Jesteś bezrobotny? A której kategorii?

autor: Karolina Topolska13.02.2013, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2013, 08:50
Pozostający bez pracy będą kwalifikowani do jednej z trzech kategorii bezrobotnych.

Pozostający bez pracy będą kwalifikowani do jednej z trzech kategorii bezrobotnych.źródło: ShutterStock

Trudna sytuacja na rynku pracy, rosnąca liczba bezrobotnych i archaiczny system funkcjonowania pośredniaków zmusiły resort pracy do działania. Urzędy zatrudnienia już za rok czeka prawdziwa rewolucja. Ma to wyeliminować z ewidencji osoby, które wcale nie szukają pracy, a rejestrują się wyłącznie po to, żeby uzyskać prawo do nieodpłatnego leczenia. Propozycja resortu sprowadza się do stworzenia nowego modelu obsługi bezrobotnych. Pozostający bez pracy będą kwalifikowani do jednej z trzech kategorii: aktywnych, poszukujących wsparcia albo oddalonych od rynku pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

 • zen(2013-02-13 17:39) Zgłoś naruszenie 10

  PIS ma w programie,że każdy posiadacz dowodu osobistego jest ubezpieczony. W tym akurat ich popieram. Konstytucja to gwarantuje. Bezrobocie by spadło. eWuś jest niepotrzebny. Do RUP by się szło po pracę.

  Odpowiedz
 • Ola(2013-02-13 18:21) Zgłoś naruszenie 00

  Zlikwidować PUP.To nie służy bezrobotnym,tylko generuje koszty.A od durnych pomysłów miejsc pracy nie przybędzie.

  Odpowiedz
 • bezrobotna(2013-03-14 14:58) Zgłoś naruszenie 00

  a mam pytanie... skoro jestem bezrobotna. nie mam pracy, nie mam pieniędzy, mieszkam z babcią która ze swojej renty 700zł utrzymuje cały dom plus mnie, nie mam czym dojechac do pup a mam daleko, nie mam auta bo mnie nie stac nawet na najgorsze auto to jak mam odtrzec do pup i jak mam dotrzec do doradcy zawodowego w ustalonym przez pup terminie. kto mi da na bilet? mnie pup wykreslił z listy bezrobotnych bo nie miałam za co do urzedu dojechac. dla mnie 30zł na bilet to bardzo duzo ale urzednicy na to nie patrza bo zakładaja z góry ze skoro chce prace to musze sie stawić w kazdej chwili. tylko za co? a potem jak juz dadza oferte pracy 70 km od domu bez dogodnego połączenia to nikt nie pyta jak dojade, no i za co skoro nie mam zadnych pieniedzy, a pierwszy miesiąc trzeba jakoś dojechac. ten cały system pup to lipa bo skoro ktos niema naprawde pieniędzy to co ma zrobic. najlepiej zamknąć ta instytucję. bo dla porówmania - zapłacilam 2 zł za kawiarenkę i wyszukam sobie sama sporo ofert pracy i jest wieksze prawdopodobienstwo ze zostane zatrudniona, a do pup wydam 30 zł tylko po to zeby sie dowiedzieli ze nadal jestm bezrobotna, ze szukam dlaej pracy której PUP i tak nie ma i złożyć głupi podpis który i tak nic nie znaczy. to jest beznadziejne.

  Odpowiedz
 • z dołka wyśliśmy - w dołku jesteśmy = tajne!!!!!!(2013-02-17 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  wódz rewolucji upadł nisko = chciwość nie ma granic,..przynajmniej w polsce...

  Odpowiedz
 • POPAPRANY(2013-02-16 17:23) Zgłoś naruszenie 00

  KATEGORIA PO

  Odpowiedz
 • ag(2013-02-14 22:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ubezpieczenie, które ***** daje, darmowe leczenie w ramach nfz ? w przychodni lekarze traktują cię jak intruza, uśmiechają się do ciebie, jak im zapłacisz. ******** hipokryzja i propaganda. Tak, odbierzcie bezrobotnym ostatni chłap w postaci ubezpieczenia. ************ dzielenie na kategorie, jakby nie było oczywiste, że bezrobotny jest człowiekiem drugiej kategorii.

  Odpowiedz
 • po 40 l pracy w wieku 60 lat=smietniki?????????(2013-02-14 22:06) Zgłoś naruszenie 00

  A Hiszpanski parlament wnosi ustawę po 400 euro dla bezrobotnego który utracił ******************* przekręty na ludziach którzy wypracowali sobie prawo do zabezpieczenia starości--czyni obecna rzadzaca brygada!!!==wykanczalnia polaków.tutajnikt dobrego już nie uczyni...wręczprzeciwnie.

  Odpowiedz
 • Aktywni(2013-02-15 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  AKTYWNI
  Od lat przyglądamy się bezrobociu były różne pomysły ale ten przebija wszystkie.To że bezrob. rejestrują się tylko dla ubezpieczenia to bardzo krzywdząca opinia nie tu trzeba szukać winnego.Każdy chce pracować.
  Praca-ubezpieczenie.Naszym zdaniem chodzi tu o sztuczne obniżenie jak najszybciej stopy procentowej anie o rozwiązanie problemu.Wskażniki będą fajne ale co z bezrobotnymi.?iNndywidualny Plan Działań-miał być rozwiązaniem przecież to to samo.Doradcy zawodowi czy urzędnicy nie mają przecież wpływu na zachowania pracodawców same rozmowy i kwalifikacje do gryup?Kto to ma robić jezeli na 1 doradcę przypada prze. około 1000osób.Aktywne formy jak najbardziej więcej pieniędzy na miejsca pracy a nie kursy np.techniki aktywnego poszukiwania pracy ... ?

  Odpowiedz
 • Iwona(2013-02-14 09:46) Zgłoś naruszenie 00

  ws, o to chodzi , że wcale nie trzeba iść do PUP po ubezpieczenie. Wystarczy mieć małżonka pracującego i jest się ubezpieczonym z jego z.pracy. W ten sposób mamy tak naprawdę bezrobotnych o 1 mln więcej, najczęściej kobiet "przy mężu". One chętnie podjęłyby pracę, ale nie znajdują jej ale też nie figurują w PUP.

  Odpowiedz
 • pielegniarka(2013-02-13 21:35) Zgłoś naruszenie 00

  "Ma to wyeliminować z ewidencji osoby" jest mało efektywne. Lepiej zastosować eutanazje

  Odpowiedz
 • fakir(2013-02-13 21:09) Zgłoś naruszenie 00

  A minister pracy też podzieli urzędy pracy na ' 1- dobrze pracujące z bezrobotnymi ,2 - słabiej pracujące z bezrobotnymi , 3 - mające głęboko w dupie bezrobotnych i oferowanie im pomocy

  Odpowiedz
 • bezrobotna 55+(2013-02-13 20:33) Zgłoś naruszenie 00

  Sprawa jest zupełnie jasna - państwo nie walczy z bezrobociem a z bezrobotnymi ! Priorytet to jak najmniej zarejestrowanych bezrobotnych ! UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE NALEŻY SIĘ KAŻDEMU KTO ZOSTAŁ BEZ PRACY A PRZEZ CAŁY OKRES ZATRUDNIENIA OPŁACAŁ SKŁADKI _ JA PRZEZ 32 LATA !

  Odpowiedz
 • dyskryminowana 55+(2013-02-13 15:06) Zgłoś naruszenie 00

  Mam 55 lat wykształcenie pomaturalne, miasto 30 tyś, jedyna praca to sprzątanie lub w ochronie po kilkanaście godzin stania w sklepie na zlecenie bez uczciwych składek na zus, czy zatrudnieni w ten sposób zarobią na emeryture i staż pracy ?, nic dziwnego że w kasie państwowej nie ma pieniędzy i trzeba podnosić wiek emerytalny !!! ciekawe komu to pasuje ?

  Odpowiedz
 • xyz(2013-02-13 18:55) Zgłoś naruszenie 00

  99% ogłoszeń pracy w PUP to zaplecze taniej siły roboczej dla pracodawców szukających jeleni, którzy pójdą robić za grosze, bo wiedzą, że PUP trzyma w szachu bezrobotnego konsekwencjami odmowy. Tym sposobem wciska się ludziom na siłę pracę lub kursy, których nie chcą lub pozbawioną uzasadnienia ekonomicznego np. praca oddalona o kilkadziesiąt km, gdzie wypłata nie pokryje nawet kosztów dojazdu.

  Odpowiedz
 • lika(2013-02-13 18:47) Zgłoś naruszenie 00

  Urzędnik PUP zarejestruje bezrobotnego lecz miejsca pracy nie znajdzie ani nie stworzy.Popyt na usługi też jest ograniczony siłą nabywczą pracujących,a ci mając w rodzinie bezrobotnego ograniczają wydatki na wyżej wspomniane ,szeroko rozumiane więc założenie własnego interesu nie gwarantuje powodzenia. W całym kraju firmy zwalniają pracowników,a tych nielicznych co zatrudniają to na pewno nie szukają w urzędach pracy. W przemyśle ,który jeszcze szczątkowo istnieje,też są zwolnienia zbiorowe pracowników.Pytam gdzie ten urzędnik PUP ma szukać pracy bezrobotnemu? Szkolenia "sobie a muzom",bez konkretnego zapotrzebowania to pieniądze wyrzucone w błoto,bo po ''doskonaleniu" bezrobotny i tak wróci do PUP./ZNIKNIE Z EWIDENCJI BEZROBOTNYCH NA CZAS SZKOLENIA./

  Odpowiedz
 • lolo(2013-02-13 18:46) Zgłoś naruszenie 00

  a zusik jaki jest kazdy widzi.Po reformie od razu spadnie bezrobocie.
  Dalszy milion wyjedzie i po problemie.
  Tak działa rząd w sudanie ,polandii,kamerunie ...

  Odpowiedz
 • Ferdek(2013-02-13 07:59) Zgłoś naruszenie 00

  Mały przykład: gość lat 63, wykształcenie wyższe,były prezes spółek z o.o.
  uprawnienia czł. Rad Nadzorczych sp. Skarbu Państwa, staz ubezpieczeniowy 45 lat.

  Odpowiedz
 • Me(2013-02-13 08:46) Zgłoś naruszenie 00

  Pierdoła robi koła! Póki ubezpieczenie będzie w urzędach pracy to takie jakieś rozmowy nic nie pomogą. Czas się obudzić i przejrzeć na oczy! Po co to wszystko?

  Odpowiedz
 • Iv(2013-02-13 11:07) Zgłoś naruszenie 00

  Herbata od mieszania nie zrobi się słodsza.

  Odpowiedz
 • nika67(2013-02-13 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystko pięknie, ale...
  1. Czy niski poziom bezrobocia w Niemczech jest zasługą działań tamtejszych urzędów czy co bardziej prawdopodobne syt. gospodarczej kraju?
  2. Ilu potrzeba będzie doradców aby przeprowadzić takie działania? Obecnie w PUP na jednego doradcę przypada ok. 1000 bezrobotnych... czasem więcej. Z tego co wiem w Niemczech najwyżej...100.
  3. Jak długa ma być taka rozmowa? Przy tak małej obsadzie specjalistów zanosi się na czystą fikcję, czyli max kilka minut i następny. Praca w akordzie. Pełen profesjonalizm i obiektywne, miarodajne dane!!!
  4. Pensje uzależnione od wyników? A jaki wpływ na liczbę miejsc pracy w swoim powiecie ma urzędnik? A jaki wpływ na pracodawców zatrudniających na czarno, bez umów? A jaki wpływ na brak ofert dla osób 50+, bo już za starzy? A jaki wpływ na sytuację, w której pomoc z MOPS jest wyższa niż najniższa pensja i wielu nie opłaca się pracować?
  Plany piękne, a realizacja jak zwykle...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane