statystyki

Czy pracownikowi na przełomie roku wypłacić wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy

autor: Izabela Nowacka02.01.2020, 09:16; Aktualizacja: 02.01.2020, 09:17
Jak wliczyć nagrodę do podstawy chorobowego?

Jak wliczyć nagrodę do podstawy chorobowego?źródło: ShutterStock

Pracownik ukończył 50 lat w listopadzie 2019 r. W grudniu poszedł do szpitala. Zwolnienie lekarskie obejmuje na razie okres od 10 grudnia do 24 grudnia 2019 r. Jednak będą dalsze zwolnienia, bo pracownik jest po operacji i zanosi się na długotrwałą nieobecność.

W 2019 r. ta niezdolność była pierwszą, więc przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Jak prawidłowo ustalić prawo do dalszych chorobowych? Kiedy będzie przysługiwał zasiłek 70 proc., a kiedy 80 proc.? Pracownik od 1 listopada 2018 r. przeszedł z 3/4 etatu na 1/2. Obecnie ma wynagrodzenie w wysokości 1500 zł. Jednak w lutym 2019 r. otrzymał roczną nagrodę w wysokości 2200 zł. Jak wliczyć tę nagrodę do podstawy chorobowego?

odpowiedź

Jeśli zwolnienie lekarskie będzie faktycznie cały czas kontynuowane, to za okres od 10 do 31 grudnia 2019 r. pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe w ramach limitu 33 dni, a za okres pierwszych 14 dni 2020 r. (1–14 stycznia) również wynagrodzenie chorobowe, ale już w ramach nowego limitu, czyli w wysokości 80 proc. Natomiast za kolejny okres zwolnienia i pobytu w szpitalu zasiłek będzie wynosił 80 proc. za 19 dni, a potem już 70 proc.

Starsi tylko 14 dni

Kodeks pracy w art. 92 par. 1 pkt 1 przewiduje dla pracownika prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za czas tej niezdolności trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, prawo do krótszego, bo tylko czternastodniowego okresu wypłaty wynagrodzenia, przysługuje począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył 50 lat.

Okres 33 dni lub odpowiednio 14 dni niezdolności do pracy ustala się, sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym – nawet wówczas, jeśli między nimi występują przerwy i jeśli pracownik w danym roku kalendarzowym był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Oznacza to, że jeżeli w ciągu roku kalendarzowego pracownik podejmie dodatkowe zatrudnienie, do okresu 33 dni (14 dni) płatnej niezdolności do pracy wliczone zostają również okresy wypłaty tego wynagrodzenia przed podjęciem dodatkowego zatrudnienia.

Do wskazanych limitowanych okresów (33 lub 14 dni) wlicza się okresy niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, oraz okresy, za które pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia z przyczyn określonych w art. 14–17 ustawy zasiłkowej (m.in. z powodu podjęcia pracy zarobkowej w okresie trwania niezdolności, gdy niezdolność powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia).

Gdy łącznie w roku kalendarzowym pracownik dłużej choruje, a więc okres 33 lub 14 dni zostaje przekroczony, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tj. począwszy od 34. dnia lub 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane