statystyki

Praca zdalna wydłużana lub skracana. Także za pomocą e-maila

autor: Łukasz Guza13.05.2020, 07:40; Aktualizacja: 13.05.2020, 07:46
Pracodawca w każdej chwili będzie mógł cofnąć skierowanie i polecić powrót podwładnego do firmy

Pracodawca w każdej chwili będzie mógł cofnąć skierowanie i polecić powrót podwładnego do firmyźródło: ShutterStock

Polecenie wykonywania obowiązków z domu może być przekazane zatrudnionemu np. w formie e-maila. Czas świadczenia zadań w tej formie może być przedłużany lub skracany w zależności od decyzji przełożonych. Tak wynika z ostatnich wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort wskazał, że specustawa antycovidowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.) dopuszcza stosowanie pracy zdalnej, ale nie określa szczegółów związanych z wykonywaniem obowiązków w taki sposób. Dotyczy to także formy, w jakiej można ją zlecać. Dlatego – zdaniem MRPiPS – pracownik powinien przyjąć każdą formę zastosowaną przez zatrudniającego (telefoniczną, ustną, e-mailową). Przepisy nie określają też minimalnej lub maksymalnej długości zdalnego świadczenia zadań. Firma ma więc prawo wydłużać ją lub skracać w zależności od potrzeb, ale maksymalnie może ona trwać do 4 września 2020 r. (wtedy przepis specustawy traci moc obowiązującą).

Resort wyjaśnił też niektóre zagadnienia związane z organizacją pracy w omawianej formie. Firma i zatrudnieni mają ustalać zasady dokumentowania zadań wykonywanych zdalnie i sposób potwierdzania obecności w pracy. Godziny rozpoczynania i kończenia obowiązków powinny być takie same jak dotychczas, tj. wynikać z obowiązujących u pracodawcy przepisów wewnątrzzakładowych (np. regulaminu pracy). MRPiPS podkreśliło, że świadczenie pracy z domu nie wpływa na dotychczasową wysokość wynagrodzenia.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane