Pracownica spodziewająca się dziecka jest pod szczególną pieczą. Jednak jej zakres jest zróżnicowany np. w zależności od rodzaju umowy o pracę, którą ma podpisaną przyszła mama.

Czy zastępczynię w ciąży trzeba zwolnić

Pracownica została zatrudniona na zastępstwo, by przejąć obowiązki osoby korzystającej z urlopu wychowawczego. Pierwotnie osoba zastępowana deklarowała, że będzie korzystała z urlopu przez dwa lata. Jednak zmieniła decyzje i chce wrócić do firmy. Tymczasem zatrudniona na zastępstwo zaszła w ciążę i obawia się, że straci pracę. Czy będzie mogła dopracować do porodu tak jak osoba zatrudniona np. na czas określony.

Czy po poronieniu przysługuje specjalna ochrona

Pracodawca wręczył jednej z pracownic administracji wypowiedzenie. Okazało się, że przedstawiła ona zaświadczenie o ciąży. W związku z tym zostało ono cofnięte. Niestety, pracownica poroniła i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy strata dziecka powoduje, że wycofane wypowiedzenie umowy ponownie nabiera mocy i biegnie?

Czy pracownica może zataić informację o ciąży

Zatrudniona właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży. Nie planowała dziecka, nawet jej rodzina nie wie jeszcze o tym fakcie. W firmie szykują się zwolnienia i nie chce, by przez zatajenie informacji o ciąży stracić ochronę, jaką ona daje. Czy prawo pozwala na odwlekanie decyzji o poinformowaniu pracodawcy o ciąży?

Czy odmienny stan chroni przed zmianą warunków

Pracownica powiedziała pracodawcy, że jest w ciąży. Szef wie, że podlega ona ochronie i że nie może jej zwolnić. Chce jednak zmienić jej warunki zatrudnienia, tak by sama odeszła. Czy ochrona przed wypowiedzeniem w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego obejmuje też wypowiedzenia zmieniające?

Czy porozumienie po ujawnieniu ciąży można cofnąć

Pracownica od jakiegoś czasu miała konflikt z szefem. Nie dogadywali się, a atmosfera w pracy była zła. Po jednej ze scysji pod wpływem emocji poprosiła o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Po kilku dniach okazało się, że jest w ciąży. Ta sytuacja skomplikowała sprawę, bo szansa na znalezienie pracy przez kobietę spodziewająca się dziecka jest mała. Teraz chce zostać w firmie. Czy fakt, że nie wiedziała o ciąży, działa na jej korzyść?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jaka ochrona przed zwolnieniem przysługuje kobiecie w ciąży
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania