W co czwartej polskiej rodzinie można spotkać osoby bezrobotne i poszukujące pracy - wynika z badania CBOS. Osoby uznające się za bezrobotne, stanowią 13 procent dorosłych Polaków. Dodatkowo blisko jedna trzecia badanych deklaruje, iż doświadczyła bezrobocia w przeszłości.

Prawie trzy piąte osób określających się jako bezrobotne ( 58 procent) przyznaje, iż pozostaje bez pracy dłużej niż rok. Nadal większość bezrobotnych - 55 procent - jest zarejestrowana w urzędzie pracy, przy czym w ostatnim roku nieco przybyło niezarejestrowanych - wzrost o 4 punkty.

Jak pokazuje badanie CBOS, podstawowe źródło utrzymania bezrobotnych to niezmiennie wsparcie finansowe członków rodziny, choć obecnie jest ono wskazywane rzadziej niż przed rokiem (spadek o 5 punktów). Częściej niż rok temu bezrobotni deklarują, że podejmują prace dorywcze (wzrost o 7 punktów).

Wśród osób określających się jako bezrobotne, 23 procent nie poszukuje pracy, a 25 procent nie jest gotowych do jej podjęcia w najbliższym czasie.

Jak czytamy w komunikacie CBOS uznając za bezrobotnych wyłącznie te osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy, poszukują zatrudnienia i gotowe są je podjąć jak najszybciej, status bezrobotnego można przypisać - na podstawie uzyskanych deklaracji - co szesnastemu dorosłemu Polakowi (6 procent).

Badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 6-12 marca oraz 3-9 kwietnia 2014 roku na liczącej łącznie 2126 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.