statystyki

Śmierć podczas firmowego meczu może zostać uznana za wypadek przy pracy

autor: Michał Culepa29.10.2020, 19:00
Odszkodowania za śmiertelny wypadek na służbie żądały żona oraz córka funkcjonariusza Straży Granicznej (SG).

Odszkodowania za śmiertelny wypadek na służbie żądały żona oraz córka funkcjonariusza Straży Granicznej (SG).źródło: ShutterStock

Jeśli pracownik uczestniczy w firmowym jubileuszowym turnieju sportowym, śmiertelny wypadek, jakiego podczas niego doznał, ma związek z pracą. Rodzinie należy się odszkodowanie – orzekł Sąd Najwyższy.

Odszkodowania za śmiertelny wypadek na służbie żądały żona oraz córka funkcjonariusza Straży Granicznej (SG). W 2017 r. jednostka zmarłego obchodziła jubileusz utworzenia połączony z rocznicą powstania formacji. Z tej okazji komenda oddziału SG zorganizowała uroczystości, których elementem miały być zawody sportowe, w tym mecz piłki nożnej. Funkcjonariusz uczestniczył w przygotowaniach do tych uroczystości z ramienia związków zawodowych, zgłosił się także jako zawodnik do drużyny piłkarskiej pograniczników. Podczas meczu nagle zasłabł i został odwieziony do szpitala. Okazało się, że doznał ataku serca. Mimo szybko wdrożonej terapii zmarł.

Członkowie jego rodziny zwrócili się do komendanta oddziału SG o zapłatę odszkodowania z tytułu wypadku na służbie. Odmówił on jednak jego wypłaty, wskazując, że wypadek podczas meczu nie miał związku ze służbą. Wydarzył się bowiem podczas zawodów, w którym funkcjonariusz wziął udział dobrowolnie, a zmarły był wytypowany do organizacji turnieju z ramienia związków zawodowych.

Analogicznie orzekły sądy, oddalając kolejno odwołanie i apelację. Uznały, że zmarły uległ wypadkowi w czasie, gdy nie tylko nie realizował zadań służbowych, ale też nie prowadził spraw związkowych. Inne zdanie miał Sąd Najwyższy, który uchylił wyrok apelacyjny i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. SN miał poważne wątpliwości, czy istotnie nastąpiło zerwanie związku między służbą a wypadkiem, do którego doszło w czasie meczu.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane