Dotacja będzie przysługiwać na pokrycie kosztów szkolenia pracowników, ale tylko tych, którzy nie wykonują pracy w związku z przestojem ekonomicznym przedsiębiorstwa bądź gdy zostanie im obniżony wymiar czasu pracy. Dofinansowywanie będzie pochodzić z Funduszu Pracy.
O pomoc szkoleniową będzie mógł wystąpić przedsiębiorca, który zawarł z marszałkiem województwa umowę o wypłatę świadczeń rekompensujących obniżkę wysokości wynagrodzeń w związku z brakiem pracy w czasie przestoju lub mniejszą jej ilością przy obniżce wymiaru czasu pracy.

Wniosek trzeba złożyć do starosty

O fundusze na szkolenia pracowników firma powinna wystąpić do starosty powiatu, w którym ma siedzibę. We wniosku o dofinansowanie kosztów szkolenia powinna określić m.in. rodzaj i charakterystykę szkolenia, w tym jego tematykę, miejsce i termin realizacji. Oprócz tego należy przedstawić kalkulację kosztów, w tym liczbę osób skierowanych na szkolenia oraz ich imienny wykaz, wraz z kwotą dofinansowania przypadającą na danego pracownika. W treści wniosku należy także wskazać wysokość środków, jaką przedsiębiorca chce otrzymać.
Do podania firma musi też dołączyć kopię umowy o wypłatę świadczeń i wykazu pracowników uprawnionych do nich, a także oświadczenia: że wybrana przez niego oferta instytucji szkoleniowej będzie konkurencyjna (względem innych oferujących podobne szkolenia), że szkolenie jest uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami przedsiębiorcy oraz o rodzaju i wysokości pomocy de minimis otrzymanej w okresie ostatnich trzech lat kalendarzowych. Przedsiębiorca składa je pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Ułatwieniem dla firm będą wzory wniosków, które zawarte zostaną w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy (obecnie jego projekt jest w konsultacjach).

Szczegółowe ustalenia w umowie

Firma jeszcze przed złożeniem wniosku powinna skierować pracownika na szkolenie i zawrzeć z nim umowę określającą prawa i obowiązki stron. Powinna ona przewidywać, że zatrudniony, który nie ukończy szkolenia ze swojej winy lub który zostanie dyscyplinarnie zwolniony, będzie musiał zwrócić jego koszty pracodawcy.
W takim wypadku bowiem firma jest zobowiązana do zwrotu tych środków staroście. Poza tym zwrot nastąpi, gdy firma nie spełni warunków z umowy lub nie podda się kontroli albo gdy wykorzysta pomoc niezgodnie z przeznaczeniem.

Wysokość świadczenia

Dofinansowanie może obejmować koszty wynagrodzenia dla instytucji szkoleniowej, przejazdów związanych z udziałem w szkoleniu, niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych oraz obowiązkowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków w związku ze szkoleniem lub powstałych w drodze do miejsca szkolenia i z powrotem.
Wysokość dotacji na jednego pracownika wynosi 80 proc. kosztów szkolenia, jednak nie więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, obowiązującego w dniu zawarcia umowy.