Jesteś bezrobotny? A której kategorii?

autor: Karolina Topolska13.02.2013, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2013, 08:50
Pozostający bez pracy będą kwalifikowani do jednej z trzech kategorii bezrobotnych.

Pozostający bez pracy będą kwalifikowani do jednej z trzech kategorii bezrobotnych.źródło: ShutterStock

Trudna sytuacja na rynku pracy, rosnąca liczba bezrobotnych i archaiczny system funkcjonowania pośredniaków zmusiły resort pracy do działania. Urzędy zatrudnienia już za rok czeka prawdziwa rewolucja. Ma to wyeliminować z ewidencji osoby, które wcale nie szukają pracy, a rejestrują się wyłącznie po to, żeby uzyskać prawo do nieodpłatnego leczenia. Propozycja resortu sprowadza się do stworzenia nowego modelu obsługi bezrobotnych. Pozostający bez pracy będą kwalifikowani do jednej z trzech kategorii: aktywnych, poszukujących wsparcia albo oddalonych od rynku pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • Ferdek(2013-02-13 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Mały przykład: gość lat 63, wykształcenie wyższe,były prezes spółek z o.o.
    uprawnienia czł. Rad Nadzorczych sp. Skarbu Państwa, staz ubezpieczeniowy 45 lat.

    Odpowiedz
  • Michał(2013-02-13 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Oferta pozostaje niewykorzystana dłużej niż miesiąc? To może trzeba po prostu zaproponować wynagrodzenie godziwe a nie najniższa krajową? Ludzie wolą żyć a nie wegetować.
    Jak się BCC będzie zajmować bezrobociem to już widzę naszą świetlaną przyszłość. [ironia mode off]

    Odpowiedz
  • Me(2013-02-13 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Pierdoła robi koła! Póki ubezpieczenie będzie w urzędach pracy to takie jakieś rozmowy nic nie pomogą. Czas się obudzić i przejrzeć na oczy! Po co to wszystko?

    Odpowiedz
  • nika67(2013-02-13 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko pięknie, ale...
    1. Czy niski poziom bezrobocia w Niemczech jest zasługą działań tamtejszych urzędów czy co bardziej prawdopodobne syt. gospodarczej kraju?
    2. Ilu potrzeba będzie doradców aby przeprowadzić takie działania? Obecnie w PUP na jednego doradcę przypada ok. 1000 bezrobotnych... czasem więcej. Z tego co wiem w Niemczech najwyżej...100.
    3. Jak długa ma być taka rozmowa? Przy tak małej obsadzie specjalistów zanosi się na czystą fikcję, czyli max kilka minut i następny. Praca w akordzie. Pełen profesjonalizm i obiektywne, miarodajne dane!!!
    4. Pensje uzależnione od wyników? A jaki wpływ na liczbę miejsc pracy w swoim powiecie ma urzędnik? A jaki wpływ na pracodawców zatrudniających na czarno, bez umów? A jaki wpływ na brak ofert dla osób 50+, bo już za starzy? A jaki wpływ na sytuację, w której pomoc z MOPS jest wyższa niż najniższa pensja i wielu nie opłaca się pracować?
    Plany piękne, a realizacja jak zwykle...

    Odpowiedz
  • bezpartyjny(2013-02-13 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    "To już trwała tendencja. Od trzynastu miesięcy wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest więcej osób po 50. roku życia niż tych do 25 lat. W końcu maja było ich prawie 459,8 tys. – wynika z najnowszych danych GUS. To o 31,1 tys. (7,3 proc.) więcej niż przed rokiem. Natomiast ogólna liczba bezrobotnych wzrosła prawie trzykrotnie mniej, bo o 2,6 proc., a grupa osób bez zajęcia w wieku do 25 lat zmniejszyła się w tym czasie o 5 proc. (o 20,7 tys.) do 396,6 tys."

    - pisała Gaz.Prawna (o "programie 50+" i zwiększaniu wieku emerytalnego do 67 lat) w połowie 2012r.

    Jeżeli tak będzie ten nowy pomysł wprowadzany jak program "50+" to lepiej dać sobie spokój i zaoszczędzić tak stracone pieniądze. Miejsc pracy od takich pomysłów wiele nie przybędzie, kiedy przemysłu nie ma , a montownie (Fiat Panda) z przyczyn politycznych bo nie gospodarczych przenoszą się do swoich obywateli.

    Przemysł i gospodarkę rozwalono (złodziejsko sprywatyzowano), to miejsca pracy od samych jałowych pomysłów się nie znajdą. Pozostały nam usługi, montownie i hurtownie, a gdzie poważny przemysł i polska gospodarka rozwojowa tak jak w Niemczech??

    Polska to nie Niemcy , tam przemysł stoczniowy i każdy inny ważny dla Niemiec broniono "rękami i nogami" nie patrząc na UE, i teraz powoływanie się ,że te pomysły (ściągnięte z niemieckiego podwórka) przyniosą takie sama efekty dla bezrobotnych to po prostu nadużycie i strata pieniędzy podatnika.

    Miejsca pracy nie biorą się z jałowych pomysłów gdzie poprzednio na te miejsca dla bezrobotnych wpompowano przez lata miliardy złotych, a efektów nie było widać, bo korzystały z tej kasy głównie "znepotyzowane" firmy szkoleniowe i urzędnicy przewalający pomysły i papierki z biurka na biurko, a od samych pomysłów miejsc nie przybywa. Nepotyzm nie zniknął, a wręcz się nasila, a to nie wróży efektów na plus.

    Rozwój przemysłu polskiego i gospodarki polskiej (nie obcej) zamiast jałowych pomysłów to prawidłowe rozwiązanie dla bezrobotnych. Dziś bliżej nam do III świata niż gospodarek rozwiniętych.

    Odpowiedz
  • Marek(2013-02-13 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Głupota ,że ktoś się rejestruje dla ubezpieczenia,może kiedyś tak było ale teraz każdy chcę pracować .Kwestia,tego że tej pracy niue ma powinno być jak na Zachodzie zasiłek płatny do chwili otrzymania oferty pracy.Bo jest nęza i nie ma za co żyć .A to ,że ktoś się rejestruje dla ubezpieczenia,to STARA I JUŻ NIE MODNA MELODIA !

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2013-02-13 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czy pracownicy pomagają proponując bezrbotnym kurs,szkolenie absolutnie nikogo to nie interesuje,że człowieka "gania za pracą",po co nam ubezpieczenie jak jest praca jest ubezpieczenie,nikt nie chę umów śmieciowych i za 4/zł na godzinę pracować.

    Odpowiedz
  • MoJe(2013-02-13 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Chodzi wyłącznie o obniżenie stopy bezrobocia, a nie o zwiększenie liczby miejsc pracy. Mistrzem w tego typu działaniach było kiedyś SLD. Wystarczyło zaostrzyć wymagania wobec bezrobotnych i od razu wskaźniki się poprawiały.

    Odpowiedz
  • Iv(2013-02-13 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    Herbata od mieszania nie zrobi się słodsza.

    Odpowiedz
  • polak(2013-02-13 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    od dupy strony podchodzą do problemu bezrobocia! urzędnik nie zlikwiduje bezrobocia, tylko zapotrzebowanie na rynku przez sprawnie dzialająca gospodarkę rozwiąże problem, czy ktoś jest niespęłna rozumu że tego nie pojmuje???

    Odpowiedz
  • U kresu(2013-02-13 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie za chwilę idę do gdyńskiego PUP pokazać jakiejś panience swoje oblicze i dowiedzieć sie ,że dla mnie nie ma pracy a na rentę nie mam szans .I tak od pięciu lat. Jakoś unijne projekty takie jak Kapitał Ludzki czy nasz 50+ nie mogą mnie odnależć. Zero propozycji . Podzielam opinię prof. Hausnera ,który twierdzi ,że znakomita wiekszość środków przeznaczanych na walkę z bezrobociem idzie na ich administrację i nie trafia do zainteresowanych. Dlatego planowane "profilowanie " też niczego nie zmieni. A może prościej by było gdyby z tych środków Państwo opłaciło moje składki do osiągnięcia wieku emerytalnego ( 6 lat ) i przeszedłbym po 33 ( + 6 ) latach pracy na emeryturę. No tak tylko dwudziestoletni doradca zawodowy z PUP straciłby dobrego klienta .

    Odpowiedz
  • Konstytucja RP(2013-02-13 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 68. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

    Odpowiedz
  • pop(2013-02-13 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    czyli up zatrudnią nowych doradców

    Odpowiedz
  • guru122(2013-02-13 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli z grubsza biorąc, mniej roboty dla urzędasów zatrudnionych w PUPach. Ciekawe czy przy okazji reforma przewiduje redukcję zatrudnienia. Ręce opadają. Prawdziwą reformą byłoby zlikwidowanie PUPów i pogonienie z państwowego garnucha pasących się tam nierobów. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na dotacje dla zakładających firmy. jak się chce, to można. Tylko trzeba chcieć podjąć chciaż raz niepopularną decyzję. Na dłuższą mete się opłaci.

    Odpowiedz
  • dyskryminowana 55+(2013-02-13 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 55 lat wykształcenie pomaturalne, miasto 30 tyś, jedyna praca to sprzątanie lub w ochronie po kilkanaście godzin stania w sklepie na zlecenie bez uczciwych składek na zus, czy zatrudnieni w ten sposób zarobią na emeryture i staż pracy ?, nic dziwnego że w kasie państwowej nie ma pieniędzy i trzeba podnosić wiek emerytalny !!! ciekawe komu to pasuje ?

    Odpowiedz
  • ws(2013-02-13 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    Czy naprawdę bezrobotny musi się rejestrować w PUP dla ubezpieczenia?Czy,jeśli jest mężatką/zonatym a współmałżonek jest na emeryturze lub pracuje to nie ma ubezpieczenia rodzinnego?A czy,jeśli PUP wywali ,nie można dostać ubezpieczenia z Opieki Społecznej?Tyle,że wtedy ,w mysl Tuskowych reguł,bezrobotny nie jest bezrobotnym.

    Odpowiedz
  • zzz(2013-02-13 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    Kosinak mysz ma zamiar zmniejszyć bezrobocie poprzez papierkowe manipulacje?ma nadzieje ze bezrobotny nie przyjdzie się za pisać i tym samym nie będzie bezrobocia.Brawo Polsko!!!

    Odpowiedz
  • zen(2013-02-13 17:39) Zgłoś naruszenie 10

    PIS ma w programie,że każdy posiadacz dowodu osobistego jest ubezpieczony. W tym akurat ich popieram. Konstytucja to gwarantuje. Bezrobocie by spadło. eWuś jest niepotrzebny. Do RUP by się szło po pracę.

    Odpowiedz
  • Ola(2013-02-13 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować PUP.To nie służy bezrobotnym,tylko generuje koszty.A od durnych pomysłów miejsc pracy nie przybędzie.

    Odpowiedz
  • lolo(2013-02-13 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    a zusik jaki jest kazdy widzi.Po reformie od razu spadnie bezrobocie.
    Dalszy milion wyjedzie i po problemie.
    Tak działa rząd w sudanie ,polandii,kamerunie ...

    Odpowiedz