statystyki

Pracownik pisze doktorat. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy

autor: dr Marcin Wojewódka14.03.2020, 07:30
uniwersytet

Obowiązujące przepisy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia osobom przygotowującym rozprawy doktorskie dodatkowego urlopu szkoleniowego. Udzielenie tego urlopu jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcyźródło: ShutterStock

Pracownik zawnioskował o udzielenie mu dodatkowego urlopu szkoleniowego w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej. Jakie uprawnienia przysługują mu z tego tytułu i jakie w związku z tym są obowiązki pracodawcy?

Obowiązujące przepisy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia osobom przygotowującym rozprawy doktorskie dodatkowego urlopu szkoleniowego. Udzielenie tego urlopu jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy, który w efekcie ponosi ekonomiczny koszt i ryzyko działań podejmowanych przez pracownika, nie otrzymując bezpośrednio nic z tego tytułu. Obecne regulacje nie pozwalają bowiem pracodawcy na uzależnienie udzielenia urlopu szkoleniowego od pomyślnego zakończenia przewodu doktorskiego.

Kwestię obowiązku udzielenia przedmiotowego urlopu reguluje ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z dyspozycją art. 196 tego aktu pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim lub pracownikiem naukowym przysługują na jego wniosek dwa świadczenia od pracodawcy. Pierwsze to urlop szkoleniowy, a drugie to zwolnienie od pracy.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane