statystyki

Niełatwa walka o odsetki od nadpłaty w PFRON

autor: Michalina Topolewska28.11.2019, 07:39; Aktualizacja: 28.11.2019, 08:53
Co istotne, zgodnie z art. 49a ustawy o rehabilitacji do wpłat na PFRON, a więc również powstałych w ich wyniku nadpłat, mają zastosowanie odpowiednie przepisy ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). W szczególności chodzi tutaj o dwie regulacje. Pierwsza to art. 77 o.p., który określa, w jakim terminie powinna być zwrócona nadpłata – w myśl par. 1 pkt 2 ma to nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej jej istnienie lub wysokość. Natomiast art. 78 o.p. wskazuje, że nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości równej odsetek za zwłokę oraz wymienia, w jakich przypadkach są naliczane.

Co istotne, zgodnie z art. 49a ustawy o rehabilitacji do wpłat na PFRON, a więc również powstałych w ich wyniku nadpłat, mają zastosowanie odpowiednie przepisy ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). W szczególności chodzi tutaj o dwie regulacje. Pierwsza to art. 77 o.p., który określa, w jakim terminie powinna być zwrócona nadpłata – w myśl par. 1 pkt 2 ma to nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej jej istnienie lub wysokość. Natomiast art. 78 o.p. wskazuje, że nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości równej odsetek za zwłokę oraz wymienia, w jakich przypadkach są naliczane.źródło: ShutterStock

Firmy nie wiedzą, że mogą żądać takich należności. Tymczasem potwierdzają to i sądy, i resort pracy. Dodatkową trudność sprawiają zaś przepisy – zastosowanie ma tu bowiem ordynacja podatkowa.

Kiedy pracodawca nieterminowo dokona wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), musi się liczyć z konsekwencjami w postaci zapłacenia odsetek za opóźnienie. Czasem jednak zdarza się odwrotna sytuacja – tj. gdy w rozliczeniach firmy z funduszem powstaje nadpłata, która powinna być jej zwrócona. O ile jednak PFRON oddaje tę kwotę w nominalnej wysokości, o tyle o wiele trudniej jest z uzyskaniem odsetek.

‒ PFRON często nie tylko nie przejawia ochoty do wypłaty oprocentowania, ale wręcz na każdym etapie robi wszystko, aby zniechęcić swojego wierzyciela do dochodzenia tej należności – mówi Tomasz Jaroszewicz, radca prawny z Kancelarii Kutnik, Kalinowski i Partnerzy.

Trzeba stosować ordynację

Istnienie nadpłaty we wpłatach na PFRON najczęściej jest spowodowane rozstrzyganiem przez sądy administracyjne na korzyść pracodawców spornych zagadnień dotyczących m.in. nieterminowego przekazania pieniędzy na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) lub wykorzystania ich niezgodnie z przeznaczeniem. W takich przypadkach na pracodawcę nakładana jest sankcja finansowa wynikająca z art. 33 ust. 4a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji). Zwykle jest tak, że w okresie czekania na rozstrzygnięcie sporu firma wpłaca te pieniądze do PFRON (zaległości względem funduszu skutkują bowiem brakiem możliwości uzyskiwania na bieżąco dopłat do pensji niepełnosprawnych pracowników) i w momencie, gdy sąd wydaje korzystne dla niej orzeczenie, powstaje nadpłata. Podobnie się dzieje, gdy fundusz stwierdza nieterminowe ponoszenie kosztów płacy, co dla pracodawcy skutkuje obowiązkiem oddania dofinansowań do wynagrodzeń jako nienależnych, a następnie sąd uchyla decyzję w tej sprawie, uznając, że nie doszło do naruszenia przepisów.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane