Aż 28 proc. respondentów w ogóle nie wybiera się na urlop – wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl. To 12 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tegoroczne dane zebrano na przełomie maja i czerwca. „Porównując wyniki z ubiegłym rokiem, zauważalny jest wzrost o 12 punktów procentowych w liczbie osób, które nie zdecydują się na wakacyjny wyjazd w tym roku” – komentuje Diana Turek z Sedlak & Sedlak.

Nieprzerwanie, od 2009 roku najczęściej decydujemy się na dwutygodniowe wyjazdy wakacyjne. W 2012 roku na taki wypoczynek wybiera się 25 proc. badanych. „Wśród respondentów niezmiennie, bo od 4 lat, dominuje 2-tygodniowy model wakacji. Wydaje się, że badani wybierają optymalną długość wypoczynku. Z jednej strony jest to dostateczny czas, aby w pełni zregenerować siły i wypocząć, z drugiej zaś, zawsze pozostaje tych kilka dni urlopu do wykorzystania w dalszej części roku” – ocenia Turek.

Plany urlopowe Polaków / Media

W wyjazdy wakacyjne obfitował w szczególności rok 2011. Wówczas na urlop (tygodniowy i dłuższy) zdecydowało się aż 78 proc. badanych. W 2012 roku na co najmniej tygodniowy urlop wybiera się 67 proc. respondentów. Jest to mniej niż w latach poprzednich.

W 2012 roku, w porównaniu z rokiem poprzednim, nieznacznie zwiększył się odsetek osób deklarujących wypoczynek trwający od 1 do 2 tygodni. W tym roku taki urlop zapowiedziało 16 proc. badanych, w ubiegłym – 11 proc..

Dla wielu Polaków wyjazd wakacyjny stanowi zbyt duży wydatek. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2011 roku, niemal połowa osób wskazała brak pieniędzy jako najważniejszą przyczynę zaniechania planów urlopowych. „Wbrew powszechnej opinii, okres wakacyjny sprzyja szukaniu pracy, gdyż rekruterzy mają więcej wolnego czasu. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto mieć rozeznanie w zarobkach” - komentuje Magdalena Witek z portalu wynagrodzenia.pl.