Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Anna Piotrowska Banasiak z Antal, nowe miejsce wiąże się najczęściej z ciekawymi wyzwaniami, wyższym wynagrodzeniem i bardziej prestiżowym stanowiskiem. Zanim jednak zdecydujemy się na odejście z obecnego miejsca zatrudnienia warto zadbać o bezpieczeństwo zmiany pracy. Bardzo ważne jest, by przed spotkaniami rekrutacyjnymi przygotować sobie pytania do pracodawcy i dokładnie przeanalizować informacje dotyczące firmy. Istotne jest również poznanie osób, z którymi przyjdzie nam współpracować. Według Anny Piotrowskiej Banasiak trudno jest wyobrazić sobie bezpieczną zmianę pracy bez poznania przyszłego bezpośredniego przełożonego.
Zanim złożymy wypowiedzenie i zakomunikujemy wszystkim swoje odejście uzyskajmy od przyszłego pracodawcy podpisany list intencyjny, a najlepiej umowę o pracę - radzi Anna Piotrowska - Banasiak. Dodaje, że z obserwacji Antal International wynika, iż coraz częściej firmy rekrutujące pracowników stosują nieuczciwe praktyki składając propozycje zatrudnienia drogą telefoniczną, nieformalną a ostateczny dokument nie odzwierciedla warunków, które zostały ustalone.
Trzeba też zadbać o dobre relacje z dotychczasowym przełożonym. Jeśli nasze rozstanie z pracodawcą przebiegało w atmosferze dalekiej od idealnej, może to zaważyć na naszych referencjach i utrudnić nam znalezienie dobrej pracy w przyszłości.
Anna Piotrowska -Banasiak radzi też, by w dotychczasowej pracy być na pełnych obrotach do ostatniego dnia. Dodaje, że dobre odczucia z kilku czy więcej lat rzetelnej pracy można zburzyć bardzo szybko. Odchodząc, nie zakładamy zwykle, że "wejdziemy dwa razy do tej samej rzeki", ale wszystko może się zdarzyć.