statystyki

Ile dni ma lekarz na korektę zwolnienia

autor: Anna Kwiatkowska16.11.2019, 07:30
Jeżeli błąd w zaświadczeniu lekarskim ma wpływ na prawo do przyznanego zasiłku lub jego wysokość, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku lub o zmianie jego wysokości

Jeżeli błąd w zaświadczeniu lekarskim ma wpływ na prawo do przyznanego zasiłku lub jego wysokość, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku lub o zmianie jego wysokościźródło: ShutterStock

Otrzymałam od lekarza zwolnienie lekarskie. Poprosiłam o jego wydruk. W domu zauważyłam, że jest w nim błąd – lekarz omyłkowo wpisał wsteczną datę początku niezdolności do pracy. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?

Od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy wystawiający ma problemy techniczne z wystawieniem takiego zaświadczenia lub płatnik nie ma profilu na PUE ZUS. Zgodnie z art. 58a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli w zaświadczeniu lekarskim został popełniony błąd, osoba, która je wystawiła albo inna mająca uprawnienia do jego wystawiania, ma trzy dni na przekazanie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego oraz przesłanie nowego zaświadczenia lekarskiego – wolnego od błędu. Z przepisu tego wynika, że błąd może być stwierdzony przez ZUS, płatnika albo samego ubezpieczonego. Jeśli z różnych przyczyn lekarz nie może przekazać w tym terminie poprawionego zaświadczenia, musi to zrobić także w ciągu trzech dni od ustania przyczyny uniemożliwiającej mu dokonanie tego wcześniej.

ZUS po otrzymaniu informacji o unieważnieniu zaświadczenia i ustanowieniu nowego musi niezwłocznie (nie później niż w dniu następnym) udostępnić je na profilu informacyjnym płatnika składek. Jeśli płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego, informacja o unieważnieniu zaświadczenia, a także wydruk nowego są przekazywane bezpośrednio w formie pisemnej ubezpieczonemu.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane