35 dni urlopu dla wszystkich? Co z propozycją OPZZ

15.01.2020, 19:14; Aktualizacja: 16.01.2020, 10:25
OPZZ proponuje, by bez względu na staż pracy wszyscy pracujący mieli prawo do 35 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. W ten sposób Polska przegoniłaby m.in. Francję. Tu pracownicy, choć pracują krócej (tydzień pracy to 35 godzin), mają prawo do 30 dni urlopu. Na Węgrzech pracownicy po 45 roku życia mają także po 30 dni wolnego.

OPZZ proponuje, by bez względu na staż pracy wszyscy pracujący mieli prawo do 35 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. W ten sposób Polska przegoniłaby m.in. Francję. Tu pracownicy, choć pracują krócej (tydzień pracy to 35 godzin), mają prawo do 30 dni urlopu. Na Węgrzech pracownicy po 45 roku życia mają także po 30 dni wolnego.źródło: ShutterStock

35 dni urlopu dla wszystkich Polaków i wyższe pensje. Propozycja OPZZ trafiła już do Rady Dialogu Społecznego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Pracodawca i były pracownik(2020-01-25 11:53) Zgłoś naruszenie 31

    Dobra propozycja. Tyle a nawet więcej dni wynosi urlop wypoczynkowy w państwach Unii Europejskiej. Bywa i tak, że wynosi mniej niż 35 dni roboczych ale są dodatkowe liczone osobno limity dni wolnych na załatwienie prywatnych spraw. Do tego UE ma więcej dni świątecznych, z których dwa najpowszechniejsze (obowiązujące także w Polsce do 1951 roku) to Wniebowstąpienia Pańskie (w Polsce przeniesione przez Kościół z czwartku na niedzielę) oraz poniedziałek Zielonych Świąt. Wracając do urlopu. W Polsce można ustawowo wprowadzić dodatkowe dni niebędące świętami, w które pracodawca ma obowiązek udzielić załodze urlopu z tych 35 dni jeśli przypadają w dzień roboczy: 1) Wielki Piątek 2) 2 maja 3) piątek po czwartku Bożego Ciała 4) Wigilia (24 grudnia) 5) Sylwestra (31 grudnia). Praca w te dni jest i tak fikcją. Dodatkowo obecny tzw. urlop na żądanie (4 dni) wyłączyć z 26 dni urlopu wypoczynkowego, wówczas do rozplanowania wobec pracodawcy w rocznym planie urlopów pracownik miałby znów 26 dni roboczych jak jeszcze kilka lat temu. Ideałem do tego byłoby wydłużenie o 2 tygodnie od około 20 czerwca do pierwszego weekendu września wakacji szkolnych aby urlopy większości pracowników nie kumulowały się w 10 dotychczasowych wakacyjnych tygodniach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jong Ajax(2020-01-21 16:08) Zgłoś naruszenie 31

    bardzo dobra propozycja. Wreszcie ktoś pomyślał o osobach pracujących!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane