statystyki

Kwarantanna w szkole, czyli zły sen pracodawcy

autor: Paulina Nowosielska08.09.2020, 08:50; Aktualizacja: 08.09.2020, 08:57
Dziś więc kluczowe pytanie jest o skalę problemu, czyli: ilu rodziców znów znajdzie się w domach z dziećmi, czy to z powodu kwarantanny, czy przejścia placówki na tryb zdalny.

Dziś więc kluczowe pytanie jest o skalę problemu, czyli: ilu rodziców znów znajdzie się w domach z dziećmi, czy to z powodu kwarantanny, czy przejścia placówki na tryb zdalny.źródło: ShutterStock

Nie możemy powtórzyć przestoju sprzed kilku miesięcy – mówią pracodawcy i z niepokojem śledzą, ilu rodziców znów znajdzie się w domach z dziećmi, czy to z powodu kwarantanny, czy przejścia szkół i przedszkoli na tryb zdalny.

– Jestem z dzieckiem na kwarantannie. Na razie pracodawca wykazuje wyrozumiałość – mówi nam rodzic ucznia z LO im. Hoffmanowej w Warszawie. Szkoły, gdzie zaledwie kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego potwierdzono przypadek koronawirusa. Na kwarantannę sanepid skierował 56 dzieci wraz z ich najbliższą rodziną.

Jak dotąd przypadki zakażeń odnotowano w kilkudziesięciu polskich szkołach. Dotyczą zarówno personelu, jak i uczniów. Pracodawcy mówią wprost: to spełnienie naszych koszmarów. – Praca zdalna, od marca do czerwca, uratowała sytuację wielu firm. Niektóre zakłady produkcyjne też wprowadzały zmiany, np. ruchome godziny rozpoczęcia pracy. Ale więcej nie są w stanie zrobić. Inaczej stracą kontrolę nad procesem produkcji – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan. Przekonuje, że dziś w pracodawcach lęk jest większy. – Przestoju sprzed kilku miesięcy nie można powtórzyć. Właściciele firm źle wspominają sytuację, gdy musieli z dnia na dzień łatać luki kadrowe, bo nagle rodzice zostawali w domu z dzieckiem na zasiłku. Dlatego dziś, gdy słyszą, że ktoś musi wyjść wcześniej, by odebrać dziecko z przedszkola czy szkoły, ich zrozumienie dla życiowych problemów spada.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane