1 Jeśli masz wykształcenie pedagogiczne, postaraj się zostać nauczycielem w szkole lub przedszkolu

Absolwent szkół pedagogicznych może ubiegać się po studiach o pracę w placówkach oświatowych. Ofert pracy warto szukać na stronach internetowych poszczególnych kuratoriów, w gminach lub bezpośrednio u dyrektorów szkół i przedszkoli. Największe szanse na zalezienie pracy mają nauczyciele przygotowani do prowadzenia co najmniej dwóch przedmiotów. Zatrudnienia mogą szukać również psychologowie lub logopedzi. To właśnie nauczycieli specjalistów szkoły zamierzają z roku na rok zatrudniać coraz więcej. Wynika to z przepisów, które nakładają obowiązek zapewniania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, którzy mają problemy z nauką.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym zawodzie coraz trudniej znaleźć pracę. Przyczynia się do tego pogłębiający się niż demograficzny. W ostatnich pięciu latach liczba uczniów spadła o ponad milion. Obecnie w szkołach uczy się 5,4 mln dzieci i młodzieży. Niemniej jednak przyszły nauczyciel, który znajdzie zatrudnienie na przykład w samorządowej szkole, ma gwarancję, że będzie do niego miała zastosowanie Karta nauczyciela. A ta zawiera przepisy gwarantujące szczególną ochronę przed zwolnieniem. Dodatkowo najwyższy stopień awansu zawodowego można zdobyć już po 10 latach. Szukając pracy, warto zwrócić uwagę, że nauczyciele są jedyną grupą zawodową, która co roku dostaje wyższe wynagrodzenia. Tuż po wakacjach ich pensje wzrosną o 3,8 proc. Określona w ustawie budżetowej kwota bazowa, od której są liczone średnie płace pedagogów, wzrośnie z 2618,10 zł do 2717,60 zł. W wyniku tej podwyżki pensja zasadnicza nauczyciela rozpoczynającego karierę w samorządowej szkole (stażysty z wykształceniem wyższym magisterskim i przygotowaniem pedagogicznym) wzrośnie o 83 zł (2265 zł), nauczyciela kontraktowego – o 85 zł (2331 zł), a mianowanego – o 97 zł (2647 zł).

Nauczyciel może też liczyć na różnego rodzaju dodatki do pensji. Musi na ich podstawie mieć zapewnioną średnią płacę, która dla stażysty po wakacjach ma wynosić 2,7 tys. zł. Natomiast po zdobyciu najwyższego stopnia awansu zawodowego można liczyć na 5 tys. zł średniego wynagrodzenia.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na to, jak po studiach znaleźć pracę w sferze budżetowej
W pełnej wersji artykułu znajdziesz pozostałe porady
- Jak znaleźć zatrudnienie w administracji rządowej
- Jaką pracę można znaleźć u wójta lub prezydenta miasta
- Czy czekać na pracę z urzędu, czy wysyłać CV
- Jak zostać elitarnym urzędnikiem z gwarancją zatrudnienia
- Jak zostać żołnierzem zawodowym