Pośrednicy nieruchomości nie chcą deregulacji. „To będzie drogo kosztować klientów”

18.01.2013, 09:32; Aktualizacja: 18.01.2013, 09:34

Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości krytykują rządowy projekt ustawy o deregulacji zawodów, przewidujący zniesienie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości oraz wymogów dotyczących posiadania przez nich kierunkowego wykształcenia i praktyki. Przekonują, że błędy nielicencjonowanych pośredników i zarządców nieruchomości będą sporo kosztować nabywców nieruchomości.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Newseria.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • obywatel(2013-01-18 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Quazi "Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości krytykują rządowy projekt ustawy o deregulacji zawodów, przewidujący zniesienie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości (...)" to oczywiste ze korporacje sa przeciwne pomysłowi likwidacji licencji i dopuszczeniu do zawodu wielu dobrze wykształconych absolwentów!!! Ostatecznie to rynek zweryfikuje kto jest kompetentny i ma kwalifikacje do wykonywania tego zawodu!!!

    Ze swojego doświadczenia moge stwierdzic ze nie spotkałem jeszcze eksperta-posrednika z licencja który by sie dobrze znał na prawie cywilnym, ksiegach wieczystych czy tez prawie administracyjnym!!! Zazwyczaj spotykałem sie z cwaniactwem i naciaganiem klientów na tzw. fachowe posrednictwo w zakupie nieruchomosci.

    Ostatecznie to i tak na Notariuszu spoczywa obowiazek oraz odpowiedzialnosc za prawidłowe nabycie nieruchomości i za to klient tez musi zapłacić spora kase!!!

    Na rynku pracy jest bardzo wielu dobrych absolwentów wydziałow prawa i administracji którzy swobodnie bez zadnej drogiej licencji by sobie poradzili w zawodzie posrednika i zarzadcy nieruchomości!!!

    Odpowiedz
  • Bolek(2013-01-18 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Żąłosne obrona nieprofesjonalności i ukutych pośredników którzy za trzaśniecie drzwiami w ich biurze biorą 2,5 % od transakcji. TO JEST ŁAJDACTWO ABY W PAŃSTWIE PRAWA TAKAA GRUPA była tak uprzywilejowana. Większość pośredników to tandetni cwaniacy których interesuje tylko kasa a nie klient i transakcja. Osobiście się o tym przekonałe, JAK NAJSZYBCIEJ TRZEBA UWOLNIĆ tą dziedzinę konkurencja tylko wyjdzie na dobre klientom , partacze i cwaniaaki przepadną !!!

    Odpowiedz
  • antydebil(2013-01-18 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Bolek a kto ci karze korzystać z pośredników?! kupiłem mieszkanie na rynku wtórnym prosto od właściciela i oszczędziłem mnóstwo kasy...po co dajecie zarobek cwaniakom

    Odpowiedz
  • świadomy(2013-01-18 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    To nie kupujcie też samochodów z komisu to też pośrednicy, ale w tym wypadku nie wiecie jaka jest prowizja, nie korzystajcie z usług pośredników finansowych ,też biorą prowizję, istnieje też pośrednictwo pracy no przecież każdy pośrednik to naciągacz i złodziej . A jeśli kiedyś traficie na transakcje prowadzoną przez profesjonalistę nie miejcie pretensji że nie płacąc mu wynagrodzenia będzie dbał o wasze interesy.

    Odpowiedz
  • Adam(2013-01-18 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Sam chciałem sprzedać mieszkanie bez pośrednika, ale niestety nabywcy często wolą mieć pośrednika bo im się wydaje, że dają oni rękojmię fachowości. Nic bardziej mylnego. Zresztą Pani notariusz także nie wiedziała o szczegółach - np. brak wzmianki w akcie o konieczności uiszczania opłaty za wieczyste użytkowanie, nie obniżenie taksy od działki budowlanej - to akurat rozumiem:(
    Pośrednik chciał wziąć kasę za pośrednictwo w gotówce nie wystawiając rachunku, na co się nie zgodziłem. Zresztą jedyną rolą pośrednika było przyprowadzenie nabywcy (chwała mu za to), ale jak powiedziałem, że ma załatwić odpis z KW i odebrać zaświadczenie ze Spółdzielni to było wielkie oburzenie - za kilka tysięcy prowizji!

    Odpowiedz
  • Niech spadają na drzewo pośrednicy-oszuści(2013-01-18 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Na rynku nieruchomościami aż roi się od tych naciągaczy-wyłudzaczy, pseudo pośredników - to ZWYKLI OSZUŚCI.
    Znależli lukę prawną i ograbiają naiwnych /1%-3% od wartości nieruchomości/.
    Przypnie się taka łajza do danej nieruchomości i nie chce odstąpić, to powinno być ścigane z mocy prawa jako - NACIĄGACZE.

    Odpowiedz
  • Ala(2013-01-18 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo trudno jest kupić np. mieszkanie nie korzystając z usług pośredników. Prawie wszystkie oferty w internecie są zamieszczone przez pośredników. Nawet jakbym chciała kupić od właściciela to nie mam do niego kontaktu. Wszystko byłoby ok, bo co mnie obchodzi czy sprzedający korzysta z usług pośrednika czy nie, ale z często zdarza się tak, że w momencie kiedy dochodzi do skojarzenia obu stron ten pośrednik sprzedającego też chce prowizję ode mnie jako nabywcy. Dlaczego ja miałabym płacić prowizję, skoro sama poszukiwałam nieruchomości i sama jestem w stanie sprawdzić sobie dokumenty bo się na tym znam.

    Odpowiedz
  • real(2013-01-18 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    NORMALNOŚCI !!!
    Każda klika będzie broniła swojego,a na całym świecie(w większosci) nie ma regulowania zawodów i funkcjonuje to super.
    NATYCHMIATOWEJ DEREGULACJI WSZYSTKIEGO,CO SIĘ DA !!!

    Odpowiedz
  • Zadowolony klient Pośr. Nieruch.(2013-01-18 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się kupuje mieszkanie za 300 000 zł to lepiej wydać parę tysięcy na kogoś kto nie tylko ci je pokaże ale również sprawdzi hipotekę, stan zameldowania itp. Poza tym jak się pomyli to możesz zadać odszkodowania. A jak sam wpadniesz na minę to już tylko twój problem. Możesz zaoszczędzić parę tysięcy a stracić kilkadziesiąt.

    Odpowiedz
  • kupujący(2013-01-18 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Eksperci Polskiej Federacji Kupujących Nieruchomości
    są ZA deregulacją zawodu pośrednika.
    Też mogą sobie powołać taką organizacyjkę (10 osób trzeba).

    Oczywiście że monopolista będzie przeciw likwidacji monopolu.
    No bo jak to - jest sobie Pan/Pani Licencjonowany Pośrednik(TM)
    który zatrudnia 20 osób bez licencji w swoim biurze.
    Teraz każda z nich mogła by pracować na własne konto. Przecież to zgroza! A gdzie kasa Pana/Pani Licencjonowany Pośrednik ?

    Odpowiedz
  • jank(2013-01-18 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    Środowisko pośredników obawia się konkurencji, i tu jedynie leży przyczyna ich niechęci do deregulacji

    Odpowiedz
  • Marek(2013-01-18 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Walczą o swoje,nie chcą stracić wysokich zysków jakie czerpią z klientów...
    i mają czelność podpierać się dobrem klientów! Deregulacja w zawodzie pośrednika nieruchomości jest bardzo wskazana,właśnie dla dobra klientów!

    Odpowiedz
  • antydebil(2013-01-18 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    śmieszni jesteście jeśli myślicie, że agent nieruchomości cokolwiek wam gwarantuje...ale głupich nie sieją to korzystajcie z ich usług...cwaniacy czekają na waszą kase...każdy kto ma łeb na kARKU spokojnie porusza się na rynku bez "fachowych" pośredników

    Odpowiedz
  • jk(2013-01-18 21:49) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd robi wielki błąd uwalniając zawody takie jak pośrednik czy zarządca,nie zależy im aby mieszkania były kupione zgodnie z prawem oraz zarządzane zgodnie z prawem. Pośrednik czy zarządca powinien ponieść odpowiedzialność zawodową za niezgodnie z prawem przeprowadzoną transakcję. Mam nadzieję,że rzad nie zrobi kolejnej głupoty i zadba,o dobro osób,którzy pieniądze na mieszkania zbierają latami i ciężko na nie pracują .

    Odpowiedz
  • hir(2013-01-18 23:42) Zgłoś naruszenie 00

    No jasne, to będzie kosztowało ale nie klientów tylko pseudochlorowców z licencjami, którzy ograniczają się do inkasowania prowizji lub wynagrodzenia za zarządzanie a sprawy merytoryczne i tak zlecają księgowym, prawnikom i innym rzeczoznawcą podwyższając koszty obsługi klientom. Zlecić większość spraw innym każdy potrafi. Obracam się często w tym środowisku i znam sposoby postępowania.

    Odpowiedz
  • gary(2013-01-19 00:15) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe nawet notariusze nie są wstanie zapewnić w 100% że nabywana nieuchomość jest wolna od podatków ... a taki pośrednik wydłubany za nic nie odpowiada ...przez całe życie kupiłek 4 mieszkania i ani jedno z pośrednikiem!!! jak sam nie sprawdzisz to nie będziesz pewny ... jakieś dziwne kasty i klany notariuszy radców doradców taksówkarzy czy behapowców ...buchaaa co potwierdza że jesteś bandustanem z tuskaczenką

    Odpowiedz
  • T.J-c(2013-01-19 23:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie skąd u was tyle nieuctwa. Człowiek bez licencji to chirurg ze scyzorykiem. Licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami to fachowiec najwyższej klasy z wyższym wykształceniem, wyedukowany w zakresie 140 ustaw, potwierdzonym egzaminami przed siedmioma egzaminatorami z różnych dziedzin, to ktoś kto odbył praktyki u kilkunastu mistrzów budowlanych, pośredników, rzeczoznawców majątkowych, sędziów od ksiąg wieczystych i wielu innych specjalistów. Posiadam ponad 50 lat praktyki budowlanej, licencję pośrednika i kilka innych uprawnień budowlanych, ale nie mogę powiedzieć że wiem wszystko. Prawo nasze jest tak zawiłe, że sam konsultuję interpretację skomplikowanych szczegółów. Przecinek w zdaniu może zadecydować o innej interpretacji.
    Przed transakcją potrafię zadać ponad tysiąc pytań, które nie wyczerpują możliwości ujawnienia prawdy każdej ze stron, ponieważ możliwości zatajenia są nie do policzenia, nie licząc nieświadomych nieprawidłowości. Lata praktyki i konsultacji, oraz szkoleń zawodowych pozwalają uchronić moich klientów od sądowych kłopotów na rozwiązanie których może braknąć pieniędzy i życia. Nie spotkałem dwóch identycznych spraw przeniesienia prawa własności. O efektach transakcji mogą decydować minuty zapisane w dokumentach. Miesiąc czasu po osiem godzin dziennie wykładów nie wyjaśnią połowy problemów, abyście zrozumieli swój bardzo poważny błąd, krytykując licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami. Problem sie zacznie gdy nieruchomościami zajmą się wyżej wymienieni krytykanci a ich klienci utracą dorobek własnego życia a może i swoich wstępnych.

    Odpowiedz
  • ryś(2013-01-20 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem absolutnie za deregulacją wszystkiego!!! - zwłaszcza zawodu lekarza i,ich specjalizacji,neurologów , psychologów ... kardiologów ,pielęgniarek itd, niech cała armia bezrobotnych dorwie się do leczenia Polaków a wolny rynek szamanów, babć akuszerek ... zweryfikuje ich umiejętności piloci ???po co im uprawnienia i licencje niech prowadzi ten kto umie latać na motolotni ,wystarczy ,że go jeszcze nie złapali i nie był karany,.taksówkarze? każdy kto umie prowadzić hulajnogę nie wozi ...W końcu Pan ma służbową limuzynę...Tak dalej Panie G z Krakowa tak trzymać ...może być już tylko śmieszniej...Filozof z Pana panie G ... oj filozof...

    Odpowiedz
  • ika(2013-01-20 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    natychmiastowa deregulacja, pośrednik tylko kojarzy strony transakcji kupna sprzedaży, czytajcie umowy z nim podpisane, czy są tam zapisy, że za coś odpowiada, a dokumenty sprawdza notariusz

    Odpowiedz
  • gość(2013-01-21 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety, pośrednicy nieruchomości pobierają prowizję od obu stron. I to im nie przeszkadza. Gdzie tu etyka zawodowa?

    Odpowiedz