statystyki

Dodatkowe kontrole covidowe w firmach. Uwaga na oceny ryzyka

autor: Łukasz Guza12.08.2020, 08:20; Aktualizacja: 12.08.2020, 08:38
Zgodnie z interpretacją UODO firma nie może samodzielnie np. badać temperatury zatrudnionych

Zgodnie z interpretacją UODO firma nie może samodzielnie np. badać temperatury zatrudnionychźródło: ShutterStock

W każdym z czerwonych lub żółtych powiatów ‒ czyli tych, w których obowiązują szersze obostrzenia epidemiologiczne ‒ Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi po 10 dodatkowych kontroli.

W całym kraju jest obecnie 19 takich regionów, więc PIP zrealizuje 190 kierunkowych wizytacji (liczba ta będzie się zwiększać wraz z ewentualnym rozszerzeniem listy powiatów z dodatkowymi obostrzeniami). Inspektorzy sprawdzą m.in., czy firmy zapewniają odstępy między stanowiskami pracy, płyny dezynfekujące, rękawiczki i środki ochrony nosa i ust oraz czy zaktualizowali oceny ryzyka zawodowego pod kątem zagrożeń związanych z COVID-19. Tego typu obowiązki będą weryfikowane także przy zwykłych kontrolach PIP. A tych do końca roku będzie zapewne jeszcze kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli inspektorzy wykryją nieprawidłowości, mogą pouczyć pracodawcę i zawiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną.

‒ Do jej kompetencji należy bowiem nadzór nad przestrzeganiem obostrzeń epidemiologicznych i stosowanie mandatów. Inspektor pracy może natomiast sam zastosować sankcję, z mandatem włącznie, za brak aktualizacji oceny ryzyka zawodowego – tłumaczy Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy (GIP).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Lil(2020-08-12 08:55) Zgłoś naruszenie 60

  "oraz czy zaktualizowali oceny ryzyka zawodowego pod kątem zagrożeń związanych z COVID-19" Jak myślicie, czy w innych krajach tez tak jest, czy tylko w Polsce urzędy nie przepuszczą żadnej okazji, żeby przy...czepić się do papierologii? Papier z oceną ryzyka sprawą najwyższego priorytetu!

  Odpowiedz
 • Trzeba tylko zważyć dla kogo ? (2020-08-13 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  Konsekwencje braku oceny ryzyka zawodowego mogą być przyczyną postawienia zarzutów konkretnym osobom, a więc sprawa jest NIEISTOTNA.

  Odpowiedz
 • psps(2020-08-12 12:21) Zgłoś naruszenie 00

  A co to jest ocena ryzyka? Kto ma odwagę to powiedzieć i pokazać chociaż jedną prawidłową? Nie ma takiego. Bo ocena ryzyka ma uwzględniać sposoby wykonywania pracy i oceny sprzedawane jako gotowce czy robione na kopyto śp. autora i innych niby mądrych gazet jest nic nie warte. Pracownik z takiej oceny nic nie ma. Fikcja. Jak PIP ma to ocenić? Kontrola musiała by trwać kilka dniówek.

  Odpowiedz
 • behapowiec(2020-08-13 14:03) Zgłoś naruszenie 00

  Nie trzeba robić oceny ryzyka dla wirusa grypy, a dla COVID tak. Przecież podobno grypa jest gorsza od COVIDU? Więcej ludzi umiera. Jak ocenić ryzyko dla personelu medycznego, dla sprzedawców. Zaczną zamykać szpitale i sklepy, bo tam ryzyko jest bardzo duże mimo zastosowanych zabezpieczeń i co zrobić żeby je zmniejszyć?

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-08-13 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  Nazwiska zlecających kontrole , nazwiska wykonujących -- oraz ich kwalifikacje , wykaz stosowanych testerów i opis ich działania , nazwy i adresy laboratoriów badających z listą osób ustalających wyniki badań , wykaz użytego sprzętu i odczynników - z dokumentacją foto dla każdego badanego . Tak pokrótce .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane