Jak wynika z Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2012, prawie 26% badanych przedsiębiorstw nie planuje przeprowadzać w kolejnych miesiącach jakichkolwiek podwyżek. Pozostałe 74% firm zamierza podnieść poziom płac średnio o 4%.

Wynagrodzenia na różnych poziomach stanowisk

Wynagrodzenia na wybranych poziomach stanowisk / Media

Jak pokazują wyniki najnowszego raportu wydanego przez Sedlak & Sedlak, najwyższe płace otrzymują prezesi i dyrektorzy generalni. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wynosi 33 436 PLN i jest o 28% wyższa od płac dyrektorów jednostek biznesowych (26 091 PLN). – W przypadku kadry menedżerskiej, kierownicy posiadający realny wpływ na kształtowanie polityki firmy w obrębie danego pionu zarabiają nawet o 59% więcej, niż menedżerowie zatrudnieni na niższym poziomie – komentuje Renata Kucharska-Kawalec, Kierownik Projektu z Sedlak & Sedlak. Najniższe stawki na tym szczeblu zatrudnienia otrzymują liderzy zespołu. Mediana ich miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wynosi 5 224 PLN.

Wynagrodzenia podstawowe, całkowite i zmienne (% premii) / Media

Wśród pracowników fizycznych, najwyższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy wiodący, którzy bardzo często szkolą mniej doświadczonych kolegów. Mediana ich płacy całkowitej wynosi 3 969 PLN. Natomiast najwyższy procent premii (13%) przyznawany jest doświadczonym pracownikom fizycznym.

Spośród grupy specjalistów, najlepiej zarabiają eksperci. Mediana wynagrodzenia całkowitego na tym poziomie wynosi aż 8 250 PLN, a średnia wartość wypłacanych premii – 10%.

Porównanie wynagrodzeń całkowitych w wybranych branżach / Media

Wynagrodzenia w wybranych województwach

Wyniki Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2012 wskazują również zróżnicowanie wynagrodzeń w poszczególnych województwach. W przypadku większości szczebli zatrudnienia, województwo mazowieckie cechuje się zdecydowanie najwyższym poziomem płac. – Doświadczeni pracownicy fizyczni zarabiają tu o 9% więcej niż wynosi mediana dla tego poziomu wśród wszystkich badanych przedsiębiorstw. W przypadku kierowników różnica jest jeszcze większa i wynosi 12% – mówi Kucharska-Kawalec. Stosunkowo wysoki poziom wynagrodzeń zanotowano również w województwie małopolskim, wielkopolskim oraz śląskim. Na drugim biegunie znajdują się województwa: Opolskie, Lubuskie i Podkarpackie. – Na Podkarpaciu doświadczeni pracownicy fizyczni otrzymują nawet o 14% niższe pensje niż w całej Polsce. Jest to jednocześnie o 22% mniej niż wynosi mediana płac na omawianym szczeblu na Mazowszu – dodaje specjalista z Sedlak & Sedlak.

Wynagrodzenia w wybranych branżach

W raporcie płacowym zaprezentowano również jak kształtują się wynagrodzenia w poszczególnych branżach. W przypadku doświadczonych pracowników wsparcia, a więc asystentów i pracowników działu, do najlepiej opłacanych sektorów należą maszynowy i motoryzacyjny. Doświadczeni specjaliści otrzymują najwyższe zarobki w branży IT – stanowią one 113% mediany płac na tym poziomie w całym badaniu. Z kolei na stanowiskach kierowniczych (poziom wyższy – KII) najwyższe pensje wypłacają przedsiębiorstwa z sektora spożywczego.

Porównanie wynagrodzeń całkowitych w wybranych pionach / Media

Wynagrodzenia w wybranych pionach

Już tradycyjnie, najwyższe zarobki otrzymują pracownicy z pionu IT. Przykładowo, mediana płac na wyższych stanowiskach kierowniczych stanowi 125% mediany wynagrodzeń dla tego poziomu w całym badaniu. O co najmniej 16% wyższe pensje wypłacane są również menedżerom w pionach finansów, marketingu i personalnym. Dla kontrastu, najniższe wynagrodzenia otrzymują kierownicy (KI) w obszarze produkcji (91% mediany ogólnopolskiej) oraz administracji (92%).

Wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń do końca 2013 r. / Media

Planowane podwyżki wynagrodzeń

Ponad 25% przedsiębiorstw działających w Polsce nie planuje podnieść poziomu wynagrodzeń do końca 2013 roku. Spośród pozostałych organizacji, blisko 26% deklaruje przeprowadzenie rewizji płac w styczniu 2013 r., a nieco ponad 15% - w kwietniu 2013. Bez względu na poziom stanowiska, średnia deklarowana wysokość podwyżek to 4,0%.

– Na większości szczebli zatrudnienia, wyższe podwyżki wynagrodzeń zaplanowane są w organizacjach polskich. W przypadku specjalistów i kadry zarządzającej, do końca 2013 roku wynagrodzenia w rodzimych przedsiębiorstwach powinny wzrosnąć o 5,0% – komentuje Renata Kucharska-Kawalec z Sedlak & Sedlak. Dla stanowisk fizycznych i wsparcia zaplanowano 4,5% zmianę poziomu płac. Natomiast w firmach o przewadze kapitału zagranicznego zaraportowano 4% podwyżki – bez względu na szczebel zatrudnienia.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.