statystyki

Syndrom sztokholmski. Polscy pracownicy uzależnili się od swoich pracodawców

autor: Rafał Woś11.01.2014, 07:00
Młodzi idealizują prekariat, zwracając uwagę na ma jasne strony elastycznych form zatrudnienia.

Młodzi idealizują prekariat, zwracając uwagę na ma jasne strony elastycznych form zatrudnienia.źródło: ShutterStock

Polscy pracownicy są wdzięczni za szansę jakiejkolwiek pracy i gotowi zrobić wszystko, by ją utrzymać. Po sztokholmsku uzależnili się od swoich pracodawców. Zbawców i prześladowców w jednej osobie

Jeśli wyobrazić sobie stosunki pracy jako jedno wielkie przeciąganie liny, to w Polsce przez ostatnie 25 lat pracownicy często skazani byli na ciągnięcie za jej krótszy koniec. Owszem, pozwoliło to naszej gospodarce szybko przestawić się na nowe kapitalistyczne tory. Ale cena była zbyt wysoka. Bo polscy pracodawcy uwierzyli, że mogą z pracownikiem zrobić absolutnie wszystko. A pracownicy nie mieli innego wyjścia, jak ten schemat po prostu zaakceptować.


Pozostało jeszcze 96% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • giga(2014-01-15 10:18) Zgłoś naruszenie 20

    Wielu pracodawców to zwyczajne buraki bez wykształcenia a w głowach oprócz sieczki mają tylko chęć szybkiego wzbogacenia się.Z pracownikami dzisiaj nikt się nie liczy ale wszystkiemu winni są urzędnicy,którzy oprócz przepisów mają swoje chore pomysły na petentów.Dzisiaj nie ma się do kogo poskarżyć a szukać sprawiedliwości w sądach? trzeba mieć kasę i cierpliwość.

    Odpowiedz
  • thor39(2014-01-11 14:22) Zgłoś naruszenie 20

    Prezes powiedział w listopadzie'jak się komuś nie podoba -to wypad'.W ciągu dwóch tygodni wypowidzenia położyło 17 osób.{z 26}.Okazaliśmy się niewdzięcznikami,chłotą itp/itd.O CO CHODZI???Jak mnie zwalniają -to prawo rynku,jak sam odchodzę to jestem niewdzięcznikiem.Kto jest takie podejście racjonalnie wyjaśnić?

    Odpowiedz
  • bolek(2014-01-11 09:43) Zgłoś naruszenie 10

    zafundowali to nam min komuniści

    Odpowiedz
  • ....(2014-01-11 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    dziadu - na białoruś uciekaj - tam ci dobrze będzie
    tu więszkość jedna uważa, że to przez takich jak ty Polska jest w tyle, a otwarcie po 89 roku po prostu to obnażyło.

    W czasach twojej młodości była bieda, tylko wszyscy mieli po równo - dlatego teraz widzisz takie róznice i dociera do ciebie jakim dziadem jesteś - przedtem też nim byłeś

    Odpowiedz
  • eremyt(2014-01-11 21:45) Zgłoś naruszenie 01

    Co ma w sobie niemiecki pracodawca, ze dla niego Polak potrafi z usmiechem na ustach tyrac jak dzik? Nie, nie chodzi o peniadze, chodzi o szacunek za ciezka prace, i traktowanie partnerskie a nie jak w relacji wladca-poddany.

    Odpowiedz
  • niesluszny(2014-01-12 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej popierajcie solidarnych zlodziei to bedzie wam lepiej.Za PRL-u wladza wchodzila wam do dupy ,mieliscie sie komu skarzyc na krzywdzacych was,a teraz co?Nie grzeszcie wiec i nie narzekajcie na komune bo teraz to nawet wielebni maja was w dupie!!!

    Odpowiedz
  • nedza z bieda(2014-01-12 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    wypada tylko sobie sznur założyć,

    Odpowiedz
  • olo(2014-01-12 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ile to trzeba nakombinować aby proste słowo - niewolnictwo- zastąpić jakimiś neologizmami - uzależnienie...

    Odpowiedz
  • Edmund(2014-01-13 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    Pod koniec grudnia 2013 roku Dyrektor Sądu Okręgowego w Szczecinie ogłosił "przetarg" na zatrudnienie pracownika sądu na stanowisko "woźny". Jeżeli w instytucji która teoretycznie powinna stać na straży przestrzegania prawa w Polsce ma miejsce aż tak przedmiotowe podejście do pracownika to co mówić o prywatej strefie ??? Zgroza i hańba !

    Odpowiedz
  • .(2014-01-11 12:30) Zgłoś naruszenie 01

    możecie się śmiać dopóki w PO będzie Lidia Staroń to ta partia to i tak będzie najmniejsze zło jakie mogo dotknąc Polskę

    Odpowiedz
  • biedota polska(2014-01-11 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    a co mają robić, zdychać z głodu, sama jestem w takiej sytuacji

    Odpowiedz
  • sąsiad pracuje za samo jedzenie...(2014-01-11 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ma 54 lata , inżynier ... a pracuje jako parobek na gospodarstwie...

    ale to Polska

    Odpowiedz
  • zrozumiales(2014-01-12 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    do bolek - to nie komuniści , to pieprzone solidaruchy z lat 80 na czele z bolkiem nam to zafundowali, oby ich szlag trafił

    Odpowiedz
  • .(2014-01-11 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    ci co atakują solidaruchów popałniają tą samą manipulację: to nie przez solidarność Polska znalazła się wśród biedaków tylko przez PZPR/SLD/PSL

    Odpowiedz
  • vade(2014-01-11 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Swoim brakiem właściwej reakcji to państwo wspiera patologie.
    Każdy może sobie sprawdzić czym grozi pracodawcy nieprzestrzeganie prawa pracy - zazwyczaj umorzeniem postępowania, przy zastosowaniu ekwilibrystycznych wymówe... pardon - uzasadnień.
    A czym się różni niezapłacenie pracownikowi za pracę od okradzenia go?

    Podobnie za niezapłacenie za wykonanie usługi. Dlaczego niezapłacenie komuś (w tym pracodawcy) za wykonaną przez niego usługę nie powoduje odpowiednio surowej reakcji państwa. Pamiętamy co działo się przy budowie autostrad.

    Zachowanie tego państwa wskazuje na to, że komuś zależy żeby w naszym kraju panował nieopisany bajzel i bezprawie. Tym bardziej, że większość tych spraw można naprawić przy pomocy niezwykle prostych przepisów.

    Odpowiedz
  • solidaruchy do vatykanu(2014-01-11 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    zapier... solidaruchy na pana, wójta i plebana

    Odpowiedz
  • Czerwone,dzis PO.barwione,te same(2014-01-11 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dawniej sw,inie czerwone,a dzisiaj PObarwione.
    "Resortowe dzieci.Media"

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-01-11 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    To żaden syndrom sztokholmski - to rynek pracodawcy .

    Odpowiedz
  • wiwiat ciemnogród(2014-01-11 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    A czego ciemna maso oczekiwałaś po 10 latach strajków za które płacono ci w dolarach. Nadszedł czas zbierania profitów, a od tego są "pracodawcy", którym w ciemnym amoku dowalenia komunie oddaliście za darmo cały majątek i o ironio sami dostajecie po własnej dupie. Ciekawe jak długo jeszcze musicie zbierać na nią baty by skumać gdzie wasze miejsce w szyku.

    Odpowiedz
  • do 14 "dziad"(2014-01-11 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jezeli tak dobrze bylo "za opluwanej komuny" to daj przyklad i wspieraj ja nadal,dawaj swoje dochody na istniejacych czerwonych,dzis PObarwionych bandytow,wspieraj ich POpier...ony dziadu

    Odpowiedz