statystyki

Ile osób straciło pracę przez koronawirus? Oto statystyki ZUS

autor: Michalina Topolewska07.07.2020, 08:40; Aktualizacja: 07.07.2020, 08:43
Faktyczny wpływ epidemii koronawirusa na rynek pracy będzie widać na jesieni, bo na razie pracodawcy odczuwają jeszcze korzyści płynące ze wsparcia pochodzącego z tarczy antykryzysowej oraz finansowej, ale ten efekt za jakiś czas wygaśnie.

Faktyczny wpływ epidemii koronawirusa na rynek pracy będzie widać na jesieni, bo na razie pracodawcy odczuwają jeszcze korzyści płynące ze wsparcia pochodzącego z tarczy antykryzysowej oraz finansowej, ale ten efekt za jakiś czas wygaśnie.źródło: ShutterStock

ZUS wypłacił do tej pory 66 tys. świadczeń dla osób, które straciły pracę z powodu koronawirusa. Ponad połowa ubiegających się o jego przyznanie to kobiety.

Tak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących realizacji ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (Dz.U. poz. 1068). To wynoszące 1400 zł miesięcznie świadczenie przysługuje osobie, z którą po 15 marca br. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tej dacie upłynął czas, na jaki została zawarta. Drugim warunkiem, który musi spełnić bezrobotny, aby otrzymać dodatek, jest wykazanie, że przez minimum 60 dni w 2020 r. podlegał ubezpieczeniom społecznym. Nowa forma wsparcia jest przyznawana przez ZUS na trzy miesiące – od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Okazuje się, że od 20 czerwca, od kiedy można było składać wnioski o dodatek solidarnościowy, wpłynęło ich do zakładu 75,3 tys. Przyznanych zostało 66,2 tys. świadczeń.

– Jak na tak krótki czas jest to duża liczba wniosków, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że od marca przybyło ok. 110 tys. osób bez pracy, a możliwość uzyskania dodatku solidarnościowego nie była tak mocno nagłaśniana, jak to było w przypadku tarczy antykryzysowej – mówi Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Ubezpieczeniowy(2020-07-07 14:58) Zgłoś naruszenie 60

    Czas aby Gazeta prawna włączyła się w akcje uświadamiania społeczeństwa..... ..............Chciałem poruszyć temat ogólnokrajowego" pisku" ubezpieczycieli rożnych formacji Którzy przez swoje sponsorowane artykuły udowadniają Wszystkim w tym Rzecznikowi Finansowemu że Covid 19 to nie efekt wypadku lecz choroby i co zwalnia Ich z odpowiedzialności za wypłaca nie zazwyczaj kosztowniejszych dla wypadków odszkodowań lub zwrotów za „wypadkowe uporczywe leczenie”. Szanowni Państwo nie dajcie się robić w „bambuko”. Wypadek to przede wszystkim działanie przyczyny zewnętrznej powodujące uszkodzenia ciała, roztrój zdrowia a nawet śmierć. Przyczyną zewnętrzna jest KoronaVirus którego wyłączenia zazwyczaj wd otychczasowych OWU nie spotkacie .W umowach należy badać jaki był zgodny zamiar stron -wyrok SN. Przyczyna zewnętrzna w określeniu nie oznacza tylko przyczyny fizycznej ,chemicznej ale także biologicznej. Ponieważ zgodnie z wyrokami oraz SN i KC ...Art. 384 Kodeks cywilny (KC) . § 1. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą oraz „Wątpliwości należy tłumaczyć na niekorzyść strony, która redagowała umowę”itp to dla przykładu Kto nie przewidział w OWU skutki działania wirusów jako przyczyny zewnętrznej biologicznej ale powodującej chorobowo obronną reakcje organizmu na czynnik zewnętrzny który za ten stan odpowiada czyli roztrój zdrowia ten ponosi za to winę i skutek obowiązku wypłaty odszkodowania. Dla przykładu inne OWU i innych firm przewidują różne wyłączenia w tym Koronywirusów które wywołują COVID -19 co dowodzi ,ze ubezpieczyciele z powyższego uzasadnienia zdawali sobie sprawę. zwiń

    Odpowiedz
  • Inspektor Ubezpieczeń(2020-07-07 14:53) Zgłoś naruszenie 20

    . Czas aby Gazeta prawna włączyła się w akcje uświadamiania społeczeństwa..... ..............Chciałem poruszyć temat ogólnokrajowego" pisku" ubezpieczycieli rożnych formacji Którzy przez swoje sponsorowane artykuły udowadniają Wszystkim w tym Rzecznikowi Finansowemu że Covid 19 to nie efekt wypadku lecz choroby i co zwalnia Ich z odpowiedzialności za wypłaca nie zazwyczaj kosztowniejszych dla wypadków odszkodowań lub zwrotów za „wypadkowe uporczywe leczenie”. Szanowni Państwo nie dajcie się robić w „bambuko”. Wypadek to przede wszystkim działanie przyczyny zewnętrznej powodujące uszkodzenia ciała, roztrój zdrowia a nawet śmierć. Przyczyną zewnętrzna jest KoronaVirus którego wyłączenia zazwyczaj wd otychczasowych OWU nie spotkacie .W umowach należy badać jaki był zgodny zamiar stron -wyrok SN. Przyczyna zewnętrzna w określeniu nie oznacza tylko przyczyny fizycznej ,chemicznej ale także biologicznej. Ponieważ zgodnie z wyrokami oraz SN i KC ...Art. 384 Kodeks cywilny (KC) . § 1. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą oraz „Wątpliwości należy tłumaczyć na niekorzyść strony, która redagowała umowę”itp to dla przykładu Kto nie przewidział w OWU skutki działania wirusów jako przyczyny zewnętrznej biologicznej ale powodującej chorobowo obronną reakcje organizmu na czynnik zewnętrzny który za ten stan odpowiada czyli roztrój zdrowia ten ponosi za to winę i skutek obowiązku wypłaty odszkodowania. Dla przykładu inne OWU i innych firm przewidują różne wyłączenia w tym Koronywirusów które wywołują COVID -19 co dowodzi ,ze ubezpieczyciele z powyższego uzasadnienia zdawali sobie sprawę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane