Jeśli w zbliżającym się tygodniu pracownik wykorzysta trzy dni urlopu (30 kwietnia, 2 i 4 maja), będzie miał dziewięć dni wolnych z rzędu. 1 (Święto Pracy) i 3 maja (święto 3 Maja) wypadają bowiem w tym roku odpowiednio we wtorek i czwartek.
Z wyjątkowo długiego weekendu będzie można skorzystać nie tylko na początku maja, lecz także pod koniec grudnia. Święta Bożego Narodzenia przypadają bowiem w tym roku we wtorek (25 grudnia) i w środę (26 grudnia), a Nowy Rok (1 stycznia 2013 r.) we wtorek. Jeśli pracownicy wykorzystają cztery dni urlopu wypoczynkowego (24, 27, 28 oraz 31 grudnia), będą mieli 11 dni wolnego z rzędu. W przypadku osób, które mają wolne w Wigilię i sylwestra (coraz częściej zdarza się to w firmach), wystarczy skorzystać z zaledwie dwóch dni urlopu, aby cieszyć się z tak długiej przerwy od pracy.
W tym roku oprócz dwóch bardzo długich weekendów zatrudnieni będą mogli też skorzystać z dwóch nieco krótszych, obejmujących cztery dni. Okazją będą Boże Ciało oraz Wszystkich Świętych. Oba święta przypadają w czwartek (Boże Ciało 7 czerwca). Jeśli pracownicy wezmą wolne w piątki (odpowiednio 8 czerwca i 2 listopada), będą mogli skorzystać z czterech dni wolnych z rzędu.
Jednak o tym, czy dany pracownik będzie mógł cieszyć się długim weekendem, decyduje pracodawca.
– To on ustala termin urlopu wypoczynkowego, biorąc pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy – mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, adwokat z Kancelarii Głuszko & Grzybowska-Dworzecka.