PIP i WHO zalecają rozszerzenie prewencji BHP. Co ma robić pracodawca w związku z koronawirusem [PORADNIK]

autor: Maciej Ambroziewicz13.03.2020, 09:16; Aktualizacja: 13.03.2020, 12:08
Czy pracodawca może skierować pracownika na dodatkowe badania lekarskie w związku z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa?  Czy pracodawca powinien zapewnić, a następnie egzekwować stosowanie masek ochronnych?

Czy pracodawca może skierować pracownika na dodatkowe badania lekarskie w związku z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa? Czy pracodawca powinien zapewnić, a następnie egzekwować stosowanie masek ochronnych?źródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Obawy związane z koronawirusem powodują, że pracownicy oczekują od pracodawców podjęcia szczególnych działań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Większą aktywność w tym obszarze zalecają również m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

Czy pracodawca może skierować pracownika na dodatkowe badania lekarskie w związku z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa?

Koronawirus. Dodatek specjalny

Koronawirus. Dodatek specjalny

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pracodawca nie ma uprawnień do weryfikowania stanu zdrowia podległego personelu, poza badaniami profilaktycznymi wynikającymi z przepisów art. 229 k.p. Tym samym przepisy nie przewidują kierowania pracownika na jakiekolwiek badania lekarskie w związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby wirusowe bez jego zgody, jeżeli nie zbiega się to z terminem kolejnego badania okresowego (w tym zakresie istnieją też poglądy odmienne, patrz opinia – red.).


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Einar thorwaldsen (2020-03-13 12:54) Zgłoś naruszenie 115

    Wy się najpierw za burdel na budowach weźcie a potem za coronowirusy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Roben(2020-03-13 16:13) Zgłoś naruszenie 31

    U nas było dziś dwóch z pipy i chcieli kontrolować. PIP radzi innym, a swoich wysyła, żeby wirusa złapali albo sprzedali pracownikom

    Odpowiedz
  • ,,NAVI""(2020-03-13 20:31) Zgłoś naruszenie 00

    Niech zaczną sprawdzać rzaładki po śmierci zakażeniem koronawirusem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ,,NAVI""(2020-03-13 20:40) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz dużą rolę grają rodzice albo mi już całkowicie siadło na głowę ja siedząc i pałac papierosy słyszę nie pal na moim dziecku chociaż nikogo nie ma może psycholog albo bardzo mocne upojenie alkoholowe w tym pomoże

    Odpowiedz
  • 1234(2020-03-14 06:58) Zgłoś naruszenie 50

    A w mojej firmie nie wolno mieć kubka z wodą żeby co chwila wziąść łyk wody tylko dopiero na przerwie

    Odpowiedz
  • 07(2020-03-14 08:13) Zgłoś naruszenie 92

    U mnie w pracy nie ma nawet ciepłej wody żeby umyć ręce a jak ktoś kaszle to nie może iść do lekarza bo jak pójdzie na L4 to go zaraz zwolnią

    Odpowiedz
  • Tomek(2020-03-14 18:53) Zgłoś naruszenie 21

    W firmie której pracuje całe biuro ma wolne do końca miesiąca pracują na telefon a reszta pracowników fizycznych pracuje po 12godzin na dobę na różnych budowach.

    Odpowiedz
  • Gość(2020-03-14 21:39) Zgłoś naruszenie 30

    A ja przejechałem całe miasto chyba z 10 sklepów i z wielkim bólem kupiłem 8 opakowań rękawiczek gumowych dla swoich sprzedawców w sklepach. O jakichkolwiek środkach dezynfekcji zapomnij ... nie ma nic. Dzwoniłem do Wojewódzkiego centrum kryzysowego Ale oni też nic nie mają. Odesłali mnie do Miejskiego Centrum kryzysowego A tam usłyszałem że też nie ma nic ... to jak ja qur...wa Man tych pracowników wyposażyć.? No niech kiedyś pokaże się u mnie Państwowa Inspekcja Pracy to im powiem co myślę.

    Odpowiedz
  • amelia(2020-03-14 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    Aaaahahahahahaha, to może sprawdźcie jak PIP chroni SWOICH pracowników. Co PIP zrobił, żeby chronić np. inspektorów pracy, którzy muszą się kontaktować z różnymi ludźmi np. pracodawcami, którzy opowiadają, jak to jeżdżą na narty do Włoch. Albo z kaszlącymi kierowcami TIR-ów. Jak PIP sprawdza, czy inspektor pracy, który złapał wirusa nie będzie roznosił go dalej. O reszcie baje z tego artykułu to mi się nie chce nawet pisać.

    Odpowiedz
  • obserwator(2020-03-15 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    W PIP i tak najważniejsza jest statystyka, realizacja zadań ilościowych, tematów i tak dalej. A inspektorzy są do roboty, żeby pochwalić sie w sprawozdaniu rocznym z dzianości PIP. Tak czy inaczej nie trzeba byc "geniuszem karpat" żeby wiedzieć że każdy inspektor jest idealnym wektorem mogącym roznościć każdy wirus ten najnowszy też, a sami inspektorzy także ledwie co wrócili z nart we Włoszech... No ale przecież trzecia osoba w państwie stwierdziła, że w promieniu 30 km nie było przypadku koronowirusa i nic zdrożnego że był z ochroną na nartach i jak sam stwierdził samolotem pilnie wracał z Niemiec bo było coś pinego w jednej z izb parlamentu.

    Odpowiedz