Bat na wiecznie chorych. Czy pracodawca powinien mieć możliwość rozstanie się z długotrwale nieobecnym pracownikiem?

11.01.2014, 07:00
Co do zasady pracownika można zwolnić po upływie 6 lub 9 miesięcy nieobecności wywołanej chorobą.

Co do zasady pracownika można zwolnić po upływie 6 lub 9 miesięcy nieobecności wywołanej chorobą.źródło: ShutterStock

Warto rozważyć pomysł wprowadzenia przepisu, który umożliwi pracodawcy rozstanie się z długotrwale nieobecnym pracownikiem. Bez względu na powody tej absencji.

Niemal każdy średni lub duży pracodawca spotkał się z problemem nadużywania zwolnień lekarskich przez pracowników. I choć prawo pracy przewiduje mechanizm rozwiązania umowy z etatowcem korzystającym z długotrwałego zwolnienia lekarskiego, to zdarza się, że w praktyce sprytny pracownik jest w stanie skutecznie taki krok uniemożliwić. Przodują w tym kobiety, które po wykorzystaniu najpierw zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży (lekarze wystawiają dokument na każdą, nawet pozbawioną najmniejszego uzasadnienia prośbę lub sugestię pacjentki), a potem przysługującego im urlopu macierzyńskiego (obecnie także rodzicielskiego), pozostają na zwolnieniach lekarskich, raz na siebie, innym razem z uwagi na chorobę dziecka, przez długie okresy.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • wiwiat ciemnogród(2014-01-11 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    A po co zwalniać. Nie generujesz dochodu nie otrzymujesz wynagrodzenia. Jaka praca taka płaca, a nie odwrotnie. Chory na zasiłek, zdrowy do roboty - i żegnaj kryzysie

    Odpowiedz
  • to nie jest kraj dla ludzi, to strefa survivalu(2014-01-11 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    A może dlatego tak robią, bo muszą mieć za co wychować dzieci.
    Gdyby w tym państwie normalnie pracujący człowiek zarabiał tyle ile w normalnym kraju, to by nikt nie stosował takich manewrów. Gdyby ojciec za swoją pensję był w stanie utrzymać rodzinę, w tym matkę wychowującą dzieci - to nie byłoby problemu. Niestety tutaj pracodawcy płacą takie ochłapy, że człowiek sam nie jest się w stanie utrzymać. Może tak nasi prawodawcy spróbują przeżyć za 1100 zł nett miesięcznie, nie korzystając w tym czasie z żadnych przywilejów i opłacając sami wszystkie wydatki.

    A samotne matki? Zatrudnienie opiekunki na czarno to zazwyczaj wydatek równy pensji pracującej legalnie kobiety. Jak taka kobiet ma się utrzymać. Może tak posłanki-matki spróbują utrzymać się za 1100 zł. opłacić opiekunkę, albo żłobek, opłaty mieszkaniowe, dojazd do pracy jeszcze mieć na jedzenie.

    Odpowiedz
  • Kate(2014-01-11 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    A po co pracowac, skoro za zwolnienia dają 80% poborów???To skandal.

    Odpowiedz
  • Wasz krwiopijca(2014-01-11 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    To MY "solidarnosć" kochamy NAS Polaków.=Polityka " prorodzinna" i prospołeczna.

    Odpowiedz
  • Anna(2014-01-11 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest polityka prorodzinna tylko zwykłe lenistwo. Całą ciążę na zwolnieniu 100 proc. płatnym, a one w tym czasie lataja po marketach.
    W ojej młodości, żeby całą ciążę chorować, trzeba było leżeć w szpitalu. To pracownice tak robią, bo te co prowadza działalność gospodarczą: lekarki, kosmetyczki, fryzjerki pracuja do ostatniego dnia i zaraz po macierzyńskim wracaja do pracy, a nawet w połowie, bo musza zarobić na skłądki.

    Odpowiedz
  • GG(2014-01-11 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    Dostęp wyłącznie dla użytkowników
    posiadających wykupiony dostęp do treści.

    Odpowiedz
  • daniel(2014-01-11 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Tego typu sytuacja jest możliwa tylko w budżetuwce ,bo tam za wszystko płaci państwo ,no a służby mundurowe ...tam dopiero się "choruje". Tam zróbcie porządek ...

    Odpowiedz
  • Kuba(2014-01-11 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    A ZUS bierze składke co miesiąc i też mu to nie przeszkadza.

    Odpowiedz
  • henryk(2014-01-11 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej zeby wszyscy pracowali za darmo.chorych wyslac do oswiecima.pracodawcom sie poprzewracalo sie glowie

    Odpowiedz
  • xxx(2014-01-11 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    do 5 zlikwidować zwolnienia i zakazać rodzenia chorowanie tylko dla bogaczy. zabrać urlopy przecież robol 1200 zł. płacy i tak nie wyjedzie na wczasy.pozdrowienia od kobiet w ciąży.

    Odpowiedz
  • wiecznie zdrowy(2014-01-11 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawca ma problem z wiecznie chorym? To skąd się wzięło tylu milionerów w Polsce? - z pończochowych oszczędności po PRL?
    Do likwidacji zawód - "pracownik" i po kłopocie.

    Odpowiedz
  • Maciaszczyk(2014-01-11 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej ,,choruja'' pracownicy prokuratury i policjanci.Czy ewentualne restrykcje dotyczyc beda tej ostoi kazdego rzadu?Druga najbardzies sterana zdrowotnie przez ciezkie warunki pracy, sa zawody budzetowe.M.inn. nauczyciele, urzednicy.Na szarym koncu znajduja sie robotnicy ,choc ich warunki pracy-kilkunastogodzinna coezka fizycznie w stresujacych warunkach praca, w zatrutym chalasem ,dymem i pylami praca katastrofalnie rujnuje im zdrowie.Wiec kim sie zajma ci ktorzy zawalcza o nasze wyludzane pieniadze?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-01-11 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    Na rozstanie się pracodawcy z pracownikiem - i vice versa - nie powinno być
    żadnych przepisów . To prywatna sprawa .

    Odpowiedz
  • robotnik(2014-01-11 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    Tym złodziejskim kanalią ,poprzewracało się w tych tępych łbach.Opieki zdrowotnej brak,zarobki 1000zł za 16 godz niedożywienie stres,i ludzie mają nie chorować.

    Odpowiedz
  • adsenior(2014-01-11 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzić obowiązkowy 12-to godzinny dzień pracy, zarobki obniżyć a najlepiej zapłatę wyznaczyć, jako miskę wodzianki i pajdę komiśniaka. I dziwią się, że taka duża część młodych wykształconych ludzi szuka chleba za granicą!

    Odpowiedz
  • lobuzbodzio(2014-01-11 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Tak po co matki mają rodzić dzieci, czemu dzieci chorują. Teraz praca taka iż nie ważne że kobieta ma zapierd... jak facet i co że w ciąży ludzie po to płacimy na ten chory zus niech on troszkę odda tym mamom które nas urodziły i urodzą pracowniów którzy będą robić na nasze emerytury. A jak nie nam to i tak zus wyda na swoje siedziby bajeczne pieniądze. Ja w 2013 miałem pecha w maju obciąłem sobie kciuka i 3 mc na chorobowym, w sierpniu wyszła mi przepuklina pachwinowa i jest już po operacji i znów 3 mc chorobowego. Dodam praca ciężka fizyczna i jak ktoś powie iż szybciej można po operacji to powożenia nie mam ochoty ponownie na stół się kłaść. Dobrze że młodsze dziecko ma jeszcze nianię to starczy jak chory idzie do niani. I co ja mam wylecieć z pracy. Chętnie bym oddał swoje L4 za kciuka.

    Odpowiedz
  • sasza(2014-01-11 20:17) Zgłoś naruszenie 01

    a skąd to maly czy średni tłumok wie lepiej od lekarza.cóż w tym dziwnego że PO=wstają faszystowskie PO=mysły skoro wnuk dziadka z wermachtu kontynuuje PO=litykę Adolfa wobec Polaków!

    Odpowiedz
  • cvv(2014-01-11 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Kraj jest w katastrofalnych stanie w dużej części właśnie przez takich jak komentujący. WY nie widzicie nic dziwnego w tym, że można przez 10 lat nie przepracować ani dnia i pobierać za to pensje i zasiłki.
    To co w takim razie wam przeszkadzają tacy politycy czy mundurowi z emeryturami po krótkim czasie? Oni przynajmniej się czasem w pracy pojawiają.

    Odpowiedz
  • XXXL(2014-01-11 21:36) Zgłoś naruszenie 00

    Powinien mieć taką możliwość.

    Odpowiedz
  • mama i kobieta(2014-01-11 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    wiecie co ... jestem wiecznie chora ... bo 24 godziny na dobę choruję na cukrzycę ale k... jego mać nie wykorzystuję zwolnienia lekarskiego z byle powodu. Choroba dziecka ... jak mus to mus ale tylko wówczas. Na zwolnieniu byłam podczas całej ciąży (jak ktoś zazdrości to bardzo chętnie bym mu oddała cukrzycę gdybym tylko mogła bo wierzcie mi można dostać na głowę będąc w domu non stop ale z drugiej strony zdrowie nienarodzonego dziecka jednak jest ważniejsze niż praca) ... sorry są wyjątki co do zwolnień, niestety cukrzyca typu I i do tego ciąża tego wymagają tego typu poświęceń ... a nasz "kochany" Pan Premier ma jak widać pomysły na politykę prorodzinną ...

    Odpowiedz