Za pracą wyjechały już 2 mln: młodzi, wykształceni, zdeterminowani. Najlepsi

autor: Janusz K. Kowalski16.08.2012, 07:00; Aktualizacja: 16.08.2012, 08:04
Wśród Polaków, którzy przebywają za granicą ponad rok, 551 tys. to mężczyźni, a 614 tys. – kobiety

Wśród Polaków, którzy przebywają za granicą ponad rok, 551 tys. to mężczyźni, a 614 tys. – kobietyźródło: ShutterStock

Dotychczas GUS udostępnił szersze informacje tylko o 1,1 mln Polaków, którzy są na emigracji ponad dwanaście miesięcy. Potwierdzają one wcześniejsze obserwacje – że wyjechali głównie ludzie młodzi. Ponad 243 tys. są w wieku 25 – 29 lat, a 101 tys. w wieku 20 – 24 lata. Natomiast ponad 232 tys. ma 30 – 34 lata oraz 151 tys. jest w wieku 35 – 39 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • Karol26(2013-08-26 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy tylko narzekają to większość z nas postępowała by tak samo i Ci co siedzą na stołkach tacy już są Polacy. Mieszkam od 3 lat w Niemczech jest mi tu o wiele lepiej niż w PL już wszyscy z mojej rodziny wyjechali jesteśmy tu szczęśliwi uważam że wyjechało dużo więcej Polaków niż tu podają. Wyglądając kiedyś przez polskie okno widziałem Tyle Polskich uśmiechniętych dzieci teraz gdy wybieramy się do Polski patrząc przez to samo okno nie ma już dzieci na palcach policzę. Politycy sami się wykończą kwestia czasu ,czy nie było by miło popatrzeć jak Niemcy Anglicy Norwedzy przyjezdżają wycierać nasze dupska dodam tylko ze mieszkałem w bloku 82 mieszkańców wyjechali wszyscy zostali emeryci i ludzie w wieku 50+ Pozdrawiam :) i dziękuje polskiemu rządowi ze chodziarz pozwalają wyjechać bo jak tak dalej pójdzie to będzie przymus zamkną granice albo coś innego gubszego wymyślą :)

    Odpowiedz
  • dasda(2013-08-21 23:11) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 21 lat, pracuje na razie w Polsce... bo zbieram na wyjazd i nie wracam do tego bagna.

    Odpowiedz
  • Xenomorph(2013-02-05 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Witam! Z tej strony "nieudacznik", ktory "nic nie umie" i "nie ma godnosci", wiec wyjechal "zmywac kible w Londynie" - a przynajmniej tak mnie widzi wiekszosc komentujacych... Ale do rzeczy, popatrzmy konkretnie... Mam doktorat z biochemii, niezla liste umiejetnosci laboratoryjnych i doswiadczenie w pracy oraz biegla znajomosc jezyka angielskiego ze slownictwem branzowym. Po obronie przez dlugie miesiace wysylalem dziesiatki maili do kazdej firmy ktora mogla by byc zainteresowana osoba o moich kwalifikacjach oraz aplikowalem na kazda pasujaca oferte pracy. Odpowiedzi moglem policzyc na palcach jednej reki i zwykle bylo to "nie jestesmy zainteresowani". Na uczelniach slyszalem, ze jak przyjde z wlasnym finansowaniem, najlepiej ok. miliona, to mnie "zatrudnia" albo slyszalem obietnice, ze "juz w przyszlym miesiacu beda zalatwiac" a w miedzyczasie moglbym popracowac za darmo na cudza habilitacje. Od jednej firmy (laboratorium) zdarzylo mi sie nawet uslyszec, zebym "nie mowil ze cos wiem lub umiem, bo oni wiedza lepiej, ze nie wiem i nie umiem" oraz "skoro nic nie potrafie", to moga mi zaoferowac co najwyzej "staz i przeszkolenie". Po jakims czasie uznalem, ze dalem swojemu krajowi wystarczajaca duze fory i zaczalem wysylac CV za granice. Okazalo sie, ze mimo nazwiska niewiele tylko prostszego w wymowie niz filmowy "Grzegorz Brzeczyszczykiewicz" i adresu w polnocno-wschodniej Polsce bylem bardziej interesujacym kandydatem dla "obcych" niz dla "swoich". Przekonalem sie jak powinna wygladac cywilizowana rekrutacja i ile jestem warty. Polske opuszczalem z podpisana umowa o pracy na stale na stanowisku naukowym w duzej firmie biotechnologicznej w Wielkiej Brytanii.

    Odpowiedz
  • Antoni Kosiba(2012-09-10 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    zomo z IP: 83.29.88.* (2012-08-16 10:18)
    W jakimś stopniu masz rację.
    Co prawda za granicę również wyjeżdżają ludzie o w miarę wysokich kompetencjach (np. lekarze), ale są to raczej rzadkie sytuacje. Generalnie 99% Populacji Polaków wyjeżdżających za granicę podejmuje najprostsze prace fizyczne (np. przy krojeniu ryb albo noszeniu paczek w magazynach). Nazywanie tego przebojowością albo kreatywnością jest w moim przekonaniu przesadą.

    Tym niemniej nie można odmówić tym ludziom pracowitości i pewnej odwagi.

    Odpowiedz
  • anna(2012-09-08 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Również planuję wyjazd na zachód. Dla informacji - mgr inż. ogrodnictwa, technik ekonomista, szeroka wiedza, miła aparycja, komunikatywność, łatwość przyswajania nowych informacji, półroczna praktyka, ukończony staż itd., ok. 450 złożonych aplikacji w ciągu 4 miesięcy (osobiście, telefonicznie, mailowo, portale ogłoszeniowe), dalej rozpisywała się nie będę. Nadal próbuję zostać w PL, ale długo nie pociągnę...

    Odpowiedz
  • kamiloo_86(2012-09-05 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    Wyjeżdżają ludzie różni,mądrzy i słabi, z fachem i bez, w Polsce da się zarobić, ale trzeba się wykazać pomysłowością i samemu tworzyć miejsce pracy.Ustawicznie kształcić i nie bać wyzwań.Ja doceniam tych którzy, próbowali na zachodzi i wrócili,z kasą i fajnymi pomysłami, bez nich było by dużo gorzej, niż jest obecnie. A tak coraz więcej polskich firm, na przykład IT, zaczyna zarabiać duże pieniądze i tworzyć miejsca pracy,nasi menadżerowie też coraz częściej pracują na wysokich stanowiskach w zagranicznych firmach,kierują dużymi zespołami,nakłady na naukę, przynajmniej w naukach ścisłych też rosną, będzie ciężko ale damy radę:)

    Odpowiedz
  • TOMO(2012-08-28 23:38) Zgłoś naruszenie 00

    "W rezultacie słabe regiony mogą się pogrążyć w marazmie, który nie pozwoli im na rozwój"
    Na Lubelszczyźnie się to już dzieje. W Lublinie nie ma za dużo pracy, a jak jest to za marne stawki, które tłumaczy się niższymi kosztami życia w tym regionie. Prawda jest taka, że koszty wcale nie są tak znacznie niższe, w porównaniu do Warszawy to może jest 200-300 zł m-c. Stawki wynagrodzenia jednak znacznie się różnią i to nie o 200 zł, ale nawet o 1000 i więcej. Coraz więcej Ludzi wyjeżdża i będzie się ten trend nasilał, bo każdy chce godnie żyć.

    Odpowiedz
  • realista(2012-08-23 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Przestancie nam wmawiać, że wyjechali najlepsi, bo dostaniemy kompleksów. Jeszcze im dużo brakuje do bycia najlepszym.
    Po prostu wyjechali. Na całym świecie ludzie migrują. A jak im się wmawia,
    że są naj, naj. To w końcu w to uwierzą i tak już są w sobie zadufani.
    Poczują się lepsi nawet od rdzenych Anglików, czy Amerykanów.
    Nawet tych po Cambridge, Oxford, Yale czy Harwardzie. Oj! Nie róbmy
    z Polakow bożków. I bez tego ccierpią na megalomanię. Nawet ci tylko
    z licencjatami.

    Odpowiedz
  • desperatka(2012-08-23 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 54 lata i 35 lat pracy i wyjeżdżam za 10 dni .Mam dosyć jestem zmęczona tą pracą za najniższa krajową i liczeniem ,po opłatach zostaje mi 17 - 18 zł dziennie ,kino ,fryzjer to dla mnie luksusy.

    Odpowiedz
  • iga(2012-08-23 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Znam wiele osób ,które wyjechały poznałam je będąc u córki w Londynie,inżynierowie , informatycy , pedagodzy itd. mam dwie córki po studiach jedna za granicą od 8 lat pracuje dobrze zarabia,druga w kraju pracuje i też zarabia 1200 złotych .

    Odpowiedz
  • realistka(2012-08-22 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Wyjeżdżają najbardziej inteligentni(bez względu na wykształcenie,które czasem jest odwrotnie proporcjonalne do zaradności). Przykro patrzeć jak kraj się stacza.Za niedługo politycy "obudzą się z ręką w nocniku". Będzie niestety już za późno.

    Odpowiedz
  • Dzidek(2012-08-22 06:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ja akurat mialem relatywnie dobra prace, o ktorej zdecydowana wiekszosc Polakow mogla tylko marzyc. Niemniej jednak, wyjechalem z Polski, aby w innym kraju budowac sobie zycie. Domyslam sie, ze decyzja pozostania w Polsce, ktora podjela zdecydowana wiekszosc mych bylych znajomych, wyszla im na dobre. Raczej lepiej na tym wyszli pod wzgledem materialnym. Niemniej jednak, co zobaczylem i przyzylem, to moje i nikt mi tego nie zabierze. Takich, jak ja jest wielu, wiec prosze nie wrzucac wszystkich do jednej beczki i pisac, ze wyjechali nieudacznicy, ktorzy w ojczyznie nie mogli sobie poradzic. Pieniadze to nie wszystko a czasami licza sie inne wartosci.

    Odpowiedz
  • jaco081(2012-08-19 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jest wiele staży, praktyk, więc nie ma co dramatyzować. Znajomy znalazł stanowisko w Eniro, po krótkim czasie już dostał awans i ma całkiem niezłe zarobki. jak na ŁÓDŹ, gdzie niby duże miasto, ale z pracą wcale nie jest tak różowo.

    Odpowiedz
  • TO JEST PRAWDĄ !!!!!!(2012-08-18 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    koniec polskości

    Odpowiedz
  • ewer(2012-08-18 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Program wyniszczania i wyludniania jest realizowany.Żyd potrzebuje nowego terytorium i parobkow

    Odpowiedz
  • realista(2012-08-18 04:58) Zgłoś naruszenie 00

    w tym kraju zostaną tylko hardkorowi masochiści (bo z własnej woli)

    Odpowiedz
  • To(2012-08-17 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Moja kuzynka nie zdała maturę dwukrotnie i wyjechała do Norwegii W Polsce jeno imprezowała. Mój kuzyn porzucił szkołę we wieku 17 lat i zabrał się do picia z koleszkami. I to przykłady z najbliższej rodziny.

    No, już nie narzekajcie. Naprawdę choruję widząc jak piszecie obelgi na naszą Ojczyznę. Gdzie wasza miłość do Waszej Ojczyzny, do Waszego Narodu?

    Zarabiamy mniej więcej tyle samo co Hiszpanie i Czesi. Nie jesteśmy najbiedniejszym państwem lecz trudno dorównywać Niemcom i Szwedom. Za przeproszeniem, jesteśmy w średniej lidze europejskiej i pierwszej lidze światowej. A biadolić możecie, pojedźcie do Kijowa i Lwowa i zobaczycie biedę. Owszem jej nie widać ale za 1000 hrywień na miesiąc to naprawdę nie da się przeżyć a ceny wyższe niż u nas i wszystko z importu.

    Odpowiedz
  • korina(2012-08-17 18:05) Zgłoś naruszenie 00

    No i mają rację. Przecież tu nie ma przyszłości.

    Odpowiedz
  • zaś po 40l pracy majac wiek 60 lat--nie wyjadą(2012-08-17 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    bo tam takich nie potrzeba,tu na miejscu Tusk zrobił im wyspę śmierci i o czym tu pisać dalej...

    Odpowiedz