Deregulacyjne wielkie nic. Prace nad ustawą to bicie głową w mur

autor: Piotr Szymaniak01.03.2013, 06:58; Aktualizacja: 01.03.2013, 12:09
Deregulacja zawodów

Deregulacja zawodówźródło: DGP

Mija rok od ogłoszenia pierwszej listy deregulowanych zawodów, z których część miała być otwarta jeszcze w 2012 r. Prace nad ustawą, zapowiadaną jako wyjęcie pierwszej cegły z muru, przypominają bicie w niego głową.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Ps(2013-03-26 01:43) Zgłoś naruszenie 00

    Deregulacja to pic na wodę. Niby pewne zawody mają stać się łatwo dostępne dla młodych i nietylko młodych ludzi, którzy chcą szerzej uczestniczyć w rynku pracy i działać w biznesie. W rzeczywistości wcale tak nie będzie, ponieważ wiele atrakcyjnych zawodów pozostanie nadal zamknięta chociażby z uwagi na konieczność posiadania praktycznej wiedzy i umiejetności o danym rynku i branży.

    Odpowiedz
  • mm(2013-03-23 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe kiedy bedzie ta deregulacja

    Odpowiedz
  • deregulator(2013-03-19 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz "menel z ulicy" może być:
    - mechanikiem samochodowym (odpowiedzialnym za bezpieczną naprawę auta),
    - opiekunką dziecięcą (której powierzamy dziecko),
    - psychoterapeutą (odpowiedzialnym za zdrowie pacjentów)...
    ...i wykonywać jeszcze tysiące innych WOLNORYNKOWYCH zawodów...
    ...i co... nic - nikomu nie dzieje się krzywda.

    Odpowiedz
  • masakra(2013-03-19 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    deregulacja to moze dobry pomysl ale bez przesady na niektorze zawody TRZEBA miec uprawienia do cholery, a nie samowolka ' dzisiaj bede taksówkarzem a jutro powyceniam sobie nieruchomość a pózniej po doradzam ludzim w sądach', przeciez to JEST CHORE przyjdzie jakś głąb i bedzie sie podawal za ,powiedzmy 'rzeczoznawce majtkowego' gdzie teraz zeby byc rzeczoznawca trzeba przejsc bardzo trudny egzamin i mieć przynajmniej MAGISTRA zeby do niego przystąpic a po tej deregulacji to byle menel z ulicy bedzie mogl wam powyceniac nieruchomość , caly ten chory rząd na czele z tuskiem i gowinien nadaje sie kabaretu i do lamusa...

    Odpowiedz
  • zlot(2013-03-05 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Poniekąd, o to własnie mi chodzi, ale nie nazwałbym tego nepotyzmem lub kumoterstewm. Jeżeli ktoś jest dobry to osiągnie założony cel, i nie będzie się obawiał weryfikacji swoich umiejętności. Zaznaczam po raz kolejny, że nie chodzi mi o to, żęby wyłącznie dzieci notariuszy zostawały notariuszami, tylko o to, że co do zasady dzieci notariuszy najlepiej sprawdzają sie w zawodzie. Jeżeli syn kowala jest kowalem to, to jest według ciebie nepotyzm, kumoterstwo? Czy kumoterstwem jest to, że najpierw był Fryderyk Zoll, potem był Andrzej Zoll, a później Fryderyk Zoll i wszyscy oni byli profesorami?

    Odpowiedz
  • Xenomorph(2013-03-04 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    "zlot", to co piszesz to po prostu przyzwolenie na nepotyzm i kumoterstwo zawiniete w ladny papierek. Jak rozumiem, nie masz tez nic przeciwko temu, aby dzieci, rodzina i znajomi politykow obejmowali intratne stanowiska w rzadzie i urzedach? Albo dzieci wojskowych wysokie stanowiska w armii? No przeciez w koncu "czerpali wiedze" i od dziecka obracali sie we wlasciwych srodowiskach wiec maja latwiej i wszystko jest OK, nie?

    Odpowiedz
  • Prawnik(2013-03-04 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    Hahaha Jarosław Gowin zostaje. Notariusze, to już po was:) Możecie zacząć sprzedawać swoje Porsche i Mercedesy klasy S, bo już niedługo na paliwo nie wyrobicie:))

    I by tradycji stało się zadość:

    Ministrze Gowin proszę dokończyć reformy notariatu. Należy zlikwidować niekonstytucyjną asesurę notarialną. Proszę się wstawić za młodymi ludźmi bez koneksji i rodzin prawniczych.

    Odpowiedz
  • zlot(2013-03-04 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Tak jak zaznaczyłem w ostanim zdaniu postu: "nie znaczy to, że notariuszami powinni być jedynie dzieci notariuszy". W mojej ocenie, dziecko notariusza, co do zasady będzie lepszym notariuszem, niż dziecko np. górnika, z tego powodu, że czerpie wiedzę od swoich rodziców. Taki prosty przykład:
    Mój dziadek ma fabrykę zabawek. Dziadek mojego kolegi nie ma farbyki zabawek. Ja chcę mieć fabrykę zabawek i mój kolega chce mieć fabrykę zabawek. Na marginesie należy zaznaczyć, że decyzję o tym kto będzie mieć fabrykę podejmóją znajomi mojego dziadka, którzy również mają fabrykę. Komu będzie łatwiej osiągnąć cel? Mi, jeżeli od dziecka obracałem się w przemyśle zabawkarskim i mam zapewnione całe zaplecze logistyczne, czy mój kolega, który jedynie bawił się zabawkami i zostało mu ich kilka z dziećiństwa. Odpowiedź jest prosta, oczywiście mój kolega może zająć sie sprowadzaniem tanich zabawek z Chin.

    Odpowiedz
  • Xenomorph(2013-03-04 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    "zlot" - Sam sobie przeczysz. Jezeli srodowisko i wychowanie maja tak wielki wplyw, to nie ma potrzeby regulowac dostepu do zawodu - po prostu ci ktorzy nie wywodza sie z wlasciwych srodowisk i tak nie beda mieli wystarczajacych kwalifikacji i umiejetnosci.

    Mamy jednak sytuacje, gdy pod plaszczykiem dbania o kwalifikacje powstaly kliki rodzinno-kolezenskie broniace swoich interesow.

    To nie jest dobor naturalny tylko sztuczny i to oparty o niewlasciwe cechy.

    Odpowiedz
  • Xenomorph(2013-03-04 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    43: "zlot" (2013-03-02 15:31) - o doborze naturalnym mozna by mowic tylko wtedy, gdyby dostep do zawodu blokowany byl osobom nie posiadajacym wystarczajaco wysokich kwalifikacji, podczas gdy prawda jest taka, ze mamy do czynienia z klikami opartymi o powiazania rodzinne i kolezenskie. Mniemanie, ze przynaleznosc do rodziny np. prawnikow albo lekarzy powoduje, ze dziecko tez bedzie dobrym prawnikiem lub lekarzem (cechy nabyte) to nie darwinizm tylko lamarckizm.

    Odpowiedz
  • Ktoś(2013-03-04 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Po deregulacji i zniesieniu niesprawiedliwej asesury pospadają co poniektórym rejentom piórka i zejdzie z nich powietrze:) Nie będą już tacy dumni i może nawet zaczną szanować innych ludzi.

    Odpowiedz
  • VON(2013-03-03 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    Tusku i społko,jeżeli myslicie,ze przeciagniecie to wyborów i deregulacje wprowadzicie tuż przed i wygracie dzieki temu,to zmyła.Blokowanie,ogłupianie i manipulacja wyjdzie wam bokiem.Ponad rok idzie kasa na projekt ustawy,na komisje i inne bzdety,a co trzeci człowiek jest bezrobotny.ZAPLACICIE.

    Odpowiedz
  • Bert(2013-03-03 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    Od początku było jasne, że ta cała deregulacja to zagranie czysto propagandowe żeby podnieść słupki - i tyle. Dlatego frontmenem tej farsy PO zrobiło Gowina, który po śmierci nieodżałowanego Leslie Nielsena mógłby śmiało grać w kolejnych burleskowych komediach typu "Naga broń 3 i 1/2". Teraz numer się spalił, a komediant musi odejść.

    Odpowiedz
  • JKa(2013-03-03 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze jedno pytanie do asesora - krytykuje Pan zeszłoroczny egzamin notarialny... A czy na Pańskim egzaminie notarialnym nie miał Pan przypadkiem do napisania testamentu (TESTAMENTU) niewidomego?
    Podkreślam - testamentu!!! Na kolokwiach mieliśmy 5 razy trudniejsze zadania niż ten słynny egzamin notarialny z roku 2009...

    Odpowiedz
  • JKa(2013-03-03 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    drogi asesorze,
    Pisząc, że 1/3 notariuszy nie odbyła aplikacji, asesury itd. miałem na myśli to, że 1/3 obecnego notariatu to osoby, które wcześniej wykonywały inny zawód prawniczy i często zaczynając działalność notarialną miały o tym zawodzie mniejsze pojęcie niż aplikant po miesiącu pracy w kancelarii.
    Wobec powyższego - czy świat się zawalił?

    Odpowiedz
  • I kropka(2013-03-03 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Dopóki będą rządzić historycy, dopóty będzie taki burdel.

    Odpowiedz
  • zlot(2013-03-02 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Każdemu wszystko się należy! Ten system panował już wcześniej i był lekko mówiąc niedoskonały. W. Churchill dobrze powiedział, że "demokracja to najgorszy ustrój, ale nie wymyślono jeszcze lepszego". W demokracji, żeby coś mieć, trzeba na to zapracować. Znosząc asesurę, złamie się podstawową zasadę doboru naturalnego, a zatym i darwinizmu, co doprowadzi do likwidacji zawodu notariusza. Tak na marginesie, może zwolennicy zniesienia asesury pójdą o krok dalej i zaczną lobbować hasła, likwidacji aplikacji notarialnej, za przykładem USA, i wprowadznenia kursu korespondencyjnego na notariusza, wówczas każdy będzie mógł być notariuszem.

    Odpowiedz
  • RUDY.(2013-03-02 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    KTO NIE JEST ZA DEREGULACJĄ ZAWODÓW - TEN JEST ZDRAJCĄ NARODU POLSKIEGO.

    Odpowiedz
  • obywatel(2013-03-01 22:52) Zgłoś naruszenie 00

    A co się dziwić. Tuskowi i jego ministrom i ministrze nic nie wychodzi.
    Ta partyjka za co się weźmie to tylko spie... przy

    Odpowiedz
  • asesor(2013-03-01 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    do 37
    to polecam Panie Mądraliński lekturę załącznika nr 1 do ustawy deregulacyjnej i zastrzeżenia składane kolejno przez Prezesów poszczególnych Sądów, Prokuratora Generalnego, Krajową Radę Prokuratorów czy Krajową Radę Sądownictwa.

    No ale coż to za eksperci, prawnicy w końcu w ogóle nie znają się na notariacie! Dużo większą wiedzę na temat otwarcia zawodu notariusza ma Stowarzyszenie Syndyków domagające się możliwości ubiegania o powołanie na stanowisko notariusza dla syndyków czy też LEWIATAN (choć i oni zgłaszają zastrzeżenia).

    Poza tym wykazujesz się kompletną nieznajomością realiów wykonywania zawodu notariusza powołując nic nie mówiącą statystykę "notariusza/liczbę mieszkańców", zapominając o czymś takim jak stopień zamożności społeczeństwa, liczbę przedsiębiorców na danym terenie (zwłaszcza spółek) etc.

    Czy ktoś dziś czeka na rejenta czy to rejent czeka na klienta? Jeżeli gdzieś czeka się na umowę dłużej niż tydzień (tyle czeka się z wizytą do dobrego fryzjera czy kosmetyczki) to napiszcie, chętnie się tam otworzę:)

    Odpowiedz