statystyki

Nagród dla urzędników formalnie nie będzie, ale urzędy znajdą sposób, aby to obejść

autor: Artur Radwan30.09.2020, 08:45; Aktualizacja: 30.09.2020, 09:35
Urzędnicy mogliby stracić na tym w skali roku od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – dochodów pochodzących z bonusów wypłacanych najczęściej co kwartał.

Urzędnicy mogliby stracić na tym w skali roku od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – dochodów pochodzących z bonusów wypłacanych najczęściej co kwartał.źródło: ShutterStock

Premie tylko za szczególne osiągniecia – tak ma być w przyszłym roku w administracji publicznej. To duża zmiana, bo dotąd dodatkowe pieniądze na koniec roku były w urzędach normą.

W przyszłym roku urzędy administracji rządowej otrzymają niższe o 3 proc. środki na fundusze wynagrodzeń. Dodatkowo w art. 16–18 projektowanej ustawy budżetowej zapisano, że w 2021 r. nie będą tworzone fundusze nagród w służbie cywilnej, a także w tych urzędach, do których stosuje się przepisy o pracownikach urzędów państwowych. Rząd szacuje, że zaoszczędzi na tym blisko 700 mln zł.

Urzędnicy mogliby stracić na tym w skali roku od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – dochodów pochodzących z bonusów wypłacanych najczęściej co kwartał. Resort finansów zdecydował się jednak pójść przy tych oszczędnościach na kompromis i wprowadził w projekcie ustawy okołobudżetowej wyjątek od zasady dotyczącej braku funduszy nagród. Zgodnie z nim w 2021 r. członkowie korpusu służby cywilnej, ale też pracownicy urzędów państwowych, np. Rządowego Centrum Legislacji, będą mogli liczyć na nagrody, ale tylko za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. I wypłacane w ramach posiadanych środków.

– Dobrze, że urzędy zachowują prawo do wypłacania nagród, bo inaczej przełożeni nie mieliby narzędzi do tego, aby premiować najlepszych pracowników. Każdy pracodawca powinien mieć takie narzędzia – mówi Andrzej Pogłódek, konstytucjonalista z Wydziału Prawa i Administracji UKSW w Warszawie. Jego zdaniem solidarne zamrożenie funduszu nagród bez względu na ocenę sytuacji poszczególnych instytucji jest krzywdzące.

W przyszłym roku nagrody, jeśli będą, to niższe i przyznawane tylko za szczególne osiągnięcia. Dlatego warto rozważyć, czy nie powinny być dodatkowo pisemnie uzasadnione


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • reapolitik(2020-09-30 10:04) Zgłoś naruszenie 472

  Fundusz nagród w urzędach to tylko źródło patologii - duże dodatkowe pieniądze dla dyrektorów, ochłapy dla szeregowych. W nieskończoność utrzymywane wakaty i zarzucanie innych pracą, żeby wybrańcy mieli drugą lub trzecia pensję.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • no tak(2020-09-30 19:35) Zgłoś naruszenie 270

  Każdy by chciał sprawnej słuzby zdrowia, ale tak żeby za to nie płacić. Każdy by chciał mieć dobre drogi, bezpieczną pracę, zadbaną okolicę, czystą przyrodę itd... ale tak żeby za to nie płacić, żeby znalazły się zuchy i chwaty, którzy doprowadzą do takiego stanu za Bóg zapłać. A jak już społeczeństwo raczy zapłacić, to najlepiej niedużo, no bo po co płacić. Przecież to służba, do której będą zgłaszać się świetnie wykształceni ludzie, znający się na tym i na tamtym i będą pracować za tyle, żeby tylko z głodu nie zdechnąć. Bo przecież praca dla państwa to taki zaszczyt, że nie przebiją to zarobki nawet w biedronce - które zdaje się są wyższe niż na wielu stanowiskach urzędniczych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kobieta pracująca(2020-09-30 12:18) Zgłoś naruszenie 260

  cóż, motywacja spadnie, już zaczęła .....

  Odpowiedz
 • patologia polska(2020-09-30 17:24) Zgłoś naruszenie 150

  Premie dla swoich

  Odpowiedz
 • as(2020-10-01 08:46) Zgłoś naruszenie 70

  no cóż, jaka płaca taka praca...

  Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-09-30 12:35) Zgłoś naruszenie 76

  Znów przez pół roku albo i dłużej polskich ziemniaków,warzyw , mięsa i wędlin nie kupię. Wsiok niech sobie protestuje na wsi.

  Odpowiedz
 • Ud(2020-09-30 17:39) Zgłoś naruszenie 210

  Zawsze się mówiło że nie będzie nagród a urzedy statystyczne wypłacane nagrody za półrocze w czerwcu i w grudniu oraz dodatki zadaniowe dla wszystkich pracowników np w Bydgoszczy więc to ściema że strony władz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • WawaLove(2020-10-13 11:25) Zgłoś naruszenie 10

  Właśnie ja pracuje w jednym z resortów i u nas odkąd wybuchła pandemia w marcu wogóle nie było nagród kwartalnych, pewnie Dyr.Generalny chce się wykazać, że zaoszczędził pieniądze i zwróci je pod koniec roku z powrotem do budżetu państwa. Ot takie czasy ....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane