Płaca minimalna – podwyżka od 2013 r.

autor: Łukasz Guza24.12.2012, 07:00

Od 2013 r. płaca minimalna zostanie podwyższona o 100 zł. Pracodawcy będą musieli podnieść pensje pracowników do 1600 zł brutto lub 1280 zł brutto (jeśli to pierwsza praca podwładnego). Wyższe będą też m.in. dodatki za pracę w nocy i maksymalna wysokość odprawy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Jaromir(2012-12-25 00:09) Zgłoś naruszenie 00

    1600 zł brutto, czyli 1.181,38 zł netto.

    Odpowiedz
  • student - przyszły emigrant(2012-12-25 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    nawet sobie nie mogę wyobrazić co można zrobić z taką "górą pieniędzy" !!!

    może najpierw lexusa kupić??? a może dom nad morzem??? pomóżcie!!

    Odpowiedz
  • Leszek B Piła(2012-12-25 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    wynagrodzenie nie wzrośnie do 1600 zł, bo pierwsze to nie wynagrodzenie tylko płaca brutto. Wynagrodzenie dla pracownika albo inaczej obraza pracownika to około 1150 zł.

    Odpowiedz
  • zzz(2012-12-25 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Co z tego że płaca minimalna w 2013 roku będzie wynosiła 1600 brutto skoro i tak firmy a dokladnie sklepy zatrudniając na umowę o pracę stosują chwyty poniżej pasa i na to Polski Rząd w tym chorym państwie pozwala. Zatrudniając na umowę o pracę pracownika pracodawca w umowie zamiast 1600 brutto daje 900zł brutto + premia i zapisek że gwarantują minimum ustawowe czyli 1600 brutto. Na różnicę tą sklada się dodatkowa premia od sprzedaży, gwarancji, usług, ubezpieczeń. (którą musi taki pracownik wyrobić zbierając punkty i wyrabiając tzw słupki sprzedaży usług gwarancji określonego towaru i akcesorii) W przypadku gdy nie sprzda na określoną brakującą kwotę firma dopłaci ci do tych 900 zł brutto różnicę ale możesz zapomieć o dalszej wyzyskującej pracy u takiego pracodawcy, który oferuje ci 900zł brutto (1600).Jesteś sprzedawcą,magazynierem, osobą spedycyjną, sprzątaczką, ochroniarzem, osobą proponującą ubezpieczenie towaru i reklamacje. Masz odpowiedzialność materialną. To własnie jest Polska. Polska to dziki kraj bo jest przyzwolenie na takie praktyki. Rząd i ci byli ludzie Solidarnośći nic z tym nie robą nie zmieniają zapisu ustawy. Czyżby te sklepy to ich sklepy. A solidarność też musi mieć w tym złoty interes że nie krzyczy i nie wychodzi na ulicę tak jak obalali komunę. Ludzie chcą godnej pracy i płacy, a co mają...

    Odpowiedz
  • hitaczi(2012-12-26 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jak już opadnie radość z podniesienia płacy minimalnej to czas będzie wyglądać podniesienia składki zdrowotnej (oczywiście dla naszego dobra) w efekcie "na rękę" za rok będzie mniej niż teraz.

    Odpowiedz
  • bieda polska(2012-12-26 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    po 34 latach pracy w budżetówce mam 1600 zł, by to szlag trafił ten kraj

    Odpowiedz
  • ITD(2012-12-26 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Kraj to normalny jak inne,tylko "rządzącą"czerwoną hołotę trzeba pogonić.Pozwalają na poniżanie polskiego pracownika.Śmierdzące obrzeżane myckowate czosnki.

    Odpowiedz
  • chudy(2012-12-26 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    na wiejskiej martwią się tylko o swoje tyłki a nie o kowalskich już nie mogę patrzeć na te wypasione gęby im dać te wynagrodzenia gehenne

    Odpowiedz
  • bs(2012-12-26 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    niech wprowadzą płacę minimalną na poziomie 3000 brutto, wtedy ludzie pracujący będą godziwie żyć...

    ale połowa kraju będzie na bezrobociu bo nikt ich nie będzie chciał za takie pieniądze zatrudnić

    Odpowiedz
  • robert 25(2012-12-26 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe czy poseł czy senator chciałby pracować na umowę o dzieło albo dlaczego w unii stając na stanowisku pracy pracownik musi być zarejstrowany a nie daje sie pięknej furtki 7dni dla pracodawcy

    Odpowiedz
  • MPB(2012-12-26 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    do bs:
    Jakby płaca minimalna była 6000 zł to dobiero by w kraju pojawił się dobrobyt, że ho ho!

    do studenta - przyszłego emigranta:
    Jak chcesz sobie na początku roboty kupić lexusa i dom nad morzem to gratuluję wizji.

    do Jaromira:
    Napisałeś "1600 zł brutto, czyli 1.181,38 zł netto" a zapomniałeś dodać "1947 zł wyłożone przez pracodawcę aby te 1181,38 mógł dostać pracownik".

    Odpowiedz
  • MT(2012-12-26 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    A ciekawe o ile poslowie podniosą swoje diety od stycznia, czy tak jak w ubiegłym roku o 500 złotych, a może więcej, pan Kalisz twierdzi, że posła dieta powinna wynosic conajmniej 20 tysięcy złotych.

    Odpowiedz
  • Jar(2012-12-27 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    Będzie jak dotychczas: zatrudnienie na 1/4 etatu i od tej nędznej kwoty zapłacony oszukańczo ZUS. Reszta płacy bez nadgodzin, dodatków za pracę w dni świąteczne i w porze nocnej na umowę zlecenie - od której już nie trzeba płacić ZUS. A jaką kiedyś otrzyma rentę lub emeryturę wynagradzany w ten sposób pracownik?. Dlaczego nikt nie przestrzega kodeksu pracy w którym zapisano, że jeżeli przcownik wykonuje pracę w wyznaczony miejscu, czasie , z podległością pracodawcy - to jest to zatrudnienie wypełniajace znamiona umowy o pracę. Dlaczego nie kontroluje tych nagminnych nieprawidłowości Inspekcja Pracy? Co ona właściwie robi- nalezałoby już rozwiązać ten pasożytniczy twór! Rada dla młodych : uczyć się języków obcych i wyjeżdżac z tego zadupia.

    Odpowiedz
  • bs(2012-12-27 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Jar: wystarczyłoby by pracownik zgłosił do sądu pracy ustalenie stosunku pracy, nawet jakby zrobił to po zwolnieniu to dostał by ekwiwalent za urlop i świadectwo pracy
    problem polega na tym, że ludzie nie przywykli do walczenia o swoje, wolą oglądać się na jakieś urzędy jak PIP i polityków choć sami mają wiele narzędzi by się bronić wolą iść jak owce na rzeź

    Odpowiedz
  • alynia(2012-12-27 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    do MPB wyjaśnij,co oznacza "wyłożone przez pracodawce" komu i co wykłada?Bo ja uważam,że płaci za wykonaną pracę,ale najczęściej nie płaci,albo nie płaci w terminie.Znam takiego pracodawcę,który twierdzi,że nie może płacić,bo go nie stać,bo dom buduję/synowi,bo sam już ma/ .Pracodawcy nauczyli się narzekać,a co ma zrobić jego pracownik?bez kolejnej wypłaty?

    Odpowiedz
  • pol anka(2012-12-27 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    państwowa inspekcja pracy to nie instytucja działajaca na wniosek pokrzywdzonego, metody łamania prawa przez pracodawców są znane od lat. Utrwala się świadomie ten patologiczny system, w którym prawo jest tylko pretekstem do osiagania korzyści majątkowych z nieprzestrzgania go. Gdyby urzędnicy choć raz udowodnili, dlaczego pobierają pensje w tym kraju byłoby duzo lepiej.

    Odpowiedz
  • omc proof(2012-12-28 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda klawiatury na "użądłika"w polszcze, prof Parkinson postawił diagnozy już ponad 50 lat temu co to za szarańcza pod protektoratem ryżego i pejsowatych czosnkowych drani

    Odpowiedz
  • Mag1(2012-12-28 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Za dużo żeby przepić za mało żeby żyć

    Odpowiedz
  • MPB(2012-12-28 23:42) Zgłoś naruszenie 00

    do alynii:
    Przecież napisałem jasno: Aby pracownik mógł otrzymac 1181 zł na łapkę to pracodawca musi ściągnąć ze swojego konta 1947 zł gdyż tyle w sumie wynosi pensja pracownika i wszelkie podatki które pracodawca musi przy wypłacie odprowadzić do US i ZUS. I to jest prawdziwa "płaca minimalna". A takie pieprz..., że nie płaci w terminie albo nie płaci w ogóle to mity bo:
    - zaległości w płacach ma jakiś ułamek procenta przedsiębiorców
    - wszelkie zaległości w płacach sąd pracy egzekwuje w trymiga a jak nie to jest takie coś jak fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych
    Oczywiście dotyczy to tylko legalnych pracowników, ale ja mam samych legalnych a to że ktoś pracuje bez umowy to jego sprawa.

    Odpowiedz
  • igła(2012-12-31 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    do MPB co Ty człowieku piszesz i co Ty wiesz o płaceniu przez pracodawców. Najprawdopodobniej to sam jesteś właśnie takim pracodawcą. A jakie ma zadania i co robi fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych to lepiej się zapoznaj i nie wprowadzaj ludzi w błąd pisząc takie bzdety.

    Odpowiedz