statystyki

Im dłuższy staż w służbie cywilnej, tym więcej urlopu wypoczynkowego

autor: Leszek Jaworski05.09.2013, 09:42; Aktualizacja: 05.09.2013, 09:54

Po pięciu latach pracy urzędnikowi oprócz podstawowego urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatkowe wolne w wymiarze jednego dnia za każdy następny rok pracy. Takiego prawa nie ma jednak pracownik korpusu.

Dodatkowy wypoczynek przysługuje w wymiarze jednego dnia po 5 latach pracy w służbie cywilnej i wzrasta po każdym roku pracy w tej służbie aż do osiągnięcia 12 dni. Do okresu pracy uprawniającego do dodatkowego urlopu wypoczynkowego zaliczeniu podlega również okres zatrudnienia w administracji publicznej. Prawo i wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego są uzależnione od stażu pracy w służbie cywilnej. Nie jest to jednak ten sam staż w służbie cywilnej, od jakiego uzależniono dodatek stażowy, nagrodę jubileuszową czy odprawę emerytalno-rentową. Do okresu zatrudnienia w służbie cywilnej w zakresie dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie wlicza się bowiem wszystkich wcześniejszych okresów zatrudnienia (np. w prywatnej firmie), lecz tylko okresy pracy w administracji publicznej. Chodzi więc o urzędy państwowej administracji rządowej, pozarządowej oraz samorządowej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • skarbona(2013-09-06 07:47) Zgłoś naruszenie 30

  Dodam jeszcze, że wykupiłam SMSem kod dostępu do tego artykułu. Kod przyszedł, wpisałam go, ale i tak nie mam dostępu.
  Czyli zwykłe złodziejstwo?

  Odpowiedz
 • pracownik SC(2013-09-09 11:14) Zgłoś naruszenie 20

  mianowanie w limicie 200 osób na rok minus krajowa szkoła administracji minus ministerstwo bo oni mają najwyższą liczbę punktów z egzaminu, zostaje dla reszty ok 20 miejsc, TAKA JEST RZECZYWISTOŚĆ jak kto się nie załapał przy limicie 1000 osób to szkoda ok 500 zł za egzamin, bo test umiejętności i tak jest dostosowywany do osób będących w danej grupe, kto jest wtajemniczony wie o czym mówię (odpowiednio liczone są punkty przez różnych psychologów), niech autor dopisze, że oprócz urlopu przysługuje 800 zł brutto miesięcznie ZLIKWIDOWAĆ TEN TWÓR

  Odpowiedz
 • skarbona(2013-09-06 09:25) Zgłoś naruszenie 20

  do 7 do czytelnika
  na najniższych szczeblach są urzędnicy mianowani, nie tylko w ministerstwach.
  Nie ma w samorządach, bo to nie jest służba cywilna!
  Popytaj w najbliższym urzędzie skarbowym ilu mają urzędników mianowanych, popytaj w policji ilu mają urzędników mianowanych, w straży (oczywiście nie chodzi o służby mundurowe tylko o pracowników cywilnych, bo to tylko oni należą do SC).
  Dodatkowy urlop dot. TYLKO urzędników mianowanych. Reszta (większa) pracowników ma tylko 26 dni urlopu. Jak każdy.
  Artykuł jest tak "rzetelnie" napisany żeby pomieszać w głowach i poszczuć ludzi na urzędników.

  Odpowiedz
 • skarbona(2013-09-06 07:39) Zgłoś naruszenie 20

  Jak zwyle tendencyjny, NIERZETELNY artykuł. Wychodzi na to, ze kazdy pracowanik ma taki urlop.
  Niech pan redaktor poczyta: dodatkowy urlop przysługuje TYLKO urzędnikom mianowanych.
  A żeby zostać urzędnikiem mianowanym to trzeba być mgr, mieć certyfikat językowy i zdać trudny egzamin (po nim jeszcze trzeba załapać sie na limit, bo można zdać, a mianowania i tak nie dostać. Taki totolotek).
  Sam fakt, że w Polsce na 120.000 pracowników administracji jest tylko ok. 6.000 urzędników mianowanym świadczy o trudności egzaminu.
  to jak - urzędnik SC

  Odpowiedz
 • swiete krowy w MSZ(2013-09-05 22:34) Zgłoś naruszenie 10

  dlaczego pracownik etatowy w firmie prywatnej nie ma przywilejow zwiazanych ze stazem? np im starszy tym dluzszy urlop? sluzba cywilna to kolejna grupa swietych krow to przeswietlenia i odebrania przywilejow

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ooo(2013-09-06 07:31) Zgłoś naruszenie 00

  Utworzenie tej służby cywilnej to kolejny bezsens po porażce reformy samorządowej. Po co to było tworzyć?

  Odpowiedz
 • czytelnik(2013-09-06 07:49) Zgłoś naruszenie 00

  hasło rzucone na głownej stronie GP ma sie nijak do treści tego artykułu. Szanowna Gazeto "urzędnik" jest na szczeblu samorządu gminy, powiatu, ewentulanie województwa zaś służba cywilna zaczyna się od sczebla wojewódzkiego wzwyż, czyli ministerstwa ... nikt pracujący w samorządzie szczebla miasta/gminy/powiatu nie dostaje dodatkowego dnia urlopu po 5 latach stażu pracy ... nikt na poziomie loklanym nie jest urzędnikiem mianowanym bo za co? i tak się jest niedocenianym (taka prawda, urzędnicy pracują na ustawach i rozporządzeniach opracowywanych przez ministerstwa i za to obrywają najczęściej z racji błędów w sutawach) więc czy jest sens ścierać się na naprawdę ciężkim egzaminie i jeszcze robić certyfikaty językowe?

  Odpowiedz
 • pol anka(2013-09-06 00:48) Zgłoś naruszenie 00

  tworzący prawo w Polsce powinni swoje ustawy, nie wszystkie, jako teksty do kabaretów dawać. Pracownik służby cywilnej po pięciu latach pracy ma urlop podstawowy, w domyśle ile to dni 26 dni roboczych plus 8 dni wolnych od pracy w miesiącu to już jest ok. 35 dni na urlopie. Teraz idźmy tropem mysli ustawodawcy i dajmy temu oraczowi ten dodatkowy urlop w wymiarze j.w. I tu dochodzimy do paradoksu, zatrudniliśmy wybitnego specjalistę a on jest coraz krócej w pracy, coraz rzadziej widujemy Go na pierswzej linii frontu, za to kartki przysyła nam z kolejnych urlopów. A teraz zaskakujące POSŁÓW pytanie, za co dostaje ten wybitny specjalista służby cywilnej WYNAGRODZENIE, czy może mu nie płacą, za wikt i opierunek robi.

  Odpowiedz
 • gosc(2013-09-05 19:59) Zgłoś naruszenie 02

  czy urzędnik nie podlega kodeksowi pracy?
  większość urzędników, z którymi miałam styczność wylałabym na zbity ... gdybym miała oczywiście cokolwiek do powiedzenia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane