Propozycje ułatwień, które mają ograniczyć bezrobocie wśród absolwentów studiów, w tym dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej i dwuletnie zwolnienie ze składek ZUS i podatków - przedstawili w poniedziałek politycy PJN Paweł Kowal i Jacek Pilch.

Pilch poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że partia przygotowała pakiet czterech rozwiązań dla studentów i absolwentów, który nazwała "czteropak PJN".

Pierwsza propozycja pakietu to wprowadzenie dotacji w wysokości 20 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Druga - skierowanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego na wsparcie małych przedsiębiorstw. Kolejny pomysł dotyczy zwolnienia studentów i absolwentów prowadzących firmy z obowiązku opłacania składek ZUS i podatków przez dwa lata. Ostatni polega na rozszerzeniu senatów uczelni wyższych o przedstawicieli biznesu.

"Są możliwości realnej, skutecznej walki z bezrobociem wśród młodych absolwentów i są możliwości realnej polityki na rzecz rodzin na etapie, kiedy ktoś kończy studia i podejmuje życiowe decyzje" - przekonywał prezes PJN, europoseł Paweł Kowal.

Jak zapowiedział, będzie chciał przekonać do propozycji PJN kandydatów na premiera wystawionych przez PiS i SP, czyli prof. Piotra Glińskiego i europosła Tadeusza Cymańskiego. "Nie ma czasu na czekanie. Nasz plan wyślemy do tych, którzy się włączyli w debatę publiczną. Do prof. Glińskiego i do posła Cymańskiego nie wchodząc w to, czy mają oni szansę zostać premierami czy nie" - wyjaśnił Kowal.