Urzędnik w gminie musi mieć nieposzlakowaną opinię

12.02.2020, 19:00
urzędnik

Do obowiązków pracownika samorządowego należy między innymi zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim.źródło: ShutterStock

Czy pracownik samorządowy może być zwolniony dzień po tym, jak zatrzymała go policja prowadzącego samochód pod wpływem alkoholu?

Na początku należy nadmienić, że zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282) pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym może być osoba, która cieszy się nieposzlakowaną opinią. Jest to wymóg stawiany przy zatrudnianiu do pracy w urzędzie. Czy osoba, która została złapana na gorącym uczynku za jazdę pod wpływem alkoholu, spełnia ten warunek (nawet gdy nie została skazana, lecz wszystko wskazuje na to, że prowadziła auto, będąc pijana)? Wydaje się, że nie.

A co w takiej sytuacji z osobami już pracującym w urzędzie? Do obowiązków pracownika samorządowego należy między innymi zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim. Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest rażącym naruszeniem tego obowiązku.

Stosunek pracy pracownika samorządowego tymczasowo aresztowanego ulega zawieszeniu z mocy prawa. W okresie zawieszenia otrzymuje on wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia przysługującego mu do dnia tymczasowego aresztowania. W przypadku umorzenia postępowania karnego albo wydania wyroku uniewinniającego pracownikowi samorządowemu należy wypłacić pozostałą część wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak warunkowego umorzenia postępowania karnego.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane