statystyki

Pandemia może zwiększać liczbę samozatrudnionych

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki18.06.2020, 09:13; Aktualizacja: 18.06.2020, 09:14
Majowe dane pokazują trzy ciekawe tendencje. W porównaniu z kwietniem spadła liczba osób ubezpieczonych w ZUS.

Majowe dane pokazują trzy ciekawe tendencje. W porównaniu z kwietniem spadła liczba osób ubezpieczonych w ZUS.źródło: ShutterStock

Dane ZUS sugerują, że redukcja liczby cudzoziemców i wzrost samozatrudnienia stają się amortyzatorami pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.

Majowe dane pokazują trzy ciekawe tendencje. W porównaniu z kwietniem spadła liczba osób ubezpieczonych w ZUS. Takich, za które opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne, było na koniec maja blisko 15 mln 270 tys. To o 43 tys. mniej niż w kwietniu i aż 216 tys. mniej w stosunku do lutego. ZUS komentuje to spokojnie. „Liczba osób ubezpieczonych zmieniła się zatem jedynie o ok. 1 proc. i nie odbiega bardzo od wahań sezonowych, ani tym bardziej nie może się równać z wpływem czynników demograficznych”.

Widać, że w tym spadku ubezpieczonych spory udział mieli cudzoziemcy zarejestrowani w ZUS. Ich liczba na koniec maja br. wynosiła 639 tys. i była mniejsza o 18 tys. w stosunku do kwietnia oraz o 69 tys. w stosunku do lutego.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane