Senatorowie chcą zmienić przepisy dotyczące upadłości przedsiębiorstw, które ograniczają możliwość występowania przez zatrudnionych w oddziałach zagranicznych firm, gdy te są likwidowane, o wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Na posiedzeniu senackich komisji ustawodawczej oraz rodziny i polityki społecznej, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Senatorowie przyjęli go z autopoprawką i skierowali do dalszych prac legislacyjnych.
Nowelizacja zakłada rozszerzenie katalogu postanowień sądowych, których wydanie pozwala na uruchomienie procedury wypłaty świadczeń z FGŚP. Ich listę zawiera art. 3 ustawy. Senatorowie proponują dopisać do niego punkt przewidujący, że termin występowania przez zatrudnionych z wnioskami do FGŚP (4-miesięczny od chwili niewypłacalności pracodawcy) mógłby być liczony także od wydania przez polskich sędziów wtórnego postanowienia o wszczęciu postępowania upadłościowego, które potwierdza wcześniejsze orzeczenie sądu zagranicznego.
Aktualne przepisy, które przewidują, że musi on być liczony od chwili pierwotnego ogłoszenia upadłości firmy przez sąd z zagranicy, powodowały, że pracownicy, nie wiedząc o takim zdarzeniu, zbyt późno składali wnioski o wypłaty z FGŚP. Między wydaniem takiego orzeczenia, uznaniem go przez polski sąd i uzyskaniem przez zatrudnionych o nim informacji mijało tyle czasu, że pracownicy pozostawali bez możliwości otrzymania pieniędzy. Taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku w Fabryce Mebli Tapicerowanych „Christianapol” Sp. z o.o. w Wielkopolsce. Kazus tej firmy zmobilizował senatorów do zmiany ustawy. Około 900 jej pracowników nie otrzymało należnych im pieniędzy (w sumie ok. 9 mln zł). Aby mogli oni uzyskać świadczenia z FGŚP, senatorowie proponują, by nową regulacją objąć roszczenia powstałe od 1 stycznia 2013 r. W trakcie obrad komisji przyjęta została także autopoprawka, która przewiduje, że syndyk będzie mógł ponownie skierować do FGŚP roszczenia pracowników w ciągu miesiąca od wejścia w życie ustawy.
Etap legislacyjny
I czytanie projektu ustawy w Senacie