statystyki

Długi byłego pracownika: Co z niespłaconą pożyczką po zwolnieniu

autor: Marcin Nagórek28.11.2019, 10:16; Aktualizacja: 28.11.2019, 10:22
Zarówno kwestie dotyczące pożyczki, jak i poręczenia reguluje kodeks cywilny.

Zarówno kwestie dotyczące pożyczki, jak i poręczenia reguluje kodeks cywilny.źródło: ShutterStock

Mamy nietypowy problem związany z długami byłego pracownika. Mianowicie nie spłacił on pożyczki zaciągniętej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na cele mieszkaniowe. Miało to miejsce 10 maja 2010 r., a pożyczone mu zostało 20 tys. zł na cztery lata. Do spłaty na dzień dzisiejszy pozostało jeszcze 11 tys. zł z odsetkami. Niestety nie ma możliwości odzyskania od niego tej kwoty. Pożyczka była jednak poręczona przez poręczyciela – będącego również moim pracownikiem (osoba ta nadal jest u mnie zatrudniona). Czy można dochodzić wymienionego długu właśnie od poręczyciela? Czy powinienem obawiać się przedawnienia?

W pierwszej kolejności warto przypomnieć, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określa zasady tworzenia tego funduszu przez pracodawców oraz gospodarowania jego środkami. Stanowi przy tym, że ZFŚS jest przeznaczony na:

  • finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu,
  • dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych,
  • tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Wspomniana w punkcie pierwszym działalność socjalna obejmuje zaś – zgodnie z ustawową definicją – usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi (w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego). Przewiduje także udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej oraz zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej pracodawca powinien określić w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo art. 30 ust. 6 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. W opisanym na wstępie przypadku pracodawca zapewne przewidział więc m.in., że jedną z form realizowania świadczeń z funduszu będzie udzielanie pracowniczych pożyczek mieszkaniowych.

Kwestia solidarności


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • .(2019-12-04 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli byly pracownik dolaczyl do wniosku o pozyczke akt wlasnosci mieszkania lub dzialki, to sprawa jest prosta. Wniosek do sadu o zlicytowanie mieszkania czy dzialki,zeby pokryc jego dlugi. W naszje firmie to zadzialo - byly pracownik od razu zaplacil dlug z odsetkami. Wartosc dlugo wynosila 10tys, a wartosc mieszkania 400tys.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane