statystyki

Bezprawnie zwolniony, a następnie przywrócony do pracy ma prawo do ekwiwalentu za utracony urlop

autor: Łukasz Guza20.02.2020, 09:09; Aktualizacja: 20.02.2020, 14:26
Zwolnienie

Istotne znaczenie ma w tym zakresie sama instytucja urlopu.źródło: ShutterStock

Zatrudnionemu, który został przywrócony do pracy, przysługuje prawo do urlopu także za okres od zwolnienia do powrotu do firmy. Tak uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pracownik nie może ponosić negatywnych konsekwencji z powodu bezprawnego działania pracodawcy. Dlatego ma prawo do urlopu wypoczynkowego za czas pozostawania bez pracy po niezgodnym z prawem rozwiązaniu umowy (ale tylko za okres, gdy nie podjął zatrudnienia w innej firmie). Tak wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Gerarda Hogana (z 29 stycznia 2020 r.). Jeśli podtrzyma ją sam trybunał i wyda orzeczenie zbieżne z tym stanowiskiem, to zyskają na tym także pracownicy z Polski. Obecnie w razie przywrócenia do pracy po bezprawnym zwolnieniu nie przysługuje im prawo do urlopu za czas od rozwiązania umowy do wydania wyroku przywracającego (bo przecież w tym czasie faktycznie nie pracowali, więc nie należy im się wypoczynek).

– Opinia rzecznika jest logiczna, choć mogłaby być lepiej uzasadniona. Skoro pracownik został niesłusznie zwolniony, to trzeba odtworzyć taki stan rzeczy, jaki byłby, gdyby go nie pozbawiono prawa do urlopu – podkreśla prof. Arkadiusz Sobczyk, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Istotne znaczenie ma w tym zakresie sama instytucja urlopu.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane