statystyki

10 lat Polski w UE: Pracownikom w Polsce żyje się lepiej

autor: Tomasz Zalewski02.05.2014, 06:00
Dzięki akcesji do UE w kodeksie pracy pojawiły się przepisy o równym traktowaniu

Dzięki akcesji do UE w kodeksie pracy pojawiły się przepisy o równym traktowaniuźródło: ShutterStock

Odziedziczone po PRL prawo w wielu kwestiach nie spełniało zachodnioeuropejskich wymogów. Jednak ich wprowadzenie w związku z akcesją do UE nie wywołało rewolucji w polskim ustawodawstwie

1 maja 2004 r., czyli w dniu wejścia Polski do UE, zakończył się rozłożony w czasie proces dostosowania przepisów kodeksu pracy do dyrektyw unijnych. Już w 1996 r. uchwalono unijną nowelizację, lecz nie wprowadziła ona rewolucyjnych zmian i nie wdrożyła wszystkich zagadnień uregulowanych przez dyrektywy. W kolejnych latach dokonywano implementacji kolejnych przepisów. Wszystkie inicjatywy ustawodawcze były oceniane pod względem zgodności z unijnymi wymogami.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • lolo(2014-05-03 15:57) Zgłoś naruszenie 10

    pracownikom faktycznie żyje się lepiej, ale tylko tym, którzy pracują za granicą...

    Odpowiedz
  • amanda(2014-05-02 19:55) Zgłoś naruszenie 10

    co za ciemnota pisała te wypociny totalna bzdura ja pracuję na śmieciowej um. przez 6DNI w tygodniu bez urlopu przez kilka lat niedziela to raj dla mnie sprzątam piorę i spię do 13.oo

    Odpowiedz
  • obserwator(2014-05-05 17:28) Zgłoś naruszenie 10

    Chyba większej bzdury w życiu nie czytałem.!!!

    Odpowiedz
  • ekonom(2014-05-04 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    tym wszystkim oszukańczym bydlakom należy opodatkować płace co najmniej o 50 %

    Odpowiedz
  • czarna(2014-06-10 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ale was po głowie wali komu żyje się lepiei cwaniakom i złodziejom na pewno nie dla nas pracowników firmy lug faktory producent opraw świetlnych w Zielonej Górze pracujemy jaj w obozie karnym ostatnie pot z nas wyciskają kierownicy i ich pachołki podwyszają nam norme z dnia na dzień choć już produkcia wzrosła ponad mam 250%to dla nich tak jest mało a nam zarobić nie dadzą tylko najniszą krajową.a praca jak na kobietę jest bardzo ciężka,pracuję pięć lat i nikt nie dostał żadnej podwyszki a zakład bardzo dobrze stoi finansowo tylko sponsoruje za nasze socjalne koszykówke i inne kluby a my fige

    Odpowiedz
  • NIECH ŻYJE .......(2014-06-09 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    POLITYKOM I UWŁASZCZONEJ NOMENKLATURZE Z PRL ŻYJE SIE O NIEBO LEPIEJ. MIELI DOBRZE ZA KOMUNY .WIĘC TERAZ MAJĄ JESZCZE LEPIEJ. WIADOMO ARTYKUŁ PISANY ZA PIENIADZE MUSI CHWALIĆ TYCH CO ZA NIEGO ZAPŁACILI. MYŚLAŁEM ,ŻE PROPAGANDA SUKCESU ZNIKNIE WRAZ Z PRL? ALE CI MOŻNOWŁADCY MAJĄ W DU...IE POLSKĘ I POLAKÓW ,(TAK POWIEDZIAŁ J. OLEKSY.) A KTO WALCZY Z NIMI TO MA PRZE...E ,TAK JAK MARIUSZ KAMINSKI CZY ANTONI MACIAREWICZ

    Odpowiedz
  • ANDRZEJ(2014-05-16 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    JAK WAM NIEWSTYD LUDZIOM W MARCU DALISCIE PO 45 LATACH PRACY 13 ZL.A MINISTERSTWA NA CZELE Z KOMOROWSKIM ROZDAWALI WYSOKIE PREMNIE I NA KOGO TU GLOSOWAC JAK OSZUKUJECIE SWOICH.POLSKI TO JUZ NIEMA KRAJ JEST DAWNO SPSZEDANY.MLODZI PO STUDJACH BEZ PRACY NA UTRZYMANIU BIEDNYCH RODZICOW.STARZY BEZ JAKIEJ KOLWIEK PRACY .JA PRACUJE W OCHRONIE ZA 5 ZL.CZLOWIEK JEST NIKIM TRAKTOWANY JAK NIE POTSZEBNY SMIEC PO 45 LATACH PRACY. ZA TE PIENIODZE MUSISZ ROBIC WSZYSTKO I NAWET NIE MASZ DOBREGO POMIESZCZENIA TYLKO PIWNICA PIES MA LEPIEJ BRAK WARUNKOW SOCJALNYCH GDZIE JEST BHP I JNSPEKCJA PRACY.

    Odpowiedz
  • mikuś(2014-05-05 23:01) Zgłoś naruszenie 00

    pewnym grupom społecznym pewnie tak(tym dobrze wykształconym i "ustawionym") ale 90% społeczeństwa klepie biedę ledwo wiążąc koniec z końcem za 1230zł na rękę(ale średnią płacę wg. GUS to mamy piękną, śmiech w biały dzień) a dla mnie wykładnikiem dobrobytu społecznego jest dobrobyt większości a nie marginesu ale ta ekipa troszczy się tylko o "margines", niestety

    Odpowiedz
  • gość(2014-05-05 20:17) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownikom w Polsce żyje się lepiej, co za bzdety. Artykuł wyraźnie napisany na zamówienie; jak kiedyś mawiano pod publiczkę , realia są zupełnie inne. Pisać można papier wszystko przyjmie. Czy macie nas za durni, że piszecie takie bzdurne artykuły.

    Odpowiedz
  • ewer(2014-05-02 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Tym za najniższą krajową i tym na zleceniach za 1 euro/godz.

    Odpowiedz
  • 1!(2014-05-02 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Pracownikom rzeczywiście pracuje się lepiej... w szczególności, jeśli muszą pracować na umowę o dzieło!

    Odpowiedz
  • oszukiwany(2014-05-02 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    Ale dla tępaka,który za swe głupie wypociny dostaje 50 tys,żyję się jak w raju a że ciemny lud za swą ciężką pracę dostaje /nie zawsze/1200 zł,to jego to nie dotyczy,każą pisać że w Polsce raj ,to piszę.

    Odpowiedz
  • pio(2014-05-03 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko Kongres Nowej Prawicy!

    Odpowiedz
  • kkk(2014-05-02 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    Większość wykonujących jakieś prace w Polsce nie pracuje ponieważ umowa o dzieło, umowa zlecenie nie jest umowa o pracę. Nie są oni żadnymi pracownikami tylko osobami wynajętymi do wykonania czegoś. Nie o take Polske walczyłem (L.W.;-)

    Odpowiedz
  • Smenkare(2014-05-02 12:45) Zgłoś naruszenie 00

    Odechciewa się wchodzić na ten portasl, przez tak bzdurne artyk.

    Odpowiedz
  • jakiśktoś(2014-05-02 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję w hipermarkiecie za 1300 zł.Co mam do powiedzenia naszym politykom ? wolę nie mówić ...

    Odpowiedz
  • ZEN(2014-05-03 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    To jest propaganda sukcesu. Ja bym przytoczył kabaret TEY z lat 80 ( Nie pojedziemy bo traktor nawalił , jedno koło się zepsuło. Ale TRZY MAMY DOBRE jak ładnie brzmi TRZY MAMY DOBRE ) A pracownikom żyje się lepiej, chyba tylko tym z fotografii

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2014-05-02 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    10 lat Polski w UE: Pracownikom w Polsce żyje się lepiej...tak tak.. szczególnie tym na umowach smieciowych i bezrobotnym...

    Odpowiedz
  • ANDRZEJ(2014-05-05 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    LUDZIE JAK SERCE WAS NIE BOLI JAK TO PISZECIE.ZIELONA WYSPA TO JEST NIE DLANAZ TYLKO DLA BOGACZY.JAK JA SLYSZE JAK BEDZIESZ ZARABJAL 4000 TYSIOCE TO EMERYTURA TWOJA BEDZIE 700ZLOTY.A KTO ZARABJA 4000TYSIOCE CHYBA KOLESIE SCHETYNY CZY TUSKA.JAK WAZ NIEWSTYD LUDZIOM ZA 30 40 A NAWET i50 DAJECIE 13 ZL .TUSK CHWALI SIE ZE EMERYCI DOSTALI PODWYZKIE.CI EMERYCI CIEZKO ZAPIEPSZALI CALE ZYCIE ICO ZOND MA ICH GDZIE A NO W DE.

    Odpowiedz