Niełatwe negocjacje w sprawie digitalizacji pracy

autor: Łukasz Guza09.01.2020, 08:14; Aktualizacja: 09.01.2020, 08:28
dokumenty, urząd, archiwum

Wiele uwag wywołuje też kwestia wspomnianego prawa do odłączenia.źródło: ShutterStock

Do marca 2020 r. mają trwać rozmowy europejskiej centrali związkowej i zrzeszeń pracodawców w sprawie zawarcia porozumienia dotyczącego digitalizacji w stosunkach pracy. Chodzi o uzgodnienie rozwiązań, które m.in. chroniłyby miejsca pracy (w związku ze współczesnymi wyzwaniami, np. automatyzacją procesów produkcji) i zapewniały przestrzeganie przepisów o czasie pracy, w tym tzw. prawa do odłączenia, czyli np. nieodbierania wiadomości od zatrudniającego po godzinach pracy.

Przyjęte w ten sposób ustalenia byłyby wdrażane przez krajowych partnerów społecznych (na podobnej zasadzie w Radzie Dialogu Społecznego trwają prace nad wdrożeniem porozumienia dotyczącego aktywizacji zawodowej seniorów).

Obecne rozmowy toczą się wokół czterech głównych zagadnień: wspomnianych już ochrony miejsc pracy i prawa do odłączenia oraz szkoleń pracowników w związku z nowoczesnymi technologiami i relacją pracowników ze sztuczną inteligencją.

– Negocjacje są trudne, ale nie pesymistyczne. Nam zależy m.in. na wypracowaniu nowych rozwiązań, bo na współczesnym rynku pracy pojawiają się nowe, trudne wyzwania. Niecelowe byłoby jedynie odwoływanie się do już istniejących procedur – mówi Barbara Surdykowska z biura eksperckiego NSZZ „Solidarność”.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane