statystyki

Pracodawca nie musi ustalać adresu sądu pracy i informować o nim pracownika

autor: Łukasz Prasołek30.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 30.01.2020, 11:16
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Przepisy kodeksu pracy określają formalne wymagania co do treści wypowiedzenia umowy o pracę składanego przez pracodawcę, narzucając nie tylko jego formę, lecz także niezbędne elementy. Jednym z nich, zgodnie z art. 30 par. 5 k.p., jest pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Musi ono się znaleźć w treści oświadczenia zarówno o wypowiedzeniu, jak i o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.źródło: ShutterStock

Danej tej od września 2019 r. nie trzeba już podawać w pouczeniu pod świadectwem pracy. A także – jak wskazuje nam resort pracy – można ją usunąć z wypowiedzeń. Do jej wskazania obecnie nie obliguje bowiem żaden przepis.

Przepisy kodeksu pracy określają formalne wymagania co do treści wypowiedzenia umowy o pracę składanego przez pracodawcę, narzucając nie tylko jego formę, lecz także niezbędne elementy. Jednym z nich, zgodnie z art. 30 par. 5 k.p., jest pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Musi ono się znaleźć w treści oświadczenia zarówno o wypowiedzeniu, jak i o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. To jedyna regulacja kodeksu pracy dotycząca tej instytucji i nie wynika z niej, że trzeba wskazywać adres sądu, do którego pracownik może wnieść odwołanie. Od 1 stycznia 2019 r. nie ma już także żadnych obowiązujących wzorów pism (w tym wspomnianych oświadczeń), które by tego wymagały [w szczególności takich załączników nie zawiera rozporządzenie z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. poz. 2369), choć poprzedzający je akt wykonawczy takie wzory zawierał]. A zatem nie ma przepisu, który by regulował tę kwestię tak szczegółowo. Potwierdza to też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku z 20 stycznia 2020 r., wskazując jeszcze, że przy odwołaniach pracowników obowiązuje właściwość przemienna i w zasadzie powództwo może być złożone w różnych sądach pracy, co także przemawia za niewpisywaniem adresu sądu.

W praktyce jednak pracodawcy często nadal stosują stare wzory druków, w których były adresy sądów pracy, i informacje te podają do dzisiaj. Można jednak zaprzestać takiej praktyki i zmienić stosowane wzory, zostawiając jedynie ogólne stwierdzenie o możliwości odwołania do sądu pracy, czyli bez wskazania wydziału sądu, jego numeru i adresu (analogicznie jak w przypadku wzorów świadectw pracy, w których po zmianach obowiązujących od 7 września 2019 r. również nie musi być ww. danych). Takie działanie z pewnością ułatwi pracę w kadrach, co dotyczy zwłaszcza firm outsourcingowych, gdzie jedna osoba może mieć wielu klientów i dla każdego musi ustalać odrębnie właściwość miejscową sądu pracy.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane