statystyki

O co kadrowe pytają na szkoleniach. Zajęcie komornicze

autor: Oliwia Małecka12.03.2020, 14:06; Aktualizacja: 13.03.2020, 00:09
Pensja naszego pracownika o niewielką kwotę przewyższa minimalne wynagrodzenie w kraju. Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy związany z niespłaconym kredytem tytuł egzekucyjny i od tego czasu dokonuję mu potrącenia z wypłaty za pracę. Zatrudniamy powyżej 50 pracowników, więc od stycznia 2020 r. zostaliśmy objęci obowiązkiem tworzenia pracowniczych planów kapitałowych: pracownik ten nie zgłosił rezygnacji z przystąpienia do PPK.

Pensja naszego pracownika o niewielką kwotę przewyższa minimalne wynagrodzenie w kraju. Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy związany z niespłaconym kredytem tytuł egzekucyjny i od tego czasu dokonuję mu potrącenia z wypłaty za pracę. Zatrudniamy powyżej 50 pracowników, więc od stycznia 2020 r. zostaliśmy objęci obowiązkiem tworzenia pracowniczych planów kapitałowych: pracownik ten nie zgłosił rezygnacji z przystąpienia do PPK.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenia nie można się zrzec ani przenieść tego prawa na inną osobę. Pracodawca jest zobowiązany do regularnych wypłat, a ich brak to poważne wykroczenie przeciwko prawom pracownika. O tym, jak ważna jest ochrona wynagrodzenia za pracę, świadczy chociażby to, że kodeks pracy poświęca temu zagadnieniu odrębny rozdział. Ta ochrona ma jednak pewne granice, a o tym, że podjęte zobowiązania należy spłacać, wiedzą raczej wszyscy. Niepłacone alimenty, brak spłaty kredytu czy innych zobowiązań grozi zajęciem wynagrodzenia. Jednak nawet wówczas pracownikowi musi pozostać wolna od zajęć część wypłaty.

Ustalając pracownikowi kwotę wolną od potrąceń, należy odjąć jego wpłaty na PPK

P ensja naszego pracownika o niewielką kwotę przewyższa minimalne wynagrodzenie w kraju. Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy związany z niespłaconym kredytem tytuł egzekucyjny i od tego czasu dokonuję mu potrącenia z wypłaty za pracę. Zatrudniamy powyżej 50 pracowników, więc od stycznia 2020 r. zostaliśmy objęci obowiązkiem tworzenia pracowniczych planów kapitałowych: pracownik ten nie zgłosił rezygnacji z przystąpienia do PPK. Pierwsze składki na PPK zapłacimy w czerwcu 2020 r., a do tego czasu z pewnością nie zostanie jeszcze spłacony dług pracownika. Obawiam się, że po potrąceniu wpłaty na PPK, nie pozostanie mu do dyspozycji minimalne wynagrodzenie za pracę. Czy mam pomniejszyć wysokość potrącenia?


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane