statystyki

Dorabianie nie wyklucza postojowego

autor: Anna Redkiewicz05.05.2020, 08:20; Aktualizacja: 05.05.2020, 08:29
dokument, podpis, biuro, praca

Postojowe otrzymają również przedsiębiorcy, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym z innych tytułówźródło: ShutterStock

Samozatrudnieni, którzy jednocześnie pracowali na część etatu, nie mogli otrzymać świadczenia postojowego, nawet jeśli spełniali pozostałe wymogi. Ma to zmienić kolejna tarcza antykryzysowa.

Postojowe ma rekompensować utratę przychodów prowadzącym działalność gospodarczą oraz świadczącym usługi na podstawie umów cywilnoprawnych. W ustawie z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568) jednoznacznie przesądzono, że osoba, która się stara o to świadczenie, nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Tytułem takim jest m.in. umowa o pracę, zlecenie lub prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak projekt tarczy 4.0 (ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw – którym dziś ma się zająć Sejm) znosi ten warunek.

Postojowe otrzymają również przedsiębiorcy, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów. To odpowiedź na problemy osób, dla których działalność gospodarcza jest podstawowym lub istotnym źródłem dochodu, bo np. pracują tylko na niewielką część etatu, a zatem spadek przychodów jest dla nich dotkliwy.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane