statystyki

Choroba nie ogranicza macierzyńskiego

autor: Łukasz Guza03.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:49
– Bieg zwolnienia lekarskiego przypadającego w okresie ciąży przerywa jedynie poród, od którego z mocy prawa liczy się termin urlopu macierzyńskiego – wskazał dyrektor w odpowiedzi do funkcjonariuszki.

– Bieg zwolnienia lekarskiego przypadającego w okresie ciąży przerywa jedynie poród, od którego z mocy prawa liczy się termin urlopu macierzyńskiego – wskazał dyrektor w odpowiedzi do funkcjonariuszki.źródło: ShutterStock

Kobieta w zaawansowanej ciąży, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, może skorzystać z urlopu przed porodem. Zatrudniający nie może go odmówić.

Tak wynika z wystąpienia dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich do prof. Piotra Pogonowskiego, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. RPO zainterweniował w sprawie funkcjonariuszki ABW, która jest w zaawansowanej i zagrożonej ciąży. 15 września 2019 r., na miesiąc przed planowanym porodem, została ona zwolniona ze służby ze względu na ważny interes formacji. Dopuszcza to art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy z 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2387 ze zm.). Przewiduje on jednak, że w takim przypadku uposażenie należy się funkcjonariuszkom do końca ciąży, a w razie zwolnienia w czasie urlopu macierzyńskiego – do końca korzystania z niego. W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim (trwającym do 19 września 2019 r.) funkcjonariuszka poinformowała dyrektora biura kadr agencji o rozpoczęciu korzystania z urlopu macierzyńskiego od 12 września (pismo w tej sprawie skierowała 10 września). Taką możliwość przewiduje art. 180 par. 2 k.p., zgodnie z którym pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Przepis ten ma zastosowanie także do funkcjonariuszy agencji na podstawie art. 93 ustawy o ABW.

Agencja odmówiła

W odpowiedzi dyrektor biura kadr wskazał m.in., że celem urlopu macierzyńskiego udzielanego przed porodem jest zapewnienie kobiecie możliwości odpoczynku i przygotowania się do porodu w ostatnim okresie ciąży. Jego zdaniem wyklucza to możliwość jednoczesnego korzystania ze zwolnienia lekarskiego oraz macierzyńskiego czy też „swoistego przekształcenia” absencji chorobowej w urlop.

– Bieg zwolnienia lekarskiego przypadającego w okresie ciąży przerywa jedynie poród, od którego z mocy prawa liczy się termin urlopu macierzyńskiego – wskazał dyrektor w odpowiedzi do funkcjonariuszki.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane