Za pracą wyjechały już 2 mln: młodzi, wykształceni, zdeterminowani. Najlepsi

autor: Janusz K. Kowalski16.08.2012, 07:00; Aktualizacja: 16.08.2012, 08:04
Wśród Polaków, którzy przebywają za granicą ponad rok, 551 tys. to mężczyźni, a 614 tys. – kobiety

Wśród Polaków, którzy przebywają za granicą ponad rok, 551 tys. to mężczyźni, a 614 tys. – kobietyźródło: ShutterStock

Dotychczas GUS udostępnił szersze informacje tylko o 1,1 mln Polaków, którzy są na emigracji ponad dwanaście miesięcy. Potwierdzają one wcześniejsze obserwacje – że wyjechali głównie ludzie młodzi. Ponad 243 tys. są w wieku 25 – 29 lat, a 101 tys. w wieku 20 – 24 lata. Natomiast ponad 232 tys. ma 30 – 34 lata oraz 151 tys. jest w wieku 35 – 39 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • anna(2012-09-08 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Również planuję wyjazd na zachód. Dla informacji - mgr inż. ogrodnictwa, technik ekonomista, szeroka wiedza, miła aparycja, komunikatywność, łatwość przyswajania nowych informacji, półroczna praktyka, ukończony staż itd., ok. 450 złożonych aplikacji w ciągu 4 miesięcy (osobiście, telefonicznie, mailowo, portale ogłoszeniowe), dalej rozpisywała się nie będę. Nadal próbuję zostać w PL, ale długo nie pociągnę...

    Odpowiedz
  • jan(2012-08-16 19:25) Zgłoś naruszenie 00

    do 6 jeszcze bardziej kochaj polske ha ha najlepszy

    Odpowiedz
  • kik(2012-08-16 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Jak długo WSZYSCY OBYWATELE nie będą równi wobec prawa i nie zostaną zlikwidowane wszystkie idiotyczne przywileje dla różnych grup społecznych , zawodowych BUDŻET POLKI pozostanie workiem bez dna.
    Dziś nieuprzywilejowane grupy ZAWODOWE są NIEWOLNIKAMI UPRZYWILEJOWANYCH. Bo jak wytłumaczyć fakt ,że pozostawia sie nienaruszone prawa nabyte mundurowych, sądownictwa, górników, celników, strazaków, polityków, urzedników państwowych itd. a pozostała reszta społeczczeństwa ma na tych darmozjadów pracowac do końca życia. Czemu policjantowi wystarczy 15 lat pracy aby otrzymać emeryture w wysokości 80% ostatniego wynagrodzenia a w tym samym czasie zwykłemu obywatelowi po 40 latch pracy mówi się ,że musi pracować dlaej bo nie osiągnął wieku emerytalnego i emerytura mu się nie należy. Mało tego zwykły obywatel osiągnie już wiek emerytalny to ZUS zliczy mu UDOKUMENTOWNE składki (decyzją rządu wiele dokumentóe odnośnie skłedek zostało ZNISZCZONE i dzis pracownik nie mioże udowodnić wysokości składek alt to akurat rządowi na rękę).
    Nastepnie sprawdzi ile lat średnio żyje np. kobita . Odejmie os średniej długości życia wiek w jakim odchodzi na emeryture i podzieli zgromadzone składni przez lata życia . I mamy wysokość emerytury zwykłego obywatela.
    Ale w przyadku policjanta (czy innej osoby uprzywilejowanej) jest inaczej. po 15 latach pracy ma gwarantowane 80% ostatniego wynagrodzenia. A co by sie stało gdyby policanta potraktować jak zwykłego obywatela ???
    Otóż 15 lat pracy razy ok. 19% składni rentowo emerytalnej od wynagrodzenia brutto . załóżmy ,że nasz policjant ma stałe wynagrodzenie przez cały okres pracy ( co jest nieprawdą bo dobrze zarabia dopiro po ok 10 latach racy jak wszyscy) To znaczy ,że po każdych pieciu latach pracy odkłada nasz dzielny policjant skłedek na JEDEN ROK SWOJEJ EMERYTURY. Czyli po 15 latach dzielnej służby zgromadził kapitał na TRZY LATA EMERYTURY MUNDUROWEJ ( i to z wielkim zaokragleniem do góry)
    Nasz dzielny policlany odchodząc na emeryture w wieku ok 35 czy 40 lat bedzie ja pobierał przez kolejne 40 lat. Ale uzbierał ze składek tylko na trzy lata . Więc trzeba NIEUPRZWILEJOWANYCH zagonić do roboty do 67 roku życia aby było z czego wypłacać emerytury UPRZYWILEJOWANYM. A ci charujacy tak długo albo wcześniej umrą z wycieńczenia nie doczekawszy ani dnia emerytury albo po 50 latch pracy beda tak schorowani i wycieńczeni ,że pożyja może ro albo dwa na eneryturze. Srednia życia na emeryturze i tak bedzie wysoka jak to średnia.

    Odpowiedz
  • boy(2012-08-16 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Wiejcie z tego POrąbanego kraju tam gdzie jest normalnie a nie bogoojczyźnianie. Tam wasza ojczyzna gdzie możecie realizować swoje życiowe plany a wasze kwalifikacje będą o was świadczyć. Powodzenia !!!

    Odpowiedz
  • To(2012-08-17 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Moja kuzynka nie zdała maturę dwukrotnie i wyjechała do Norwegii W Polsce jeno imprezowała. Mój kuzyn porzucił szkołę we wieku 17 lat i zabrał się do picia z koleszkami. I to przykłady z najbliższej rodziny.

    No, już nie narzekajcie. Naprawdę choruję widząc jak piszecie obelgi na naszą Ojczyznę. Gdzie wasza miłość do Waszej Ojczyzny, do Waszego Narodu?

    Zarabiamy mniej więcej tyle samo co Hiszpanie i Czesi. Nie jesteśmy najbiedniejszym państwem lecz trudno dorównywać Niemcom i Szwedom. Za przeproszeniem, jesteśmy w średniej lidze europejskiej i pierwszej lidze światowej. A biadolić możecie, pojedźcie do Kijowa i Lwowa i zobaczycie biedę. Owszem jej nie widać ale za 1000 hrywień na miesiąc to naprawdę nie da się przeżyć a ceny wyższe niż u nas i wszystko z importu.

    Odpowiedz
  • ewer(2012-08-18 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Program wyniszczania i wyludniania jest realizowany.Żyd potrzebuje nowego terytorium i parobkow

    Odpowiedz
  • london(2012-08-16 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jednak to prawda : 80% tych co wyjechało do UK głosowało na platforme, przynajmniej pośród moich znajomych ( n= 21 osób) . Kraj zostawili z tym syfem. Teraz nie wrócą i odkręcą ten syf z synalkiem premiera Amber Golden Boyem

    Odpowiedz
  • miś-prl(2012-08-16 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    MO i LWP zawsze korzystało z przywilejów, a obecnie ma jeszcze leprze niż w PRL-u. Czym się rożni przemówienie premierów Jaroszewicza 1976 i Tuska 2011 zamrożenie płac z wyjątkiem MO SB i LWP jedyna różnica to ceny żywności które wtedy kształtował rząd w 1976 r. Wystarczy sprawdzić wystąpienia i porównać

    Odpowiedz
  • maryla(2012-08-16 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam wypowiedzi tych młodych ludzi i zal mi ich ze muszą wyjeżdżać , ale widzę jak moje dzieci się natyrają żeby zarobić we własnym kraju 2,500,00zł netto.Głupi sa rządzący tym krajem, k wydają grube pieniądze na wykształcenie ludzi a inny kraj ma z tego pożytek.

    Odpowiedz
  • TO JEST PRAWDĄ !!!!!!(2012-08-18 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    koniec polskości

    Odpowiedz
  • Robi(2012-08-16 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    To jest naturalne, że przedsiębiorczy, najlepsi, najzdolniejsi szukaja swojego miejsca do życia w lepszych częściach świecie np. Polański. Kiepscy, nieudacznicy i leniwi maruderzy nie mają wyjścia zostaja tam gdzie sie urodzili i klepią pianę w klawiature z bezsilności pisząc bzdurne posty.

    Odpowiedz
  • najlepszy z kraju(2012-08-16 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    najlepsi ??? a kto o tym decyduje ze niby najlepsi??? autor artykulu?

    wiadomo trzeba zwiekszyć zainterswoanie artykulem ,nic nowego

    najlepsi po studiach nie przydatnych do niczego i bez zadnej praktyki (oczywiscie nie wszyscy)

    dlaczego autor obraza innych mlodych pracujacych ciezko w kraju)
    czyzby wydawca mial pewne poglady polityczne

    Odpowiedz
  • lola(2012-08-16 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    ta wszyscy za granica zarobieni ,i w oglole ...wszyscy maja super prace itd
    ale jaka tak naprawde? ilu z nich ma satysfakcje i pracuje w zawodzie???
    a ilu ponizej kwalifikacji
    nie ma sie tak czym szczycic
    zamiast byc sobie bratem tworzone sa przez media konflikty...
    masakra juz nie da sie tego czytac

    emigranci byli sa i beda na calym swiecie narmalne

    emigranci niech sobie beda i pisza ze jest super,ale nam w kraju tez moze sie udac ,byc dobrze!!!

    Odpowiedz
  • IB(2012-08-16 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    Wyjechali różni, lepsi, gorsi a głównie na pewno ci, którzy nie mają znajomości. Bez nich trudno o pracę w Polsce, chyba, że się jest wybitnym specjalistą.

    Odpowiedz
  • alois hudal(2012-08-16 18:04) Zgłoś naruszenie 00

    Z mojej klasy z liceum też wyjechali - młodzi wykształceni, dumni posiadacze licencjatu zdobytego w Wyższej Szkole Czegośtam w Pcimiu. Bo w kraju nikt nie szanował ich wykształcenia. Mieszkają po kilku w zawilgoconych londyńskich norach, wiążą się z ciapatymi i korzystając z różnicy kursów walut raz w roku szpanują przez parę dni w Polsce. Z mojego rocznika na uczelni ( prawo UJ ) nie wyjechał nikt - po kilku latach od skończenia studiów praktycznie wszyscy mają dobra pracę, ponadprzeciętne apanaże i optymistycznie patrzą w przyszłość. Ale trzeba było spędzić młodość w książkach i brać sprawy w swoje ręce, a nie kupować dyplomy w pseudo szkółkach a teraz jęczeć, że państwo nie daje...

    Odpowiedz
  • jaco081(2012-08-19 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jest wiele staży, praktyk, więc nie ma co dramatyzować. Znajomy znalazł stanowisko w Eniro, po krótkim czasie już dostał awans i ma całkiem niezłe zarobki. jak na ŁÓDŹ, gdzie niby duże miasto, ale z pracą wcale nie jest tak różowo.

    Odpowiedz
  • bogu(2012-08-16 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    To wpisuje się w poltykę depopulacji.

    Odpowiedz
  • korina(2012-08-17 18:05) Zgłoś naruszenie 00

    No i mają rację. Przecież tu nie ma przyszłości.

    Odpowiedz
  • realista(2012-08-23 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Przestancie nam wmawiać, że wyjechali najlepsi, bo dostaniemy kompleksów. Jeszcze im dużo brakuje do bycia najlepszym.
    Po prostu wyjechali. Na całym świecie ludzie migrują. A jak im się wmawia,
    że są naj, naj. To w końcu w to uwierzą i tak już są w sobie zadufani.
    Poczują się lepsi nawet od rdzenych Anglików, czy Amerykanów.
    Nawet tych po Cambridge, Oxford, Yale czy Harwardzie. Oj! Nie róbmy
    z Polakow bożków. I bez tego ccierpią na megalomanię. Nawet ci tylko
    z licencjatami.

    Odpowiedz
  • dasda(2013-08-21 23:11) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 21 lat, pracuje na razie w Polsce... bo zbieram na wyjazd i nie wracam do tego bagna.

    Odpowiedz