Nagroda jubileuszowa jest składnikiem wynagrodzenia. Wbrew jej nazwie ma ona charakter premiowy. Pracownik może więc wystąpić do sądu o jej wypłacenie przez pracodawcę. Jej przyznania nie można uzależniać od stażu pracy tylko w państwowym zakładzie. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 2012 r.
Pracownica była zatrudniona w firmie na stanowisku kierownika działu finansowo-księgowego. W lipcu 2007 r. otrzymała nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy. Następnie jej umowa o pracę została rozwiązana 30 czerwca 2008 r. Na mocy ugody otrzymała odprawę w kwocie 24,5 tys. zł. Po odejściu z pracy odwołała się do sądu I instancji i zażądała wypłaty nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Argumentowała, że po zmianie zasad naliczania nagrody już w 2008 r. miałaby prawo do tego świadczenia.
Sąd I instancji uznał, że dokonane wcześniej przez pracodawcę zmiany zasad nabywania prawa do nagrody jubileuszowej są niekorzystne dla zwolnionej. Dotyczy to przede wszystkim wydłużenia zakładowego stażu pracy (z 2 do 10 lat), od którego zależy prawo do takiego świadczenia. Zdaniem sądu pracodawca nie wypowiedział pracownicy warunków pracy w tej części.
W opinii sądu bezsporne w sprawie było, że pracownica nabyłaby 11 czerwca 2008 r. prawo do kolejnej nagrody (za 35 lat). Jednak zgodnie z przepisami jeśli pracownik nabywa prawo do dwóch lub więcej nagród (czyli za 30 i 35 lat pracy rok po roku ze względu na zmianę sposobu jej naliczania), wypłaca się tylko jedną – najwyższą. Sąd uznał, że pracownica legitymuje się 35-letnim stażem pracy. W efekcie zasądził na jej rzecz nagrodę w wysokości 12,5 tys. zł (uwzględniając różnicę w nagrodach).
Firma od wyroku odwołała się do sądu II instancji. Ten uznał, że nagroda jubileuszowa nie jest wynagrodzeniem, tylko świadczeniem dodatkowym. Ponadto wskazał, że pracownica nie spełniała podstawowego warunku do jej otrzymania. Ma bowiem za krótki ogólny staż pracy w państwowej firmie. Sąd zmienił zaskarżony wyrok i oddalił żądania zwolnionej.
Sprawa trafiła więc do Sądu Najwyższego (SN). Ten stwierdził, że sąd apelacyjny mylnie przyjął, że nagroda jubileuszowa nie jest składnikiem wynagrodzenia. Podkreślił, że wbrew nazwie nagroda jubileuszowa jest świadczeniem wynagrodzeniowym oraz roszczeniowym. W istocie więc ma ona charakter należnej pracownikowi premii, a nie nagrody. W ocenie SN zaliczanie do okresów zatrudnienia, od których uzależnione jest nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, jedynie zatrudnienia w państwowych zakładach narusza zasadę równego traktowania pracowników w zakresie wynagrodzenia (art. 183c kodeksu pracy). SN uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 14 maja 2012 r., sygn. akt. I PK 174/11