Firmy świadczące usługi transgraniczne będą mogły wykonywać swoje zadania także w święta. Umożliwia to podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu pracy, która niebawem wejdzie w życie.

Obecne przepisy zabraniają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw, działających w państwach, gdzie obowiązują rozmaite kalendarze świąt i strefy czasowe.

Nowe przepisy mają to zmienić - wyjaśnia IAR Paweł Panczyj. Dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) podkreśla, że część polskich firm pracuje dla innych stref czasowych. Mają potrzebę bycia w stałym kontakcie z klientem.

"Trudno jest bowiem powiedzieć jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku komuś, kto wykonuje jakąś ważną pracę i nagle dzieje się coś z programem obsługiwanym przez te firmy" - zaznaczył dyrektor Panczyj.

"Tutaj jest potrzeba pracy przez 24 godziny na dobę. Jeśli takiej możliwości by nie było, tracilibyśmy projekty, dzięki którym można byłoby tworzyć nowe miejsca pracy. Wprowadzane zmiany wzmocnią więc konkurencyjność polskich firm" - podkreśla rozmówca IAR.

Paweł Panczyj zwrócił uwagę, że na pracę w niedzielę czy święta musi być wyraźna zgoda pracownika.

Dyrektor Panczyj podkreślił też, że cała branża od dawna apeluje o kolejne zmiany, w tym o możliwość weryfikacji przeszłości kryminalnej kandydata na pracownika czy ułatwienia sprawiające, że do Polski przybędą firmy obsługujące fundusze inwestycyjne.