statystyki

W przyszłym roku wyższe świadczenie pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska06.08.2020, 10:40; Aktualizacja: 06.08.2020, 10:40
Kolejna podwyżka świadczenia spowoduje jeszcze większe zróżnicowanie w wysokości wsparcia kierowanego do opiekunów, którzy zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Kolejna podwyżka świadczenia spowoduje jeszcze większe zróżnicowanie w wysokości wsparcia kierowanego do opiekunów, którzy zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny.źródło: ShutterStock

Zapowiedziana przez rząd podwyżka najniższego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku do kwoty 2800 zł przełoży się na wzrost świadczenia pielęgnacyjnego o 141 zł.

Powiązanie tej formy wsparcia z minimalną płacą wynika z art. 17 ust. 3a‒3d ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111). Zgodnie z nim świadczenie pielęgnacyjne podlega corocznej waloryzacji od 1 stycznia. Wskaźnikiem waloryzacji jest zaś procentowy wzrost wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez rząd minimalna płaca ma w przyszłym roku wzrosnąć z 2600 zł do 2800 zł, a więc o 7,7 proc. W praktyce oznacza to, że świadczenie pielęgnacyjne, które w tym roku wynosi 1830 zł miesięcznie, będzie od 2021 r. wyższe o 140,91 zł i wyniesie 1971 zł (po zaokrągleniu do pełnych złotych w górę).

Kolejna podwyżka świadczenia spowoduje jeszcze większe zróżnicowanie w wysokości wsparcia kierowanego do opiekunów, którzy zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem, gdy dysfunkcja zdrowotna powstała przed ukończeniem 18 lat lub 25 lat. Natomiast osoby zajmujące się krewnym, który stał się niepełnosprawny w dorosłym życiu, mogą liczyć na wynoszący 620 zł specjalny zasiłek opiekuńczy (ten jest waloryzowany co trzy lata, a rząd nie jest zobligowany do jego podnoszenia w roku weryfikacji). Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował kryterium wieku jako przesłankę uprawniającą do świadczenia pielęgnacyjnego, ale do tej pory nie zmieniły się przepisy i jedyną drogą do jego uzyskania jest skorzystanie przez te osoby z procedury odwoławczo-skargowej (kolegia i sądy stosują się wprost do wyroku trybunału).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • Abraham(2020-08-07 19:10) Zgłoś naruszenie 314

    A niepełnosprawny senator samego dodatku na asystenta, żeby mu pomagał pchać wózek, dostaje 7.000 zł miesięcznie. Do tego pensja i diety ! Jest równość !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gosc(2020-08-07 18:44) Zgłoś naruszenie 296

    Dlaczego zasiłek pielegnacyjny jest tak niski

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gosc(2020-08-07 15:52) Zgłoś naruszenie 213

    620 zl., żałosne

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Konstytucjatofikcja(2020-08-09 04:32) Zgłoś naruszenie 180

    Jak tak dalej pójdzie z podwyżkami cen jak od kwietnia 2020 to za te marne 620 zł opiekunowie zaczną masowo przymierać i chorować z niedożywienia! I przybędzie fala nowych niepełnosprawnych. Przecież to ledwo wystarcza na jeden bardzo skromny posiłek dziennie, nie mówiąc już o innych potrzebach jak ubrania czy chemia gospodarcza....... skandal.

    Odpowiedz
  • Realista(2020-08-17 13:56) Zgłoś naruszenie 172

    Proszę aby rządzący zabrali sobie plewy z zasiłku pielęgnacyjnego a ja wezmę ich uposażenie. Jeżeli ktoś pracował i musiał zrezygnować z pracy to należy mu się co najmniej średnia krajowa

    Odpowiedz
  • Dorota(2020-08-08 11:13) Zgłoś naruszenie 160

    Nie rozumiem dlaczego urzędy nie mogą siębod razu stosować do orzeczenia TK i bezsensownie dokładają pracy organom odwoławczym skoro i tak konic końców świadczenie się należy. Czy może mamy powybijać tych niepełnosprawnych, którym przytrafiło się to już po 18 roku życia. Bezsens kompletny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grazyna(2020-08-10 01:10) Zgłoś naruszenie 121

    Ja mam dziecko niepełnosprawne, uwierzcie mi, tylu lekarzy ma moj syn, ze... Pani w korytarzu jak czekalam na komisje powiedziala, lepiej niech pani powie do kogo pani nie chodzi? Lepiej mieć zdrowe dziecko.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Oliwia (2020-08-10 08:32) Zgłoś naruszenie 80

    Jedna wielka bzdura że sądy coś robią ja walczę już drugi rok żeby dostać ten wyższy zasiłek niby sąd miał wydać wyrok i wydał ale do ponownego rozpatrzenia w gminie i zaczyna się od początku a mama jest nie widoma polskie prawo jest tylko dla urzędników nie dla ludzi szok i dramat wielki oszustwo i tyle

    Odpowiedz
  • Antoś(2020-08-08 08:37) Zgłoś naruszenie 62

    Napuścić jednych niepełnosprawnych i ich opiekunów na drugich i PiS wygrywa następne wybory!

    Odpowiedz
  • Opiekun (2020-08-24 13:09) Zgłoś naruszenie 50

    To jest upodlenie opiekunów dorosłych osób niepelnosprawnych to ma być państwo prawa i sprawiedliwości przez pięć lat rząd nie miał czasu dostosować się do Trybunału Konstytucyjnego który wydał wyrok Nie chce żyć w takim Państwie lepiej sobie odebrać życie

    Odpowiedz
  • LolA(2020-08-09 20:43) Zgłoś naruszenie 50

    Mój tata jest bardzo chory potrzebuje opieki przez 24g musiałam zwolnić się z pracy żeby nim się zająć bo mama zmarła co się okazało że nie przysługuje mi prawo do zasiłku opiekuńczego bo zależne jest to od zarobków to jest kpina

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Eviki(2020-08-18 07:24) Zgłoś naruszenie 41

    A co z niespokrewnionymi opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych.. mogą liczyć na jakieś pieniądze za opiekę

    Odpowiedz
  • Niki(2020-08-08 13:43) Zgłoś naruszenie 44

    A nauczyciel ma dostać średnia krajowa tak jak to mówił pan pintkowski w telewizji

    Odpowiedz
  • Iwona(2020-08-26 20:44) Zgłoś naruszenie 30

    Stopień umiarkowany - nie dost. renta socjalna :(

    Odpowiedz
  • Pol(2020-09-01 16:11) Zgłoś naruszenie 10

    A pierwsza dama 18 000 za coooooo ,?????? PiS chce aby dorosłe osoby niepelnosprasne trafiły do DPS ,a tam covid uwolni PiS od chorych ,starych ludzi. A jeśli nie trafi do DPS, to jest duża szansa,że wnuki że szkoły przyniosą zarazę.

    Odpowiedz