Nowelizacja z 10 maja 2013 r. ustawy dotyczącej uprawnień do trzynastki dla pracowników budżetówki weszła w życie 29 czerwca 2013 r. Zawiera ona przepis zobowiązujący pracodawców do wypłaty dodatkowych wynagrodzeń tym pracownikom, którzy nabyli do nich prawo na podstawie zmienionych przepisów. Mają to uczynić w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 29 września 2013 r.
Uzupełnia ona katalog sytuacji, które zwalniają podwładnego z obowiązku spełnienia warunku otrzymania dodatkowej pensji, jakim jest wykonywanie pracy przez okres 6 miesięcy w roku kalendarzowym.
Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. Zgodnie z nowelizacją prawo do trzynastki, pomimo że nie przepracowali u jednego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym, mają również pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego.
Trzynastka będzie przysługiwała w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego czasu. Dodatkowo nowelizacja obejmuje także pracowników, którzy skorzystali z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.
Zmienione warunki nabycia prawa do trzynastki mają zastosowanie do wynagrodzeń za 2012 rok.