statystyki

ZFŚS: Sposób ustalania przeciętnego zatrudnienia się nie zmienia

autor: Magdalena Sobczak14.12.2019, 18:00
złoty, pieniądze

złoty, pieniądzeźródło: ShutterStock

Po ostatniej nowelizacji ustawy o ZFŚS trzeba było w tym roku zastosować dwie kwoty bazowe do wyliczeń odpisów na ten fundusz. Bez zmian pozostała bowiem kwota od stycznia do lipca, ale podwyższono kwotę dla odpisu od sierpnia br. W związku z tym pojawiły się dwa poglądy na temat sposobu ustalania faktycznej liczby zatrudnionych (pisaliśmy o tym w tygodniku Kadry i Płace z 5 grudnia 2019 r., DGP nr 235).

A jest ona potrzebna do ustalenia ostatecznej kwoty odpisu na ZFŚS. Z obowiązku tego trzeba się wywiązać do końca grudnia, dlatego zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak zrobić to prawidłowo.

Resort stwierdził, że zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest tworzony z corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych, której sposób obliczania określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Odpowiedział też, że sposób ustalania przeciętnego zatrudnienia do celów socjalnych nie uległ zmianie. Potwierdził tym samym opinię, jaką w poprzednim numerze wskazaliśmy jako prawidłową, że nie zmieniły się zasady naliczania odpisów i liczby pracowników zawarte w tym rozporządzeniu.

Trzeba tylko uwzględnić przy wyliczeniach, że ustawa nowelizująca zmieniła kwoty bazowe do wyliczenia wielkości odpisów, a nie sposób liczenia faktycznej liczby zatrudnionych. Nie jest więc prawdą, że ze względu na dwie różne kwoty bazowe obowiązujące w 2019 r. do naliczania odpisu faktyczne przeciętne zatrudnienie należy także wyliczyć odrębnie dla dwóch okresów: od 1 stycznia do 31 lipca 2019 r., a także od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r.

Co należy zrobić

Odpisy powinny być naliczone na podstawie rzeczywistego średniorocznego zatrudnienia. Dlatego do 31 grudnia trzeba dokonać ich korekty do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych. Obejmuje ona pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny etat).

Podstawę trzeba uwzględnić proporcjonalnie

Jeśli zakładany na początku roku przeciętny stan zatrudnienia nie zmienił się w kolejnych miesiącach 2019 r., to pracodawca nie przeprowadza korekty odpisu na ZFŚS. Jednak jeżeli rzeczywiste zatrudnienie różni się od wcześniej ustalonego planowanego, to pracodawca musi ponownie przeliczyć odpisy i zwiększenia na ZFŚS za 2019 r. Musi uwzględnić przy wyliczeniach faktyczne zatrudnienie i uwzględnić daną podstawę odpisu proporcjonalnie do okresu jej obowiązywania:

za pierwszych siedem miesięcy roku – według niższej podstawy (faktyczna liczba pracowników x kwota odpisu dla danego rodzaju zatrudnienia, np. 1229,30 x 7/12) plus

za następne pięć miesięcy – według wyższej podstawy (faktyczna liczba pracowników x kwota odpisu dla danego rodzaju zatrudnienia, np. 1271,21 x 5/12).

Pracodawca robi to odrębnie dla każdego rodzaju zatrudnienia, czyli wstawia w zależności od rodzaju pracownika odpowiednią kwotę, a potem przelicza. Następnie porównuje wysokość odpisów na ZFŚS dokonanych na podstawie planowanego zatrudnienia z odpisami faktycznie należnymi i koryguje odpis. Do 31 grudnia 2019 r. pracodawca w przypadku niedopłaty powinien przekazać na konto ZFŚS brakujące środki, a w przypadku nadpłaty może ją z rachunku funduszu przekazać na rachunek bieżący lub zmniejszyć przyszłoroczny odpis na ZFŚS o tę kwotę nadpłaty. 

Przy obliczaniu przeciętnej faktycznej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) pracodawca może się posługiwać znaną i rzetelną ewidencją kadrową. Powinien więc policzyć osoby zatrudnione w poszczególnych miesiącach i przeliczyć na pełne etaty. Posługuje się przy tym jedną z trzech metod statystycznych: uproszczoną, średnią chronologiczną lub arytmetyczną. Następnie sumuje liczbę pracowników zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymany wynik dzieli przez 12.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane