Czy trzeba przestrzegać terminów

Razem z żoną adoptowaliśmy kilkuletnią dziewczynkę. Chciałbym skorzystać z urlopu ojcowskiego. Do kiedy mogę o niego wystąpić?

Czy adoptując dwoje dzieci, można mieć dwa urlopy

Razem z żoną adoptowaliśmy z końcem ubiegłego roku jedno dziecko. Za kilka miesięcy finalizujemy adopcję drugiego. Czy dostanę urlop ojcowski na każde z nich?

Czy przysługujące wolne można brać na raty

Zaplanowałem sobie tygodniowy wyjazd z rodziną na ferie. Chciałbym wziąć na ten cel urlop ojcowski. Zapomniałem jednak, że w tym roku wynosi on już 2 tygodnie. Teraz nie mogę jednak wziąć tyle wolnego. Chciałbym podzielić urlop na części. Czy jest to możliwe?

Czy każdy ojciec wychowujący dziecko dostanie urlop

Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki na ubezpieczenie chorobowe. Niedawno urodziło mi się dziecko. Jego matka nie jest niestety moją żoną, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe i razem wychowujemy malucha. Czy mam szansę na urlop ojcowski?

Czy pracujący w dwóch firmach w obu może wziąć wolne

Jestem zatrudniony jednocześnie w dwóch firmach. W jednej na cały etat, w drugiej na pół etatu. Czy w obu firmach mogę korzystać z swoich uprawnień rodzicielskich, np. z urlopu ojcowskiego?

Czy urlop można wziąć tylko na dni pracy

Jestem zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy. Oznacza to, że jednego dnia mogę pracować 12 godzin, drugiego np. 4 godziny, a trzeciego mieć wolne. Czy urlop ojcowski udziela się na dni kalendarzowe, czy tak jak urlop wypoczynkowy tylko na dni pracy?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak po zmianach przepisów korzystać z urlopu ojcowskiego

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedz na WSZYSTKIE powyższe pytania