziomie powiatów i gmin na stanowiskach urzędniczych oscylują w granicach 2000 tyś złotych za wyjątkiem dyrektorów, naczelników i kierowników bo podobno im się należy. Jak długo można karmić ludzi tymi kłamstwami. Napiszcie prawdę o podwyżkach dla nauczycieli, mundurowych, sędziów i prokuratorów bo to ich chore przywileje drenują nasz budżet.

    Odpowiedz
  • to znowu ja(2014-05-09 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    wybraliście taką władzę (już dwukrotnie!) - nie narzekać...

    Odpowiedz
  • Vesemir(2014-05-09 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze 3 grosze, do wszystkich, którzy nie pojmują na czym polega praca urzędnika. Otóż jest to praca oparta na przepisach – niejednoznacznych, niespójnych, sprzecznych a przede wszystkim nieprawdopodobnie rozbudowanych, będących owocem trudu wybrańców zainstalowanych na Wiejskiej. W ¾ przypadków to nie urzędnicza złośliwość lecz po prostu głupi przepis utrudnia życie obywatelowi lub przedsiębiorcy, a urzędnik ma obowiązek tenże przepis stosować. Na to wszystko nakłada się, o czym wstyd wspominać, mizeria kadrowa, która po pierwsze jest wypadkową skandalicznie niskich uposażeń urzędników pracujących merytorycznie (a więc tych, którzy maja kontakt z obywatelem), po drugie stanowi efekt negatywnej selekcji spowodowanej albo nepotyzmem albo brakiem odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. W swojej wieloletniej karierze zawodowej (prawnik) związanej z nieustającym kontaktem z urzędami na palcach jednej ręki mogę wymienić przypadki, w których zetknąłem się ze złośliwością lub porażającą ignorancją urzędnika. W całej masie przypadków chodziło bardziej o brak wiedzy i doświadczenia albo niejednoznaczną regulację. I zaprawdę powiadam wam, lepiej uśmiechnąć się czasem i grzecznie o coś poprosić niż usiłować coś uzyskać wrzaskiem i chamstwem. Urzędnik tez jest człowiekiem i chętnie pomoże, jeśli po drugiej stronie będzie miał partnera do dyskusji a nie furiata.

    Odpowiedz
  • z(2014-05-09 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Płace średnie w administracji przekraczają o kilkaset złotych te w sektorze przedsiębiorstw. To państwo jest postawione na głowie, żeby nieprodukcyjny, a czasem utrudniający funkcjonowanie przedsiębiorstw urzędnik miał większą średnią niż sektor produkujący na rynek krajowy i eksport.

    Odpowiedz
  • Gość(2014-05-09 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Do "to znowu ja" - e mądralo to kogo wg Ciebie należałoby wybrać. Masz pomysł ?
    Jeremi Mordasewicz - dość o tym dziadzie niech idzie na emeryturę.
    Uważam, że emeryci blokują miejsca młodym. Jak robota to narzekają, że się już w życiu napracowali. Chcieli by siedzieć i w stołki pierdz...ć i kasę brać.
    I tak już są ustawieni. Nie maja nic do stracenia. Bez litości dla młodych.
    Takie pytanie: nad grobem stoi stary i młody. Jak myślicie kto kogo wepchnie do dołu? Drastyczne ? Nie zgodnie z prawem natury starsi swoje zrobili i powinni odpoczywać, zresztą zasłużenie.

    Odpowiedz
  • prorok(2014-05-09 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedyś w DGP był artykuł, w którym napisano, że dyrektorzy w urzędach mają zarabiać jak w biznesie, reszta wg zasad rynkowych, czyli jak najmniej. Jeśli będą chętni do pracy po 1700 brutto, to takie będą zarobki pracowników w urzędach.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2014-05-09 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 7: stin z IP: 87.205.81.*
    Nie wiesz dlaczego, urzędasie? Dlatego, że Tobie i Tobie podobnym obibokom płaci, a Ty jeszcze zadajesz głupie pytania! Nie nadajesz się na urzędnika i dlatego jesteś urzędasem!

    Do: 13: 1! z IP: 176.114.236.*
    NIE wszyscy urzędnicy, tylko 30% z nich powinno PRACOWAĆ i zarabiać wtedy średnią z przedsiębiorstw!

    Odpowiedz
  • Jak wysokie....(2014-05-09 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    ...to obniżyć, a nie zamrażać.

    Odpowiedz